Akvárium s řasokoulemi Více zde 01d 10h 26m 59s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

prietok filtra litr/hod

V kategorii: Filtrace a pohyby vody

dravec - 02/03/2013

Chcel by som tu prediskutovat nasledovne, na stranke u pana Rataja som sa docital ze: " Průtok vody filtrem za hodinu by měl zhruba odpovídat objemu akvária." avsak vsade sa docitam aj na tychto strankach ze sa skor sa doporucuje vyssi prietok. Kde je teda pravda?


Sentinel - 02/03/2013

Co vím, tak tu převládají tak nějak dva názory, jeden že pro ideální rostlinné akvárium je doporučený průtok 10x objem akvária za hodinu. Druhý, že není nutné 10x ale tak alespoň 5x (plus mínus).. Oba ale jsou více než 1x objem za hodinu a důvody jsou filtrování a proud vody.

Ze svých zkušeností ti mohu říci, že čím větší průtok, tím lepší. Jednak se ti filtruje voda (odstranění nečistot a výkalu ryb => nezustává ti tam bordel) a za druhé se ti tvoří proud, který roznáší živiny po akváriu (a i napomáhá odnášet bordel k filtru). Například EHEIM 2217 má průtok 1000L .. a píšou že je to do akvárií do 600L (což tak nějak odpovídá i druhému názoru 5x plus mínus). Nicméně opravdu čím víc tím lépe. Když se podíváš na ty hezčí akvária zde tak možná až na pár vyjímek mají filtraci naddimenzovanou.


Ardjuna - 02/03/2013

Osobně zastávám názor, že výkon filtru (a s tím i často související velikost filtračních náplní) by měla záviset především na míře produkce odpadních látek. Jinými slovy, čím více ryb, výkalů a bordelu, tím větší a výkonnější filtraci je dobré mít, POKUD chceme mít čisté akvárium (resp. čistou vodu). Jak velký a výkonný filtr bude někdo potřebovat závisí do velké míry také na množství rostlin. Rostliny (jak známo) fungují samy o sobě jako velmi výkonný filtrační systém. Takže s velkým množstvím rostlin bychom se (při malém zarybnění) mohli teoreticky obejít i zcela bez filtru. Rostliny dokáží odbrourávat z vody amoniak mnohem rychleji a účinněji než většina moderních filtrů (resp. bakterií, které se v nich usídlí). Dělalo se na to mnoho pokusů. Je to mnohokrát prokázaný fakt.

PS: Pokud si někdo myslí, že čím větší či výkonnější filtr, tím lépe, není to tak úplně pravda. I kdybychom si koupili super obrovský filtr, budeme v něm mít jen tolik bakterií, kolik se uživí z bordelu našeho akvária. Čím více bordelu v akváriu máme, tím více bakterií se nám ve filtru namnoží. Pokud ale např. snížím počet ryb ve svém akváriu (a tím i produkci odpadních látek), část bakterií ve filtru nám odumře na nedostatek potravy a zbude nám tam jen tak velká kolonie, jaká se tam uživí. Pokud tedy nemáme nějak extrémně přerybněné akvárium, nemá smysl si pořizovat nějaké extrémně velké filtry, protože pak budou z velké části ničím neosídlené (velká část jejich filtrační hmoty zůstane nevyužitá).

Na druhou stranu je třeba se zamyslet nad tím, kolik bordelu naše moderní hi-tech akvária produkují, a jestli je v silách rostlin se s tím vypořádat i bez filtru. V silněji osvětlených akváriích rostliny také mnohem rychleji rostou a tím pádem produkují také mnohem více odpadních látek (ve srovnání s tzv. low-tech akvárii). Pokud vím, tak akvárium si obvykle vystačí bez filtru (jen s rostlinami), pokud je opravdu našlapané rostlinami a pokud je v něm slabé osvětlení a velmi málo živočichů (obvykle bez doplňkového hnojení). V takovém systému vzniká velmi málo odpadních látek, které dokážou rostliny při svém pomalém růstu většinou beze zbytku spotřebovat. Většina rostlinných akvárií je ale hi-tech, takže je v nich poměrně silné osvětlení, hodně živin a poměrně velké množství produkovaného organického odpadu (nejen od živočichů, ale také z metabolitů rostlin). Takový systém si podle mého názoru bez přídavné filtrace jen těžko poradí (možná jen v případě, že bychom tam vyměňovali velmi často větší množství vody). Takže velikost a výkon filtru je třeba přizpůsobit především množství odpadu, který v našem AQ vzniká, a který chceme/potřebujeme odbourat. Druhá otázka je pak ale ještě distribuce živin. V high-tech akváriích se silnějším osvětlením spotřebovávají rostliny mnohem větší množství živin než v low-tech AQ. Z tohoto důvodu je zde potřeba oproti low-tech AQ zlepšit proudění a distribuci živin (bez toho může začít řada rostlin strádat). Dokonalá distribuce živin souvisí samozřejmě především s dobrou cirkulací (prouděním) vody. V high-tech AQ tedy kromě výkonnější filtrace potřebujeme ještě dobrou cirkulaci vody. Ve většině případů umí dobrou cirkulaci obstarat samotný filtr. Pokud bychom tedy filtr nepotřebovali (a filtraci by dokázali pokrýt rostliny v kombinaci s výměnami vody), přesto bychom s největší pravděpodobností potřebovali alespoň pomocná čerpadla, která by zajišťovala dobrou cirkulaci živin. V přírodě tuto funkci obstarává proud (třeba tekoucí voda v řece).

