Akvarijní rostliny IN-VITRO XXL!
:: Obecně o akvaristice a rostlinách :: Hnojení
Přes hnojení EI se objevují dírky v listech   

hdonoceni
clen Prvok napsal 8 příspěvků
hodiny 12/08/2017 14:29:45

Ahoj,

asi měsíc jedu metodu hnojení EI, ale dělají se mi dírky v listech. (Hnědovka, co dva roky před tím byla v akváriu bez CO2 a hnojení, odešla teď úplně). Teď už to nezjistím, ale při přípravě roztoků EI-hnojiv jsem všechny kroky po sobě několikanásobně kontroloval (napadlo mě, zdali jsem neprohodil mikro a makro prvky). Je možné, že přes doporučenou metodu dávkování je draslíku stále nedostatek?

Podle jednoho článku zde na RA (mimochodem — díky za tu obrovskou hromadu informací) jsem zjistil, že listy dírkuje deficit draslíku. Stane se něco, pokud denní dávku makroprvků zvětším třeba o polovinu? Můžu tím něco zkazit?

Díky za případnou radu.

• objem akva: 40l
• osvětlení: Chihiros LED A serie 40-60cm 24W A401 (svítím deset hodin na druhý stupeň)
• Tetra Tec EX 600 Plus (proud silný)
• deset neonek

Díky za radu

——————————
Update:

Při prostudování informací o EI mi došlo, že díky vydatnému svícení a množství CO2 rostliny prostě spotřebovali dodávané hnojivo a některých složek se začalo nedostávat. Přidal jsem tedy o 30% makroprvků více a uvidím, co se bude dít. Jen nevím, jestli se automaticky rozumí samo sebou, že musím ve stejném množství přidat i hnojiva druhé složky (mikro). Počítám s tím, že to tak zítra, až je budu aplikovat, udělám, ale možná to není nutné. Co myslíte?
Upravil/a Prvok dne 12/08/2017 23:23:20

Netherlands - battle with algae
 Layout 4

hdonoceni
clen Dejvwa napsal 113 příspěvků
hodiny 13/08/2017 00:38:21

Ahoj, jak píšeš díry v listech naznačují nejspíše nedostatek draslíku, což je ale u správného hnojení metodou EI za předpokladu použití světla bez nějak extrémního záření (PAR) nemožné. Bohužel radit takhle "naslepo" s pár informacemi je težké, nejlepší je si zde založit nádrž, pak se dá lépe radit. Nepíšeš zde, jaké máš v AQ rostliny, tak předpokládám, že hnědovka odešla poté, co jsi zvýšil intenzitu osvětlení, protože je to pomalurostoucí rostlina a při silném osvětlení se nestačí bránit řasám, které ji pokryjí (hnědá řasa odtud. -> Hnědovka). Pokud jsi popletl balíček s mikro a makroprvky, tak to samozřejmě problém je a zcela jistě by po záměně došlo k nedostatku makroprvků, jelikož těch se do AQ dává mnohem více než mikroprvků. Pokud jsi dodržel dávkování na obale EI, tak si troufám říct, že k nedostatku draslíku nemůže dojít a jakékoliv zvýšení dávky makro/mikroprvků je zbytečné! Metoda EI je už tak dost "přestřelená" že vyšší dávky než jsou uvedeny u EI jsou zbytečné plýtvání. Takže moje rada: založ si zde nádrž, vyplň co nejvíce informací, pořádně si přečti dávkování na obale EI a dej pozor na záměnu jednotl. složek (mikroprvky - hnědozelená barva, makroprvky - čirá) popř. použij kalkulačku tady na stránkách pro kontrolu, zkus trošku snížit intenzitu osvětlení nebo jeho dobu na 8 h (vše postupně, žádné velké skokové změny u osvětlení!) CO2 nech jak je, pokud funguje dobře. Každopádně zvyšování dávek hnojení nad koncentrace metody Estimave Index je více než zbytečné=) Tak hodně štěstí.

hdonoceni
clen Feri napsal 12 příspěvků
hodiny 14/08/2017 12:35:22

Chtělo by to více informací přesně jak píše DEJVWA.
Já bych doplnil jen jednu věc a to je "podívat" se na vstupní vodu. Protože pokud do akva liješ vodu s velkým množstvím NO3, je možný, že nadbytek NO3 vyvolá nedostatek draslíku (K a NO3 by v akváriu mělo být podobné množství, v případně malého množství ryb draslíku lehce méně a naopak).
To že je draslíku nedostatek pak může být chybně vyvozeno z deficitu rostlinek. Rozbory vody najdeš na webu místního dodavatele vody... Wink

PS: upravil "nadbytek NO3 může blokovat přístupnost draslíku rostlinám" na "nadbytek NO3 vyvolá nedostatek draslíku"
Upravil/a Feri dne 18/08/2017 14:09:32

hdonoceni
clen Prvok napsal 8 příspěvků
hodiny 15/08/2017 01:09:47

Díky moc za vaše rady. Půjdu na to zatím přes osvětlení. To asi bude ta cesta. Svítím ask doopravdy dost. Přes fakt, že CO2 mám vytočené do žluta (40 l nádrž cca 4 bublinky za vteřinu), se řasám daří naprosto nebývale. Před týdnem dvěma jsem ladil nový JBL atomizér a trvalo pár dní, nežli se zaběhl do mikrobublinek. To taky asi mohlo rozhodit ekosystém akvária. Každopádně rostliny v podstatě přestaly růst a jenom z nich kartáčkuju řasu.

Zjistím, jak je to s vodou, a založím tady tu nádrž.

Ještě jednou díky moc!

Netherlands - battle with algae
 Layout 4

hdonoceni
clen Dejvwa napsal 113 příspěvků
hodiny 17/08/2017 23:05:16

Ohledně toho nadbytku "NO3", s následnou blokací příjmu "K", co píše #FERI bych asi neměl až tak strach. Všetšina problémů s řasou je způsobena nějakým problémem s CO2 resp. se světlem. Např. moje vstupní voda má 47-52 mg/l NO3 tozn. že běžně se dostávám na hodnoty NO3 k hodnotě 70 mg/l a nikdy jsem nepozoroval nedostatek "K" A rozhodně nemám hodnotu draslíku u 50 mg/l. O různých poměrech PO4 a NO3 jsem slyšel, říká se mu "Redfield ratio" a je to NO3 : PO4 = 16:1, ale o tom, že nadbytek NO3 může blokovat příjem K jsem neslyšel. Nicméně moc rád bych si o tom přečetl, pokud je článek někde na netu=) Jinak co týče toho CO2 buď si jistý, že "zabíhání" atomizéru dalo rostlinám dost zabrat. 4 bubl./s na 40 l nádrž je podle mě dost, klidně bych ubral na "zelený drop" ale postaral se o stabilitu hodnoty CO2. Pro rostlinu je kolísavá hodnota CO2 veliká zátěž, protože se jí rostlina musí několikrát denně přizpůsobovat, tím, že produkuje různá množství látky, kterou potřebuje pro příjem uhlíku. Tozn. pouštět CO2 dříve před světly a zkusit čeřit hladinu vody, aby se koncentrace CO2 ve vodě držela +- na stejné hodnotě.

hdonoceni
clen Feri napsal 12 příspěvků
hodiny 18/08/2017 14:14:15

Redfield Ratio hovoří o poměru C:NPfft - 106:16:1 přepočteno na NO3PfftO4 je to 10:1 pozor na to!
Pokud k NO3 budeme počítat spotřebu rostlin K, je ten poměr přibližně 10:10:1 (K:NO3PfftO4). V případě velké nerovnováhy, může nadbytek NO3 vyvolat nedostatek K...
Nechci tím říct nic jiného, než že by makroživiny měly být rozumně vybalancovány.
Proto bych klidně zvedl dávku draslíku o polovinu (ne ostatních makro živin). Ale nic to nemění na tom, že bez rozumného množství o akváriu je to střílení od boku... Wink

Lepší vysvětlení projevů nedostatku prvků u rostlin třeba tady...
http://akvarijni-...n-clanek-9
(doufám, že dávat odkazy není v rozporu s nějakými pravidly) Smile

Přejít na fórum:

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO)Table '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't existTable '8038-eshop2.fusion_errors' doesn't exist