Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

T5 trubice pro rostlinná akvária

V kategorii: Osvětlení

flokovic - 01/02/2015

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli není lepší kombinovat, obzvlášť pro rostlinná akvária trubice T5/865 s T5/849. Dříve jsem používat ještě světla s T8 trubicemi a rostliny mi rostly o poznání lépe s kombinací studená bílá a teplá bílá. Pokud máte nějaké zkušenosti s kombinacemi T5 rád si nechám poradit. Momentálně mám 4x 39 W T5/865 takže jen čistě bílá (studená).
Dík za info


Ardjuna - 03/02/2015

Pokud vím, tak různá spektra barev jsou pro rostliny důležitá, ale důležitější je intenzita. Rostliny ke svému růstu a zdravému vývoji potřebují všechna spektra barev (červené, modré i zelené). Každé spektrum má na rostliny jiný účinek. Pokud například rostlinám chybí modrá složka světla, vytahují se hodně do výšky. Modré světlo působí u rostlin komplaktní růst (hustší ale nižší porosty). Pod zeleným světlem rostou rostliny stejně jako pod červeným, ale listy mají u červeného i zeleného spektra světlejší barvu (u zeleného spektra je to zřetelnější). [Mimochodem, rostliny porostou dokonce i výhradně jen pod zeleným světlem!] Zelené světlo má zase pozitivní vliv na vývoj kořenového systému (bez zelené složky světla je objem kořenové biomasy rostlin mnohem menší). Nelze tedy tvrdit, že na spektru nezáleží. Pro rostliny je důležité, aby světlo obsahovalo v jisté míře všechny barevné složky. Konkrétní poměr mezi jednotlivými složkami ale už tak důležitý není. Mnohem důležitější je samotná intenzita osvětlení, než konkrétní poměr jednotlivých složek ve viditelném spektru světla. To znamená, že pokud budu na rostliny svítit klasickým bílým světlem, není tak důležité, jestli bude poměr mezi modrým, zeleným a červeným spektrem 25:50:25% nebo 40:20:40%. Mnohem důležitější je, aby rostliny z dodaného světla měly možnost získat dostatek energie, což lze docílit jen zajištěním dostatečné intenzity osvětlení v kombinaci s dostatečnou dobou osvitu (= dostatek světla po dostatečně dlouhou dobu).

Na základě toho všeho bych ale řekl, že na jemných nuancích v teplotě bílého světla (tj. na rozdílu mezi 6500K vs 4900K) bude záležet ještě méně. Rozdíly v teplotě barev jsou tedy spíše vizuální záležitostí. Pokud jsi měl pocit, že pod osvětlením s určitou teplotou rostly rostliny lépe, tak to byl opravdu jen pocit. Ve výsledku totiž mohly růst lépe třeba kvůli tomu, že některá zářivka měla vyšší světelný tok (lm) než druhá, což rostlinám poskytovalo větší množství světelné energie k fotosyntéze.