Kde je tedy pravda? Pravda může být v každém akváriu jinde. Záleží totiž na tom, o jakém akváriu se bavíme.


Sentinel - 02/03/2013

Jo.. moc pekne receno . .. alespon jsem si take rozsiril obzory:) ja myslel ze cim vetsi tim lepsi...


dravec - 02/03/2013

Marcel diky za prednasku, velmi zaujimave... Nuz musel som to hodit sem po precitani si stranky pana Rataja. Uvazujem totiz nad novym filtrom, taze bude treba kompromis medzi vykonom a objemom, urcite to bude eheim, uvidim este aky ci cassic 2213/2215 alebo ecco 2036.


Ardjuna - 02/03/2013

Mimochodem, ještě přidám jeden postřeh:
Já třeba používám filtr, který by měl objem mojí nádrže přečerpat teoreticky 7x/hodinu, a jehož objem filtračních náplní činí 5% celkového objemu akvária. Přestože tedy může být pravda, že v hustě osázeném rostlinném akváriu (kde nebude velká produkce odpadních látek) by mi bohatě stačil i filtr přibližně 5x méně výkonný ... současný výkon mého filtru k zajištění dobré cirkulace vody v nádrži postačuje tak akorát. Kdybych měl filtr jen o třetinu méně výkonný, voda v nádrži by se už sotva hýbala (cirkulace by už byla pravděpodobně nedostatečná). Na jednu stranu tedy filtr může mít dostatečnou "kapacitu" na odbourávání odpadních látek ve vodě, ale na druhou stranu může mít nedostatečný výkon na zajištění dobré cirkulace vody. Řekl bych tedy, že i když by nám ("rostlinářům") stačily pravděpodobně menší filtry, kvůli zajištění dobré cirkulace je určitě lepší si pořídit filtr "kapacitně" větší (předimenzovaný). Je totiž lepší mít filtr, kde leží polovina filtrační náplně ladem, ale zato dostatečný proud, než filtr s plně bakteriálně osídlenou filtrační náplní, ale zato s mizivou schopností zajistit dobrou cirkulaci.

PS: Přesto ale třeba v mém akváriu vzniká poměrně velké množství odpadních látek (kromě výkalů od ryb a krevetek je to také docela velké množství rozkládajících se listů rostlin, tlejících stonků zastřižených rostlin apod.). Vždycky, když na konci týdne akvárko odkaluju a měním vodu, tak se mi zvýří ze dna docela hrozivé množství těchto odpadních látek. Předpokládám tedy, že bez problémů "uživím" i mnohem větší filtr, než jaký by mi asi doporučil pan Rataj.


dravec - 02/03/2013

Budem sa drzat tvojich rad, hoci klobuk dole aj pred panom Ratajom.


milosak - 02/03/2013

Marceli pěkně shrnuto !
Koukám, že dravec položil stejné téma na rybicky.net
Něco jsem tam taky napsal, mám horečku snad to nebude moc velký
blábol. :)


grunda - 02/03/2013

u filtru platí, čím větší, tím lepší. Pokud nemáte v plánu Eheim řady 3 tak je třeba počítat se snížením průtoku na cca 50%. To že máte filtr větší než je třeba znamená ve finále jen to, že se o něj budete méně starat. Já mám ve svém akva cca 800 litrů filtry 3500 litrů/hod. a je to akorát


stz - 07/04/2013

Ahoj, je normalni u EHEIM 3e 2078 max realny prutok podle meho mereni cca 450l/h dole 4L eheim mech pro, stred 2l Eheim bio mech, vrsek 2l eheim substrat pro. Filtr je stary cca 1,5mes a mam pocit ze prvni 3-4 tydny sel na daleko vetsi vykon.... tak jsem ho vycistil a samozrejme skoro spinavej nebyl....zresetoval jsem ho asi 50x :) a stale stejny vykon i pri vyndani vsech naplni coz je taky divny. V mem 300L akva to pri zadni 100cm rampe lehce pohoupava s rostlinama coz mi na plny vykon nepripada moc normalni.

Po resetu se nastavi, ze sviti oranzova a postupne se rozsviti k oranzove 3-4 zelene...asi podle nalady. Pri vycisteni hlasi servis misto za 6mes uz za 4mes. Jen me zajima zda to nekdo nemate a to chovani je treba normalni a resim hloupost :)

Pridavat na vykonu po resetu nejde, ale pokud uberu tak me to pak na zvyseni vykonu pusti, ale po nejakem casu se to vrati na 4xzelena + 1x oranzova. Pri pridavani uz pak cerpadlo vydava stejny zvuk, pri ubirani se ztisuje.


Laco - 18/01/2014

Ahoj ja mam tetra tec ex 1200 papierovo, no realny prietok s filt. naplnami som nameral cca 360 L hod.Podla mna su to vsetko blboviny co pisu na tie filtre ,je to zrej
me vykon cerpadla ,hlavy bez ziadnych filt. naplni cize prazdny filter.


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde