Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Staghorn

V kategorii: Problémy s rostlinami

Gargamel - 08/08/2011

Staghorn


Název: Staghorn


Obtížnost odstranění: Střední


Pravděpodobná příčina: Nedostatek CO2/nadbytek světla


Charakteristika: Zeleno-šedá až černá vlákna


staghorn 2


Staghorn se nejčastěji vyskytuje na listech pomalu rostoucích rostlin jako Microsorum či Anubias. Není však výjimkou, pokud tuto řasu naleznete i na rychle rostoucích rostlinách. Staghorn se podobá zeleným vláknitým řasám, s výjimkou toho, že je šedý až černý. Zpravidla se vyskytuje v akváriích s nadměrným osvětlením a nedosttkem rozpuštěného CO2 ve vodě. I z tohoto důvodu se Staghorn vyskytuje na listech, které jsou přímo osvětlené.


staghorn 1


Tipy na odstranění


Ruční odstraňování


Snažte se odstranit co možná nejvíce řasy pomocí namotání na zubní kartáček a následné odstranění napadených listů rostlin. Nezapomeňte poté vyměnit vodu v nádrži.


Chemické odstranění


V krajním případě lze namočit napadlé listy do kbelíku s roztokem SAVA a vody v poměru 2:5 na tři až pět sekund. Ne všechny rostliny však tuto lázeň přežijí. Hrubolisté rostliny jako Anubias by však měly zůstat nepoškozeny.


staghorn


Přizpůsobení osvětlení


Staghornu vyhovuje nadměrné množství světla. Pokud na světle uberete(ať už na výkonu nebo na době osvětlení), řasa poroste méně.


Živiny


Zkontrolujte pomocí testů vody, zda máte v nádrži dostatek živin. Zarostlá rostlinná nádrž spotřebuje týdně zhruba 10 mg/l NO3, 1 mg/l PO4, 10 mg/l draslíku a 0,5 mg/l železa, někdy i více. Také je klíčové udržovat dostatečné množství CO2 v akváriu. Pokud už řasu máte, zvyšte množství CO2 a instalujte do akvária čerpadla pro kvalitní distribuci CO2 po celé nádrži. Proud bude unášet CO2 i do koutů akvária a rostliny tak nebudou trpět nedostatkem CO2 a řasa nebude mít šanci.


Přeloženo z www.aquascapingworld.com


pavel belica - 18/11/2011

vemi učinná likvidace řasy pomocí parmičky siamské 1ryba cca na50l


Slavko - 10/07/2012

je tam preklep -> „nedosttkem”, škoda ho