Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Rozpouštění CO2 - existuje limit?

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

makra - 24/07/2013

Akva 100 L, rampa s vnitřním Atman - proud dělá válec, vnitřní filtr Eheim, CO2 Blau 2b/sec, světlo 0,84W/L,
pH 7.1, dK 11, GH 12.5.
Hnojeni cca PPS Pro, samostatně KNO3, K2SO4,KH2PO4,CSM-B, žádný MgSO4.

Mám dotaz ohledně rozpouštění CO2. Používám difuzer s tabletou, bublinky nad ním lapá pumpa Atman a posílá do rampy. Ráno po zapnutí CO2 je voda cca 1,5h čirá, potom z rampy vycházejí bubliny, akva trochu připomíná sifon. Permanentní test CO2 u dna (cca 5cm) ukazuje 20mg, dle Tilmana pro mé pH a dK vychází CO2 25mg. Mám subjektivní pocit, jako by nebylo možné ve vodě rozpustit více CO2, jen zvýšit počet viditelných bublinek.
Myslím, že dostat se na 35mg by při mém světle a hnojení nebylo od věci. Zdá se, že zvýšení počtu bublin vede jen k větší sifonovitosti. Co s tím?

Atomizér? Reaktor ?
Nebo mít jiné vstupní parametry vody a zvýšit tak kapacitu pro rozpouštění? (vstupní voda má dK 11). Míchat s vodou z osmozy?
(nejsem si jistý, zda to takto funguje, proto dotaz)

Ardjuna - 24/07/2013

Rozpustnost CO2 nezávisí v tomto případě tak moc na parametrech vody (alkalita, tvrdost, pH, teplota apod.), jako spíše na způsobu toho rozpouštění. Teoreticky je možné mít ve vodě více než 1000 mg/L CO2. Prakticky těchto hodnot ale nikdy nedosáhneš. V CO2 reaktorech, kde se CO2 téměř dokonale rozpustí, dosahuje prý jeho koncentrace maximálně 200 mg/L; u výstupu z reaktoru už to může být jen 100 mg/L a pár desítek centimetrů od reaktoru pak třeba už jen 50 mg/L ... průměr v akvárku pak může dělat třeba něco kolem 20 mg/L (v závislosti na proudění, překážkách atd.). Není ale podle mě pravda, že v tvrdší vodě se CO2 rozpouští hůře než v měkké vodě (teoreticky možná ano, ale prakticky budou rozdíly neměřitelné). Pokud v případě, že zvýšíš přísun CO2, se ti tvoří více bublinek, bude chyba ve způsobu (resp. účinnosti) rozpouštění. Je třeba použít buď reaktor nebo jiný účinný způsob rozpouštění CO2 (např. atomizér). Difuzory nejsou v tomto ohledu moc účinnými "rozpouštěči" (spíše "rozbíječi"). Pokud máš zpočátku akvárko čiré a později plné bublinek, znamená to podle mě, že ti tvůj "rozpouštěč" (ať už je to filtr, difuzor nebo cokoli jiného) nestíhá CO2 dobře rozpouštět; plyn se v něm za pár hodin pravděpodobně nahromadí v nerozpuštěné podobě, a pak ti to prostě "plive" obyčejné (nerozpuštěné) bublinky.

Mimochodem, podle mého názoru by měla rostlinám bohatě stačit koncentrace kolem 10 mg/L CO2 (větší množství sice může rychlost růstu ještě o něco zvýšit, ale pokud nepěstuješ akvarijní rostliny na prodej, tak nemá smysl udržovat nějak zbytečně vysoké koncentrace).

makra - 24/07/2013

Diky, takže odpověď zní - neexistuje limit, alespoň ne v oblasti, kterou přežijí ryby. :) V mém případě je potřeba změnit způsob rozpouštění.

Důvodem pro můj vyšší požadavek na CO2 není ani tak rychlost růstu rostlin jako taková, ale spíš eliminace řas. Začal jsem pěstovat glossostigmu a zpočátku 50% lístků potáhla černozelená řasa - krátká, jakoby bez vláken, ale netváří se ani jako zelená flekovitá. A taky Anubias v. Nana tím trpí. Zdá se, že dost pomohlo dodávání většího množství PO4 (spolu s KNO3, bez kterého se zase místně objevila sinice).

Totéž se mi kdysi dělo s L. NovaeZealandie i při hnojení Estimative Index, opustil jsem pak EI i L.N.Z.... a u EI by to mělo být jednoznačně nedostatečným CO2. (viz doporučení u EI, nebo Tom Baar pro MCI atd).

Ale souhlasím dle své zkušenosti, že rostlinky jsou obecně hezčí, když se na ně s růstem zas tak úplně netlačí.

makra - 24/07/2013

Diky, takže odpověď zní - neexistuje limit, alespoň ne v oblasti, kterou přežijí ryby. :) V mém případě je potřeba změnit způsob rozpouštění.

Důvodem pro můj vyšší požadavek na CO2 není ani tak rychlost růstu rostlin jako taková, ale spíš eliminace řas. Začal jsem pěstovat glossostigmu a zpočátku 50% lístků potáhla černozelená řasa - krátká, jakoby bez vláken, ale netváří se ani jako zelená flekovitá. A taky Anubias v. Nana tím trpí. Zdá se, že dost pomohlo dodávání většího množství PO4 (spolu s KNO3, bez kterého se zase místně objevila sinice).

Totéž se mi kdysi dělo s L. NovaeZealandie i při hnojení Estimative Index, opustil jsem pak EI i L.N.Z.... a u EI by to mělo být jednoznačně nedostatečným CO2. (viz doporučení u EI, nebo Tom Baar pro MCI atd).

Ale souhlasím dle své zkušenosti, že rostlinky jsou obecně hezčí, když se na ně s růstem zas tak úplně netlačí.

Dejvwa - 28/07/2013

Objem plynu V, který může kapalina o objemu Vk pojmout (pro nás tedy CO2 a voda) podle Gay-Lussacova vztahu závisí pouze a jenom na teplotě. Za podmínky, že spolu kapalina a plyn chemicky nezreagují. Což je samozdřejmě úplně jiná vec, než účinnost a rychlost rozpouštění. Ale jestli šlo o to, zda obsah prvků, tvrdost, ph nebo alkalita vody nějak ovlivní rozpustnost CO2 ve vodě, tak jednoznačně NEovlivní. Ale tohle je spíš už hodně teoreticky. Pokud myslíš, že máš problém s PO4 a NO3, tak mi docela pomohla tahle kalkulačka na Redfieldův poměr http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

Jde o to, že velký přebytek jednoho z NO3, PO4 může ve výsledku způsobit nedostatek toho druhého, ikdyž je ho vlastně ve vodě dostatek. Ten poměr je 16 : 1 , NO3 : PO4. A ta kalkulačka tě přesně navede, co dělat. Tak třeba ti to pomůže ;)

makra - 29/07/2013

Diky DEJVWO, budu muset jit do efektivnějšího rozpouštění - sice mám pěkných 20mg/l CO2 u dna, ale nedokážu efektivně přidat a ten "sifon" se mi fakt nelíbí.

Ta kalkulačka je super.
Nejdřív mě trochu zmátl ten poměr 16:1 NO3 : PO4, protože nastudování různých zdrojů předtím jsem pro svůj pokus s vlastním stanovením poměrů dospěl k závěru, že bych měl mít výchozí poměr v akva 10:1, tj. něco jako 20mg/l NO3 a 1mg/l PO4. Ale ta kalkulačka to vlastně řeší - Buddyho koeficient. 16 : 1, jak jsem z článku pochopil, je poměr N : P.
Musím z vlastního "experimentu" potvrdit, že to vážně dost funguje podle té kalkulačky - začala se mi před 14ti dny objevovat GSA, podle měření před výměnou jsem měl 30mg/l NO3 a neměřitelně málo PO4, tak jsem o 1/3 snížil denní dávku NO3 a zdvojnásobil PO4 a začala se mi u předního skla na dně trošku objevovat sinice. "Přeladím" kousek zpátky a bude to OK.