Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.) Přihlásit se
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Předávkování fosforečnany

V kategorii: Hnojení

Ardjuna - 05/06/2012

Tohle vlastně není žádný dotaz, ale jen podělení se s ostatními o zajímavou vlastní zkušenost.
Před odjezdem na víkend mimo domov se mi omylem povedlo do vody přidat dávku hnojiva, která obsahovala 4g KH2PO4, což v mé 100-litrové nádrži (čistý objem) zvýšilo koncentraci fosforečnanů na téměř 28 mg/l ! I když se uvádí, že koncentrace nad 3 mg/l už mohou být toxické, v mém akváriu se podle všeho nic hrozného nestalo. Nejenže nedošlo k úhynu mých krevetek, rasborek (a šneků), ale dokonce se mi ani nerozbujela žádná řasa (a to ani o kousek)! Dost mě to samotného překvapilo, protože tak vysoká koncetrace by teoreticky měla vést k okamžitému nastartování řas. Nutno dodat, že mé akvárium je hustě osázené rostlinami, mám v něm jen asi 20ks krevetek + 15ks rasborek, osvětlení cca 0,8 W/l a pravidelně přidávám CO2 z tlakové lahve (cca 30-40 mg/l), pH = 6,5.

Uvádím to na podporu článku, že "dusičnany a fosforečnany z hnojiva nezpůsobují řasy".

Ardjuna - 05/06/2012

Aktualizace: Jen pro úplnost ještě uvádím, že před odjezdem na víkend jsem naměřil nulovou koncentraci PO4. Podle všeho tedy předávkování fosforečnany mé rostliny uvítaly, protože jim už delší dobu úplně chyběl. Dnes (4. den po předávkování) jsem opět měřil koncetraci PO4 a naměřil jsem neuvěřitelně nízkou hodnotu 0,3 mg/l, což si dost dobře nedokážu vysvětlit. Na stránkách Toma Barra (http://www.barrreport.com/showthread.php/62-The-Estimative-Index-of-Dosing-or-No-Need-for-Test-Kits) jsem se dočetl, že průměrně rostliny v dobře osvětleném a dostatečně CO2-zásobeném rostlinném akváriu mohou spotřebovat denně asi tak 0,5 mg/l PO4. V mém akváriu bylo ale v pátek cca 28 mg/l PO4, v pondělí pak odhadem tak minimálně 5 mg/l (testy končí na hranici 1,8 mg/l, a podle barevné intenzity testu to bylo hodně za touto hranicí), a v úterý už jsem se dostal na 0,3 mg/l. V akváriu mám substrát ADA Aqua Soil Amazonia a asi 8 druhů rostlin (nádrž je hustě osázená a poměrně zarostlá). V nádrži je vnitřní filtr s vícevrstvou molitanovou filtrační hmotou (žádný extra materiál). Je to tedy pro mě rozhodně docela zajímavá zkušenost.

Gargamel - 05/06/2012

Zajímavý příspěvek, díky za něj!
Já jsem provozoval akvárium dlouhodobě s PO4 někde okolo 10 mg/l. Rostliny rostly perfektně, žádné příznaky nějakého předávkování nebo blokování živin. Řasa nebyla ani na předním skle. Toto ale nedoporučuju - kvůli živočichům, protože si nemyslím, že je to pro ně zrovna nejlepší.
Pokud máte vyladěné CO2, fosforečnany opravdu řasy nezpůsobují, naopak, většinou řasy rostou právě při nedostatku fosforečnanů a dusičnanů.

To, že ti tak rychle PO4 spadlo je zvláštní. Neměnil jsi vodu? Rostliny to určitě nespotřebovaly, za týden spotřebují v průměrně osázené nádrži asi 1 mg/l. Buď ti hapruje test nebo udělala své ten ADA Aquasoil. Tahá totiž do sebe živiny a ty jsou potom přístupné kořenům rostlin. Myslím, že právě ten Aquasoil je toho příčinou. V akváriu s obyč. štěrkem by ta koncentrace zůstala stejná.
Raději ale vyměň vodu - kvůli rybám a krevetkám.

Ardjuna - 07/06/2012

Vodu jsem v akváriu neměnil. Samozřejmě jsem to chtěl udělat, ale když jsem zjistil, že mi klesla koncentrace PO4 pod 1 mg/l, tak jsem od toho upustil (nevidím důvod, i když by to možná bylo přece jen bezpečnější - pro jistotu). Na prezentaci, kterou mám na webu, je vidět aktuální stav rostlin a živočichů - viz http://akva.wu.cz/index.php?id=galerie. Musím říct, že s pár řasami pořád trochu bojuju (zelená flekovitá na starších listech anubiů a občas i dole na skle). Jinak některé deformace a skvrny na listech, které jsou tam vidět, už mají rostliny z obchodu. Na metodu hnojení EI jsem přešel teprve před pár dny, takže doufám, že se za pár týdnů poměr živin vyladí a řasy nakonec ustoupí. Uvidíme. Testy vody dělám poměrně často (obvykle obden). Používám JBL (PO4, Fe, NO3) nebo Tetru (NH4, NO3, NO2, pH, GH, KH). K tomu mám ještě nějaké lakmusové papírky. Když chci tedy vyloučit chybu měření, pro jistotu použiju všechny testy, které mám (i když pro PO4 a Fe mám pouze jeden druh od JBL). NO3 se mi ale už několik týdnů drží na hodnách kolem 25-40 mg/l a nedaří se mi to srazit ani pravidelnými výměnami vody (1/2 vody týdně). Po výměně vody se dostanu vždy tak max. na 25 mg/l. A to mám přitom v akvárku docela dost rostlin a dokonce tam mám i jednoho rychlerostoucího "žrouta živin". Je to sice pořád v normě, ale o nějakém výrazném vyčerpání dusičnanů se mi zatím může jen zdát. Z tohoto důvodu jsem ve hnojivu úplně vysadil KNO3 (dusičnany nedodávám do vody vůbec a jako zdroj draslíku používám K2SO4). Jinak vodu doplňuju z reverzní osmózy. Na 100l přidávám 2 odměrky Dennerle Remineral+, a také tam ještě doplňuju 2 lžičky MgSO4x7(H2O). Nevíte někdo, čím by to mohlo být, že se mi ty dusičnany drží pořád tak vysoko?

Gargamel - 07/06/2012

Pěkné akvárium!
Kolik NO3 obsahuje ta čerstvě dolívaná voda? Když je z Osmózy, tak by měla mít 0 mg/l NO3 ne? Tak když potom vyměníš polovinu vody, musí ti NO3 klesnout v akváriu o polovinu. Pokud tomu tak není, test nefunguje.

Ardjuna - 07/06/2012

Voda z RO má samozřejmě 0 mg/l NO3. Po výměně vody mi klesne NO3 z cca 40 mg/l na cca 20 mg/l. Pod těch 20 mg/l se mi ale nedaří dostat. Nevím, co dělám špatně.

Gargamel - 07/06/2012

A z dvaceti se to do týdně dostane znovu na 40 mg/l NO3 nez přidávání hnojiva s obsahem dusíku? Tak jedině, že překrmuješ ryby, nic jiného mě nenapadá.

Ardjuna - 07/06/2012

No, s těmi dusičnany jsem to asi napsal blbě. Koncentrace NO3 se pohybuje +- kolem 25-40 mg/l, ale zatím jsem to bohužel nesledoval příliš systematicky (abych zjistil, kolik přesně mám po výměně vody a kolik po týdnu). Navíc ty testy na NO3 taky nejsou zrovna moc přesný pokud jde o rozlišování mezi 20 a 40 mg/l. Např. JBL má škálu: 0.5, 1, 5, 10, 20, 40, 80 ...; Tetra má zase škálu: 0, 12.5, 25, 50, 100 mg/l. Kromě toho je někdy těžký přesně rozhodnout, kam tu výslednou barvu vzorku zařadit. Takže moje údaje o koncentraci 25-40 mg/l ber prosím s rezervou. Už asi 3 týdny se mi naměřené hodnoty pohybují někde mezi 25-40 mg/l (bohužel si to nezapisuju, takže nevím, jestli těch 40 mg/l bylo třeba před týdnem a teď už je to míň ... Trochu bych ale tipoval, že by to mohlo být substrátem. Ryby rozhodně nepřekrmuju. Krmím je 2x denně, přičemž rasborkám dávám opravdu malou špetku a krevetkám dávám takovou pidi odměrku (přibližně o velikosti té větší zelené odměrky, která se používá u testů NO3 od JBL). Když ale měním vodu, tak ji tam dolévám opatrně z kýblu (neměl jsem čerpadlo, už mám) a mám podezření, že by se tím mohly ze dna vyplavit nějaké živiny, které jsou těsně u povrchu. Důkladnější odkalování kvůli hustě zarostlému akváriu není možné. Ještě zkusím častěji provádět ty testy na NO3 a zapisovat si vývoj/změny koncentrace. Každopádně díky za všechny rady! Moc si toho vážím a jsem rád, že tyhle webové stránky existují.

Ardjuna - 07/06/2012

Přidávám ještě foto (upravené ve Photoshopu) z dnešního testování dusičnanů.

Gargamel - 07/06/2012

Já bych se tím tolik netrápil. Prostě to trochu sleduj a nenech to spadnout pod 10 mg/l. KNO3 teď nepřidávej, bylo by to zbytečné.

Ardjuna - 09/06/2012

Tak jsem to teď sledoval a testoval. Dnes jsem měnil 1/2 vody. Dusičnany jsem změřil před výměnou a koncentrace byla +- 25 mg/l. Po výměně vody jsem opět změřil koncentraci a výsledek byl +- to samé (možná o malinko lepší=nižší). Tak mě ještě napadlo otestoval stejným způsobem i vstupní vodu (používám vodu z reverzní osmózy) a k mému velkému překvapení byla koncentrace dusičnanů v této demineralizované vodě skoro úplně stejná (tj. +- 20 mg/l). Odebral jsem pro jistotu ještě vzorek přímo z vodovodu, a tam mi to vyšlo na přibližně 30 mg/l (tj. o málo vyšší koncetrace než z reverzní osmózy). Mrknul jsem se tedy ještě na webové stránky místních vodáren a zjistil jsem, že podle testů z dubna je koncentrace dusičnanů ve vodovodní vodě kolem 35 mg/l. To tedy vysvětluje můj problém se zvýšenou hladinou dusičnanů, která se příliš nezmění ani po výměně vody. Každopádně mě ale dost nemile překvapilo, že dusičnany reverzní osmóza podle všeho z vody neodstraní (nevím, jestli je závada na mém osmotickém přístroji nebo je to normální).