Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Síra a vápník

V kategorii: Hnojení

grunda - 13/09/2012

autor: grunda


Síra


Síra patří společně s dusíkem, fosforem, draslíkem, vápníkem a hořčíkem mezi makro prvky. Dusík s fosforem jsou často považovány za klíčové živiny pro růst rostlin, ale bez síry by to nešlo.


Vodní rostliny využívají síru ve formě síranu SO4, který rozloží na síru S. Ta je poté využita na štěpení proteinů. Síra je zároveň důležitá pro tvorbu chlorofylu a příjem fosforu a dalších důležitých živin. Síra je pro růst rostlin stejně důležitá jako dusík. Rostliny s vysokými nároky na dusík (hodně osvětlená akvária) musí mít i dostatek síry, aby dokázaly dusík využít. Správný poměr síry a dusíku v akváriu by měl být 1:17, poměr síry a fosforu 1:2.


Nedostatek SO4 se projevuje zastavením růstu a celkovým žloutnutím listů. Žloutnutí listů je zároveň i projevem nedostatku dusíku, ale to jak už víme spolu souvisí. Nicméně, rozdíl zde je. Nedostatek dusíku se projevuje především na starších listech, kdežto nedostatek síry je vidět už na listech nových, u některých rostlin se může stát, že zežloutnou celé.


sira


Zdroje síry – některé hnojiva obsahují síran draselný, síran hořečnatý, sádrovec, síran dusičitý. Ale ve skutečnosti, pokud provádíme pravidelné výměny vody, dodáváme do akvária dostatečné množství SO4, takže není třeba ho přidávat.


Rostliny mají schopnost uchovávat síran v listech, takže nedostatek síry(nebo dusíku) se nemusí projevit hned, ale třeba až za 21-30 dní, po té co vyčerpají veškeré zásoby.


sira2


 


Vápník


Dalším prvkem hrajícím důležitou roli ve výživě rostlin je vápník.Rostliny jsou schopné ho přijímat ve formě Ca2+ a je nezbytný pro výstavbu buněčných stěn a buněčných membrán, zároveň působí jako stabilizátor při přijímání aniontů. Vápník jako takový, bývá často považován za škodlivý – zvyšuje tvrdost vody, ale je naprosto nezbytný pro aktivaci enzymů, je základním stavebním kamenem buněčných stěn, ovlivňuje pohyb vody v buňkách. Bez vápníku rostliny prostě neporostou. Vápník je takzvaným imobilním prvkem, tzn. že jej rostliny nedokážou přesouvat – ze starých listů do nových atd. takže jeho množství v akváriu musí být celou dobu dostatečné.


Projevy nedostatku: Vzhledem k tomu, že vápník je prvkem imobilním, tak se jeho nedostatek projeví nejdříve na nových listech(rozpad listů), ale nemusí to tak být vždy, často je zasažen jako první kořenový systém.Nedostatek vápníku ale není v akváriích běžným jevem(pokud nepoužíváme reversní osmózu), častěji se jedná o nepoměr jednotlivých prvků jako např. Ca:Mg – by neměl klesnout pod 1:1 – jinak se můžou začít objevovat bílé listy, optimální poměr je Ca:Mg 3-4:1. Častějším problémem je přebytek vápníku a z toho plynoucí příliš vysoké pH. Není to samozřejmě jen vápník, který způsobuje vysoké pH, ruku v ruce s ním většinou jde sodík. Příliš vysoké pH nad 7,2 – špatné přijímání fosforu a zároveň špatné přijímání sodíku i vápníku.


Vápník společně s dusičnany hraje hlavní roli v rovnováze aniontů a kationtů v rostlinách. Bez vápníku rostliny neporostou a budou se rozpadat, pokud ho však bude příliš, začne blokovat příjem fosforu, sodíku a dalších prvku. Rovněž příjem železa a hliníku je ztížen při vysokém pH.


Zdroj: Barr Report. November 2005, March 2006
Bllesk - 26/08/2017

Aka je idealna hodnota vapnika a horcika v akvarijnej vode. Vo vstupnej vode mam extremne malo vapnika a musim ho pridavat spolu s horcikom tak preto sa pytam na akej hodnote to mam drzat. Dakujem