Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 22h 41m 02s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Prosím o radu. Mám dlouhodobě hnědou řasu v akváriu

V kategorii: Řasy

Zdenda6 - 06/12/2014

Ahoj všem,

rád bych touto cestou poprosil o Vaše rady, názory a doporučení, které můžou pomoci k vyřešení mého dlouhodobé problému s hnědou řasou (viz foto) v akváriu.

Úvodem musím říci, že s tímto problémem bojuji cca 2 roky a akvárium se mi bohužel nedaří dát do pořádku. Už jsme to řešil před časem i zde na fóru.

Takže k popisu akvária:

Nádrž 120 L (Juwel Lido 120,61x41x58cm), dno JBL + černý jemný písek Dennerle.

- Osvětlení: originál Juwel 4 x T5 24W, denně 10h. Osvětlení je cca 1 CM NAD HLADINOU ! Nyní (2 týdny) jsem dvě zářivky odstavil a zkouším co to provede. Vzdálenost zářivky k substrátu je vpředu cca 50 cm a vzadu 43 cm.

- CO2 denně 11 hodin, 2 hodiny před světly, Atomizer zde ze shopu napojený na výstup s externího filtru Eheim. Mám dva co2 testy, každý na opačné straně akvária. Jeden limetkově/světle zelený a druhý světle zelený.

- Hnojení: Abych se vyhnul chybám tak jsme přešel (cca 1 rok) na komerční hnojivo EasyLife. Dávkování probíhá s každou výměnou vody (1- 2 x týdně 50 - 80% vody) zhruba následovně. Obsah hnojiv ve vodě vychází z kalkulátoru: http://calc.petalphile.com/

Nitro - 30 ml (25 mg/l)
Fosfo - 30 ml (1,25 mg/l) dříve jsem dávkoval 50 ml (2mg/l), ale situace se mi zdála horší - více řas
Kalium - 30 ml (10 mg/l)
Profito - 10 ml


Předem děkuji za všechny podněty, rady a tipy.


divebull - 08/12/2014

Já nevím, ale mě připadá toho hnojiva docela dost. Já na zarostlou 112 l. s amazonií a power sandem hnojím 1x týdně po výměně 50% vody následovně:

profito 10ml
fosfo 17 ml
kalium 3ml
nitro 8ml
ferro 6ml
10 kapek ADA Green gain

+ 2ml Carbo každý den


Ardjuna - 08/12/2014

.


jakomo77 - 08/12/2014

moc rostlin tam nevidím.otázka tedy je,jestli má hnojivo kdo spotřebovat.já bych ho ubral na minimum,ne-li na čas vynechal a pozoroval.taky bych tam dal ryby,co se řasou živí.mám ve 112 l. dva kusy parmičky SAE a ty mi hnědou řasu vyluxovaly za 3 dny.jsou jako vysavač.pokud si je zakoupíš,tak jen mladé.ty staré už řasu nežerou.


Zdenda6 - 08/12/2014

Děkuji za Vaše příspěvky a přikládám celkové foto akvária. Zkusím tedy ubrat / upravit dávkování hnojiva dle Vašich doporučení.

Člověk pořád čte, že přebytek hnojiva nevadí a tak jsem si říkal, že se to rozroste pokud budu svítit, hnojit a sytit CO2 co to dá... :|


Nějaké názory co se týče množství světla ? Nyní sníženo na 2x T5 24W, denně 10h. Osvětlení je cca 1 CM NAD HLADINOU. Vzdálenost zářivky k substrátu je vpředu cca 50 cm a vzadu 43 cm.


jakomo77 - 08/12/2014

jasně,hnojit co to dá,ale pokud tam máš les :D akva by mělo být osázeno z 80 %.proč si tam toho nedáš více ? světlo si uprav podle rostlin,které tam máš,aby se ti neodporoučely.


MK - 09/12/2014

Měl jsem stejný problém. Příčinou bylo značné množství železa v Profitu. Přešel jsem na Osmocote v kombinaci s týdenní 1/5 dávkou Profito a bylo to pryč.


