Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Sinice

V kategorii: Problémy s rostlinami

Gargamel - 04/08/2011

Sinice


Název: Sinice


Obtížnost odstranění: Velmi snadná


Pravděpodobná příčina: Nadměrné osvětlení, málo dusičnanů


Charakteristika: Modro-zelený sliz


sinice


Sinice je modro-zelený povlak, který je tvořen bakteriemi. V přírodě se vyskytuje zejména v klidných a teplých přehradách a jezerech, kde je nadbytek světla a živin. Jakmile se objeví v akváriu, začne velice rychle zamořovat veškeré vybavení, dno a rostliny. Na dotek je tento povlak měkký a slizký.


Vyskytuje se v akváriích s předimenzovaným osvětlením. Zdá se, že se jí lépe daří růst pod žárovkami. Raději tedy použijte jiný druh osvětlení – zářivky, LED, výbojky.


bga


Tipy na odstranění


Léčba antibiotiky


Antibiotika jsou nejjistější cestou k tomu, jak se zbavit sinice. Přípravky jako Maracyn či erythomycin pomůžou, ale je to stále chemie. Proti sinici lze bojovat i jinak.


Ruční odstraňování


Není příliš složité tuto bakterii odstranit ručně. Při výměně vody se jí snažte co nejvíce manuálně odstranit. Nezapomeňte na následné vyčištění filtrů.


Přizpůsobení osvětlení


Velice účinnou metodou je zatemnění akvária na několik dní. Po této době vyměňte větší množství vody a sinice by se už neměla opět ukázat.


Živiny


Snažte se omezit krmení ryb, dělejte pravidelné výměny vody. Pomůže i přidání čerpadla na rozpohybování vody v nádrži. Pokud máte mnoho rostlin a váš test na NO3 ukazuje nulu, přidejte hnojivo obsahující dusičnany.


Prevence


Vysaďte hned po založení akvária velké množství rychle rostoucích rostlin, které pomůžou k rychlejší stabilizaci celé nádrže. Pokud se však přesto sinice vyskytne, zlikvidujte ji zatemněním akvária.


Přeloženo z www.aquascapingworld.com