🔥Probíhá akce Více zde 03d 14h 21m 55s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Rostlinna divocina

V kategorii: Deníky a diskuze našich

Pepis - 21/11/2012

Nejlepší je postupně přidávat CO2 a pozorovat na živočichách jak reagují. Při negativní reakci trochu ubrat a mělo by to být OK. Nejde říci kolik bublinek za sekundu dávkovat.
1. Záleží na rospustnosti CO2 ve vodě.
2. Proud v nádrži. Při správném proudění potřebuješ méně CO2, než při špatném proudění.
3. Není bublinka jako bublinka.
4. Drop-checker je jen orientační a velice nepřesný.


Ardjuna - 21/11/2012

Přesně jak říká Pepa ... počet bublinek je jen takový orientační, hodně hrubý odhad do začátku. Asi nejlepší postup je pustit CO2 tak na 2-3 bubl./sek. Pak dát do akvárka drop checker, který by se měl po pár hodinách zabarvit do zelena. Pokud je modrý nebo tmavě zelený, tak můžeš CO2 přidat. Je lepší přidávat opravdu po trošičkách (tj. zvyšovat počet bublinek jen pomalinku, např. zvýšit ze 2 bubl./sek. na 3 bubl./sek. a nechat to tak pro jistotu 1 den). Důležité je přitom sledovat chování ryb/krevetek. Pokud budou rybky klidné, tak můžeš další den opět o trošku přidat. Takhle můžeš pokračovat, dokud se rybky nezačnou chovat divně (např. prudké trhavé pohyby nebo zrychlené dýchaní či lapání po vzduchu u hladiny). V takovém případě je potřeba o trošku zase ubrat (tj. vrátit se k nastavení z předchozího dne). Je také dobré alespoň trochu čeřit hladinu. Já to třeba řeším tak, že jsem do rozstřikovací rampy vyvrtal pár dírek, které směřují více k hladině. Pokud používáš lily pipes, tak je dobré nastavit vývod trochu k hladině. Tím by se měla lépe okysličovat voda, což rybám pomáhá lépe snášet vyšší koncentrace CO2. Ideální je samozřejmě používat tzv. mokro-suchý filtr, ale ten tady u nás v ČR používá málokdo (nebývá u nás normálně k sehnání a vlastní výroba je trochu komplikovaná). Samozřejmě je při přidávání CO2 důležité zajistit především to, aby se CO2 dobře rozpouštělo a dobrou cirkulací vody se dostávalo k rostlinám.


jtoman - 22/11/2012

ok,a jak spocitam ty bublinky za sekundu? pocital jsem to tak,ze jsem zapnul stopky na nejakou dobu a jak jsem je zastavil tak jsem vydelil pocet bublinek temi sekundami.Viz. 80 bublinek za 47 sekundu vysledek 1.7 bubl./s. Mam tam ale silnejsi trubicku tak si myslim ze to bude dost.Dropchecker mam svetle zeleny,tak to bude snad dobry.Ted se totiz nemuzu ridit rybkami,jelikoz mam akva nove zalozene a zadne tam nemam.
Jo a co je to ten mokro-suchy filtr


Ardjuna - 22/11/2012

Ty bublinky nemusíš počítat přesně. V podstatě stačí po kousíčkách pootáčet jehlovým ventilem. Počítání bublinek slouží spíše pro tebe - pro alespoň hrubý odhad množství CO2. Důležitý není počet bublinek, ale to, abys přísun CO2 nastavil tak, aby ho bylo co nejvíce (ale zároveň to neuškodilo rybám).


jtoman - 24/11/2012

Jak mam zastrihnout Alternanthera splendens?


Ardjuna - 24/11/2012

#44 (Stříhání): Třeba nějak takhle (viz obrázek). První zástřih by se měl provést pár centimetrů nad substrátem. Až se rostlina rozvětví a znovu vyroste, podruhé by se měla zastřihnout o něco výše (tím se opět rozvětví a zhoustne). Třetí zástřih by se měl provést zase o něco výše. Je to obvyklý postup stříhání u všech stonkových rostlin. Bohužel po pár měsících začne většina stonkovek odspodu "stárnout" (v podstatě se vyčerpá), takže je nutné je po nějaké čase přesadit = vytrhnout je opatrně ze substrátu (nebo je ustřihnout těsně nad substrátem) a na jejich místo zasadit nový výhonek (horní, čerstvou část). Mám o tom když tak článek na svých webovkách (https://www.rostlinna-akvaria.cz).

[img]http://dl.dropbox.com/u/8272114/akva/aj_trimming.png[/img]

#42: Mokro-suchý filtr (angl. wet/dry filter) vypadá jako akvárko rozdělené na několik částí (obvykle tři). Je obvykle umístěn pod akváriem a voda je do něj přiváděna přepadem. Musí to bých ale dobře uděláno, aby ti do něj nevyteklo celé akvárko. U nás (pokud vím) se tento druh filtru neprodává - především asi kvůli neznalosti uživatelů. Díky své obrovské filtrační kapacitě ale patří mezi to nejlepší, co můžeme pro akvárko udělat. Kromě vynikající filtraci také hodně okysličuje vodu (což je velké plus nejen pro vynikající účinnost užitečných bakterií, ale také pro rychlé odplyňování CO2 přes noc). Vypadá nějak takhle:

[img]http://dl.dropbox.com/u/8272114/akva/sump-filter_1.jpg[/img]

Mokro-suchý filtr v akci:

[img]http://dl.dropbox.com/u/8272114/akva/sump-filter_5.jpg[/img]


jtoman - 02/12/2012

Zdravim vsechny. Tak po 14 dnech po zalozeni se zacina ukazovat hneda rasa hlavne na rostlinkach Hygrophila corymbosa var.minima a anubias.A HC roste ,ale zacinaji vzdy uhnivat misty listky.Jinak zatim vse ok.Od tohoto tydne budu davat polovicni davkovani EI a menit vodu 2x do tydne,tak nevim jestli je to dobry napad.Do ted jsem daval 1/4 davkovani a vodu menil 3x tydne.


jtoman - 12/12/2012

Cim je to ze nove listy mi zacinaji na okrajich uhnivat?jedna se o anubias barteri nana a Hygrophila corymbosa var.minima.


Gargamel - 12/12/2012

To může být v podstatě čímkoliv. Co CO2, dělal jsi nějaké změny? Čím a kolik hnojíš?
Nezapomeň že čím více je v akváriu rostlinné masy, tím více je třeba přidat na CO2 a hnojení,aby toho bylo pořád stejně.


jtoman - 12/12/2012

no akva mam mesic v zabehu,takze jeste je vse v zabehu.Hnojim EI a od nedele pojedu naplno.do ted jsem jel tak polovicni davky.a ted mam uz rybky tak zkusim dat co2 na max co snesou.Do ted to bylo jen orientacni dodavani co2 podle dropchekru.Jen mikro dodavam easy profito.


Gargamel - 12/12/2012

Při EI přidáváš mikro jen profitem? Zkusil bych k tomu dávat ještě Tenso cocktail nebo Ferox.


jtoman - 13/12/2012

ok a jak bys to davkoval.ja k tomu chci koupit easy ferro,ale mozna bych sel i do toho tensa.ja davam 3x tydne profito a 3x tydne makro ale chtel bych to profito davkovat denne myslis ze muzu.nezreaguje to makro s profitem.makro davam N,P,K a MgSO4x7H2O nedodavam ale ve stupni vode ho mam 18mg/l takze bych asi mel trosku dodavat ze?


Gargamel - 13/12/2012

MgSO4 dávat nemusíš. Jestli budeš hnojit Profitem denně nebo 1x týdně je v podstatě úplně jedno. Úspěch závisí na jiných věcech. Já osobně bych ještě přidal Tenso. Já třeba hnojím podle oka mikro a makro ve stejný den. Nejdůležitější je aby ti nekolísalo CO2, měl jsi vhodně nastavenou intenzitu světla (ani hodně, ani málo) a aby byly podmínky v akváriu stálé (neměnit pořád hladinu CO2 a množství dodávaných živin).


jtoman - 16/12/2012

Cau panove,mam takovy ani ne moc velky problem,hnojim EI a po vymene vody 60% tak jsem mel podle testu stale 1mg/l PO4 a tak 20mg/l NO3.Ale jel jsem na plne davky podle navodu.tak to zkusim dat na polovinu davkovani EI.muze byt?


Gargamel - 16/12/2012

Trochu ubrat samozřejmě můžeš, ale upozorním tě na jedno: Nevěř akvarijním testům. Když ukáže test 20 mg/l NO3, většinou je to úplně jiné číslo. Používají se proto, abychom mohli sledovat tendenci (jestli NO3 roste nebo klesá), nikoliv na jeho přesné stanovení.


jtoman - 16/12/2012

A kdyz teda stoupa tak to mam zastavit?jo a jeste jsem mel dotaz,koupil jsem hnojivo osmocote exact na akvaburze v brne a dal jsem ho do substratu 25g a mam tam tak 10 l jbl aquabasic a 25l manado.stacito?nechci to zase nejak prehnat.a jeste otazka,Koli mam tak asi davat easy life ferra tydne?Davam 17 ml tydne profita a koncentrace zeleza je tak0,2 mg/l FE? EI chci jet tak na polovinu davek makra,jelikoz tam mam celkem dost rybek a z krmeni taky vznika i po4.Tzn. tydne dodam pomoci prasku 1.5mg/l po4 a 12mg/l NO3 zbytek rybky a krmeni a draslik dodam na 25 mg/l.Muze byt?


Ardjuna - 16/12/2012

Výrobce doporučuje 3g na 1L substrátu. Pokud máš tedy celkem 35kg (cca 35kg) substrátu, tak to vychází na zhruba 100g Osmocote. Můžeš dát samozřejmě i méně ... rostliny prostě budou mít o něco méně živin.

Jinak pokud bys chtěl dodržovat určitý vyvážený poměr živin, tak se obvykle doporučuje poměr NPK 30:3:8, tj. asi 30 mg/L NO3 : 3 mg/L PO4 : 8 mg/L K (týdně). Je otázka, jestli nějaký přesný poměr hraje roli ... sám tomu moc nevěřím, ale jako určité vodítko se to může hodit.
PS: Samozřejmě toto množství platí pro hustě osázenou rostlinnou nádrž! Čím méně rostlin, tím méně živin je potřeba.


jtoman - 17/12/2012

Nevite proc mi ryby plavou porad u dna?muze to byt vyssi koncentraci co2


stafflik - 17/12/2012

To by plavaly u hladiny


Woltix - 17/12/2012

A co máš za ryby? Máš tam jen SAE?


Předchozí stránka

Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde