Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Rozdíl mezi CO2 z kvasnic a tlakové lahve

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

drakpd - 30/10/2015

Řeším problém, že od přechodu z CO2 z kvasnic na tlakovou lahev mi nastal problém s růstem rostlinek a přišel nárůst řas. Dříve jsem nepoužíval ani žádný difuzor, pouze jednoduše vzduchovací kamínek a rostlinky byli krásně posety bublinkami a byl jsem se vším spokojen.
Po přechodu na tlakovou lahev jsem zjistil, že se z rostlinek již žádné bublinky neuvolňují a rozmáhá se mi řasa i přes to, že se i snažím zvyšovat dodávání CO2.

Má teorie je taková, že mám problém se vstřebáváním plynu do vody.
Udělal jsem pokus, že jsem pod vodu upevnil nádobu otočenou dnem vzhůru, naplnil jí plynem a výsledek mě hodně překvapil. U tlakové lahve po týdnu zaznamenávám minimální úbytek a naopak CO2 z kvasnic se do druhého dne vstřebá všechno.

Začal jsem se drobet ptát a bylo mi řečeno, že v lahvi je čisté CO2 a mělo by mi ho stačit daleko míň. Proč se mi nevstřebává mi ale nikdo neodpověděl. Teorii, že má voda je přesycená mohu vyloučit dalším pokusem, kdy jsem nechal do vody dodávat CO2 z tlakové lahve a připojil vývod z kvasícího vína. Od té doby se zase rostlinky probouzejí k životu, mohu přidávat na světle a řasa ustupuje.

Jediné co mě tak napadá, že ten můj plyn je špatný, ale nechápu jak a v čem. Mám ho plněný normálně ve firmě, kam si jezdí plnit lahve na svařování.
Případně ještě tvrdost vody, kterou neznám, ale rozhodně to bude tvrdší voda, kterou mám ze studny.

Děkuji za každou připomínku :-)

administrator - 02/11/2015

Orientovat byste se měl podle drop-checkeru, kterým zjistíte zda je v akváriu ideální hodnota pH (zelená barva v drop-checkeru). Mezi CO2 z burčáku a tlakové láhve není rozdíl. Jedině pak jak píšete, zkontrolovat zda je plyn v pořádku.

Dejvwa - 17/11/2015

Taková zajímavost z přednášky Hydromechaniky na VUT fsi Doc. Štiglera.
Pokud pomineme mechanické rozpoštění plynu do vody, řídí se absorbce plynu obecně do kapaliny Gay-Lussacovým vztahem. Který říká, že Objem plynu V, který může kapalina o objemu Vk pojmout závisí pouze na teplotě. Za předpokladu, že spolu chamicky nereagují.