Zdenda6 - 09/12/2014

Díky, upravím hnojení a uvidíme. Taky zvážím přidání další rostlin.


tonof - 09/12/2014

Marcel, nepomýlil si sa pri železe 0,01 mg/l ?, nebude to 0,1mg/l ? Zaujímalo by ma ešte, aké ma byť PAR pri týchto hodnotách živin ktoré uvádzaš.


Ardjuna - 09/12/2014

.


MK - 10/12/2014

No a teď pokud je pravda, že Profito má při doporučené dávce 0.2 mg/l Fe.....


Zdenda6 - 11/12/2014

Tak již mám od Rataje rostliny tak to o víkendu osázím. Před tím chci celé akvárium a kořeny pořádně očistit, vyměním všechnu vodu, odkalím, osázím a uvidíme. Světlo zkusím vrátit na 3 x T5 24W ze zálohou pro navýšení 4 x T5 24W.

Nové rostliny jsou Blyxa japonica a sagittaria subulata.


jakomo77 - 11/12/2014

takže všechno od začátku a hezky pořádně :) hlavně nespěchej.já spěchal a taky to ted musím překopat od základů.dej potom fotky.jsem zvědavý :) at se daří...


Zdenda6 - 11/12/2014

Díky, snad se to podaří. S tou řasou bojuji tak dva roky a nikdy mě nenapadlo, že by důvodem mohlo být přebytečné hnojení.


jakomo77 - 11/12/2014

až se ti to zajede,dej si tam nejdříve pracovní ryby.parmičku SAE a pár otíků a to by bylo,aby nebylo :D taky to tak udělám.já ještě šetřím :o chci iwagumi a na ničem nechci šetřit.je to ranec jak z děla,ale ten výsledek bude ( teda doufám ) exclusive :D pak se tady pochlubím :)


Zdenda6 - 14/01/2015

Ahoj,

zasílám update situace. Upravil, resp. radikálně jsme snížil hnojení a pozoruji pozitivní výsledky. Hnědá řasa se v podstatě netvoří a sinice na substrátu také ne. viz foto

Hnojím Easylife následovně pro akva 120L, resp. 100L bez dekorace:

Týdně po výměně cca 40 % vody.

Fosfo: 2,5 ml (0,13 mg)
Nitro: 10 ml (10 mg)
Kalium: 2,5 ml (1 mg)
Profito: 2,5 ml

Nicméně pozoruji pomalý růst a listy rostlin jsou spíše žlutozelené, žilky zelené. Eleocharis roste pomalu a jakoby se plazí u dna.
Mám zkusit ostříhat ?
Kterou složku byste navrhli zvýšit ? Uvažuji o navýšení Fosforu na 0,25mg a nitra na 15mg. Mám upravit také K a Profito (nyní má dávka 0,06 FE) nebo až později postupně ? Existuje nějaký základní poměr těchto složek?

Předem díky za tipy a doporučení.


Ardjuna - 15/01/2015

.


Zdenda6 - 15/01/2015

Díky moc za rady. Navýším rozumně fosfor a odstíním jednu zářivku na 4x24w (nyní 3x 24W T5) případně přidám reflektor na první zářivku, aby bylo více světlu v přední části akvária kde je substrát nízko.


makra - 16/01/2015

Hnědá řasa + sinice - mně pomohlo (navzdory poučkám o boji s řasou) přestat dělat velké výměny vody. Po propuknutí sinice (asi úhyn ryby) a čištění jsem začal dělat 2x týdně 50% a objevila se hnědá řasa, sinice ustupovala a nakonec byly vždy lokálně ve stejných místech přes sebe hnědá a sinice.Zdálo se mi, že ty výměny to zhoršujou, tak jsem začal jen odsávat vzduchovací hadičkou ty řasy a měnit jen 20% a velmi rychle se to spravilo.

Tohle se mi během roku přihodilo 2x, takže to nebude úplně náhoda.

Myslím, že to v mém případě nějak souvisí s kvalitou vstupní vody. Mít osmozu, asi by to bylo jinak.

Vím, že to není standardní rada, ale třeba pomuže zkusit tohle. Věci kolem hnojení z předchozích příspěvků samozřejmě platí....


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde