Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Řasy a výměna vody

V kategorii: Řasy

makra - 11/02/2014

Hnojím metodou EI (plnou dle orig . dávkování) a provádím týdenní výměnu 50% vody.
Po zhruba půlročním provozování této metody a zápasu se zelenou prachovou řasou na čelním skle a žabím vlasem docházím k paradoxnímu závěru, že problém mi způsobuje právě ta výměna vody.
Dle testů NO3,Fe,PO4 (stále testuji, protože hledám, co je špatně) je všeho měřitelného spíše nadbytek, CO2 - nažloutlý Denerle dropchecker, filtrace Eheim 1000l/h (papírový výkon) pro 100l vody v akva, přidal jsem naykoušku navíc můj původní Eheim Akvaball pro další zvýšení proudu (600l/h), ale pořád se řasy nedokážu zbavit.
Zkusil jsem teď 2x vyměnit jen 20% + očistit skla a subjektivní dojem je, že řasa trochu ustupuje.
Při výměně používám vodu přímo z kohoutku hadící do akva.

Může být problém v chloru, který nestihne při výměně vyprchat?
Nebo jsou sinice řas už ve vodovodní vodě a já tak přidám s každou výměnou novou dávku?

Má někdo podobnou zkušenost?

Tom K - 11/02/2014

Já jsem na tom dost podobně. Hnojím sice PPS pro. Ale neřekl bych že něco v akváriu chybí. Řasy mám stejné. Jen ta prachová řasa na skle se střídá s tou druhou přisedlou. V nějakém intervalu se střídají.
Několikrát jsem četl, že to chce z toho skla neseškrabávat a nechat dokončit cyklus vývoje. Že pokud je hnojivo vyvážené tak zmizí za pár týdnu. Když jsem to konečně vydržel, opravdu asi za 3 týdny řasa na skle začala ustupovat, hnědnout až skoro zmizela. Jenže když jsem pak vyměnil vodu, také hadicí přímo z vodovodu, tak se řasa opět objevila a celý cyklus se opakuje.

Co se týče rostlinek tak ty se mi povedlo držet docela čisté, dokonce i anubiasy jsou celkem pěkné. Jen u starších listů sagitaria subulata se objevuje Staghorn. A to především těsně pod hladinou a na listech na hladině. Ale sagitaria mi jaksi dost přerostla takže půjde pryč.

Laco - 13/02/2014

Zelenu prachovu riasu sposobuje nepomer vapnika a horcika vo vstupnej vode ak mate makku vodu trba pridat priamo do vstupnej vody horcik Mg So4-7H2O

tonof - 14/02/2014

Aký má byť ten správny pomer Mg : Ca ?

Laco - 14/02/2014

Ahoj toto si precitaj http://slavino.sk/rozne/akvaristika/metoda-hnojenia-mci.html . Samozrejme vsetko zalezi od vstupnej vody kazdy ma inu tvrdost.

tonof - 15/02/2014

Vstupná voda Ca 60, Mg 20. Zajtra po výmene 1/2 akva pridám 22g MgSo4 na 100L. Pomer by mal byť 1:4, Ca 60 Mg 240 (mg/l). Zvišok podľa EI. Dúfam že som to dobre prepočítal.:)

Laco - 15/02/2014

Aky test si pouzil na Ca,Mg ? Nedaval by som hned 22g skus 10g po tyzdni uvidis ci sa nieco zlepsilo. Kolko mas Dkh? Ja mam vstupnu vodu 5 Dkh pridal som 30g na 350l akva, prachova riasa sa hode zredukovala.Inak vsimol som si ze sa netvori v prednej casti akvaria kde mam umiestnene prudove cerpadlo na miesanie vody.
Inak ten pomer 1:4 alebo 4:1 je diskutabilny takze radsej opatrne a ak pouzivas MgSO4 bezvodý ten je cca 1x silnejsi ako heptahydrat

tommate - 16/02/2014

když se demi. voda mineralizuje, tak se může nastavovat určitý poměr dle libosti, ale jestli je vstupní voda už tvrdší, tak se jen přidá případný chybějící prvek, tvoje voda má obou prvků dost, takto pře nastavovat poměr je špatné, to nevidíš kolik toho tam bude? tady bych nedával mg vůbec, můžeš ho dát pod jehličnany na zahradu nebo prodat, nepotřebuješ ho, na poměry se vykašli, akorát odvádějí pozornost od skutečných příčin

tonof - 16/02/2014

Hodnoty mám z vodárni, koré už nemusia byť aktuálne podľa dkh ktoré bolo dlhodobo okolo 5dkh ale v súčastnosti je 9 dkh. Má MgSO4 aj nejaké nevýhody oproti heptahydrátu okrem toho že je silnejší? Donedávna som dával 8g MgSO4 tak som to dnes riskol a dal som 20g. Uvidím čo to urobí.