Nůžky a pinzety FRISCER Z USA!
:: Obecně o akvaristice a rostlinách :: Řasy
Řasy v akváriu a špatný růst rostlin   

hdonoceni
clen brutar napsal 2 příspěvků
hodiny 17/11/2017 19:11:50

Zdravim,

chtel bych vas poprosit o nazory na moje akvaria a o rady, jak se zbavit ras.

1. Akvarium Juwel Rio 125
Akvarium je v provozu 4,5 roku. Osvetleni je zarivkove od Juwelu 2x 28W. Filtrace Juwel Bioflow 3.0. Svitim 10 hodin denne. Co2 jsem zacal pridavat teprve pred 3 dny. V tomto akvariu mam problem se zelenou rasou, kterou mam na korenu a na kaminkach na dbe akvaria viz. foto. Dale mam problem s cernajicimi listy u pomalu rostoucich rostlin.
Chtel bych vas protosit o rady, co je to za rasy a jak je odstranit.

2. Akvarium Juwel Rio 240
Akvarium je v provozu 6 mesicu. Filtrace je externi Eheim Proffessionel 4+ 350T, dale mam jeste dodatecnou filtraci Juwel Bioflow one. Hnojeni Co2 hned od zalozeni akvaria. Rozstrikovaci rampu mam v leve cast akvaria a nasavani take. Hned vedle nasavani mam umisteny flipper na rozpousteni Co2 (nejsem si jisty, jestli je to dobre mit flipper umisteny hned vedle nasavani). V prave casti akvaria u dna mam jeste proudove cerpadlo pro zlepseni cirkulace vody. Osvetleni je Juwel LED 2x 18W.
V tomto akvariu me trapi spatny rust rostlin a tvorba ras. Pravdepodobne mam ruduchu, ale nejsem si jisty posudte z fotek. V tomto akvariu jsem ze zacatku svitl 12 hodin, pote jsem to omezil na 10 a ted uz svitim jenom 8 hodin. Co2 poustim 2 hodiny prrd rozsvicenim. Prosim o rady jak se zbavit ras a jak zlepsit rust rostlin. Rybam se dari dobre s temi problemy nemam.

Fotky druheho akvaria jsou zip souboru.

Dekuji za nazory a rady.

Brutar

brutar   |   17/11/2017 19:11:50
Upravil/a brutar dne 17/11/2017 19:24:40

Netherlands - battle with algae
 Layout 4

hdonoceni
clen Dejvwa napsal 118 příspěvků
hodiny 19/11/2017 19:02:31

Dobry den, no kde zacit... Za prve obe nadrze jsou opravdu prerybneny! Resp. neodpovidaji vubec definici rostlinneho akvaria. Vsimnete si, ze ve vetsine prosperujicich nadrzich je minimum ryb a prevaha rostlin, u vas je to opacne. Navic vidim prevazne pomalu-rostouci rostliny, ktere se rasam budou branit dost obtizne. V prvni nadrzi mate pro rust rostlin dost nevyhovujici dno, skladajici se prevazne z velkych kaminku, optimalni zrnitost dna je 1-4 mm. Ve vasem substratu je minimum prostoru pro osidleni nitrifikacnimi bakteriemi a biochemie v nadrzi bude funguvat v dost omezene mire. Druhe akvarium - tam vypada dno rozumneji, ale! Ten kamen na pravo (tipuji z Chorvatska) s tim pryc, pokud chcete pestovat rostliny. Pro akvarium jsou vapenate nerosty naprosto nevyhovujici, to plati i pro dno- Vydelejte ven a kapnete na nej ocet, uvidite jak zacne sumet, to do rostl. AQ nepatri! Co se tyce ras ano, je to ruducha a taky ruzna zelena, vlaknita a GSA rasa, proste je tam toho vice. Nezalezi ale co je to za rasy, ale spis proc tam jsou a v tomto pripade si troufnu rict, ze vinikem je spatne CO2 resp. svetlo - to spolu souvisi jelikoz svetlo ridi poptavku po CO2 a CO2 ridi poptavku po zivinach (zjednodusene). V prvnim AQ svitte tak 8 h max, v druhem dejte CO2 klidne i drive pred svetly a certe hladinu, at je CO2 hlavne stabilni, mechanicky odstranujte rasy a tydne vymenujte 50% vody. Nicmene, co bych vam poradil tak se rozhodnete, jakou cestou chcete jit, protoze rostliny v takovem malem mnozstvi nebudou dobre rust nikdy. Pokud chcete male mnozstvi rostlin zachovat, tak spis bezte do Low-tech akvaria bez pridavani CO2 a mnohem nizsi intenzity svetla!(viz clanky) Pokud chcete rostlinne (hi-tech) akvarium, tak rozhodne radim znovuzalozeni a precte si tady na strankach co nejvice clanku hlavne - o svetle! a CO2!, substratu a v neposledni rade o hnojeni. https://www.rostl...cz/clanky/ Je zde velke mnozstvi super clanku, kde se da rostlinne akvaristice krasne porozumnet a naucit se souvislosti. Nerad to rikam, ale vase AQ maji spoustu zasadnich chyb, rekl bych a rostlinam se v nem moc darit nebude. Takze pokud se rozhodnete pro rostlinne, zalozte si tady svoji nadrz, alespon polovinu ryb co mate, vymenit dno, podivat se na hnojeni rostlin, osadit rostl. dno min 70% plochy a pak teprve laborovat se svetlem a CO2. Drzim pesti, ale s tak malym poctem rostlin se s rasou tezko bojuje, z vlastni zkusenosti.

• estimative index tablety npk+mikroprvky

hdonoceni
clen brutar napsal 2 příspěvků
hodiny 21/11/2017 13:34:46

Dobrý den,
moc Vám děkuji za názor. Na začátku jsem zapomněl napsat, že nechci mít úplně rostlinné akvárium, ale něco mezi. Ryby se mi v akváriu líbí. Vím, že je velmi těžké najít rovnováhu, aby se dařilo rybám a zároveň i roslinám. Kámen, který je v druhém akváriu je moon rock. Vyndal jsem ho z akvária a polil octem, ale nic nešumnělo. Podle popisu, co jsem dohledal na internetu, by to měl být kámen vápencového původu, ale při polití octem nešumí. Tak nevím, jestli ho vyndávat nebo ne. U prvního akvária jsem snížil svícení o 2 hodiny na 8 hodin a budu sledovat, jak se změny projeví.
U druhého akvária mi příjde světlo velmi intenzivní. Jsou tam od Juwelu LED světla Multilux. 1x LED DAY 9000K a 1x Nature 6500K. Z různých článků mi není jasné, která teplota světla je optimální. U prvního akvária, kde mám zářivky T5 Juwel Nature 4100K a DAY 8000K. Světlo mi příjde světlo na pohled mnohem příjemnější a né tolik jasné, jako u LED.

Netherlands - battle with algae
 Layout 4

hdonoceni
clen Dejvwa napsal 118 příspěvků
hodiny 21/11/2017 22:26:47

Ono není tak těžké najít rovnováhu, kdy se daří rostlinám i živočichům, pokud nechováte např. terčovce, ale větší problém je ten, že máte hodně ryb = hodně odpadních látek (NO2, NH4) -> šance pro nástup řas. A jelikož máte v AQ poměrně nevhodné dno, není osídleno dostatečným množstvím užitečných bakterií, které by odpadní látky přetvářely na rostlinám přístupné živiny. Navíc malé množství, navíc pomalu-rostoucích rostlin nestíhá tyto živiny spotřebovávat a hromadí se v AQ.
Co se týče teploty světla (náhradní teplota chromatičnosti) [K] - tu neřešte, je v celku jedno, rostliny si vystačí téměř se vším, ikdyž spíše přijímají infračervené spektrum, ale i 9000 K je úplně Ok. Dejte, co se vám prostě líbí.
Nicméně intenzitu osvětlení snižte (pokud máte stmívač u LED osvětlení), CO2 nechte na "zeleném" drop checkeru, čeřte hladinua a zkuste se řídit pravidly pro low-tech akvária, třeba jako toto https://www.rostl...ani-co2-98

Přejít na fórum:

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist