Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Pravidelná výměna vody v nádrži

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

Pepis - 26/10/2012

Ahoj všichni, chci se zeptat, jak řešíte výměnu vody každý týden, zvlášť u velkých nádrží? To máte v bytě 100-150l vody v kbelíkách dva dny, nebo to napouštíte rovnou z vodovodu hadicí. Z vodovodu to asi není to pravé ořechové, chlor atd.. moc nesvětčí akva. Poraďte.;)

grunda - 26/10/2012

hadicí přímo z kohoutku

Gargamel - 26/10/2012

To by jsem se naběhal :D
Není třeba mít odstátou vodu, ničemu to nevadí.

Ardjuna - 26/10/2012

Pro jistotu bych si ve vodárnách zjistil obsah chloru ve zdrojové vodě. Pokud bude malý, tak opravdu není potřeba si s tím příliš lámat hlavu. Pokud bude obsah chlóru velký, tak se to obvykle řeší tak, že se do akvária nalije trochu přípravku na odstranění chlóru (např. Tetra AquaSafe). Velké množství působí toxicky především na užitečné bakterie (v substrátu a ve filtru). Jinak doplňovaná voda by měla mít pokud možno stejnou teplotu jako voda akvarijní; velké rozdíly v teplotě nemusí příliš svědčit rostlinám/živočichům.

Pepis - 27/10/2012

Mě šlo o to, abych slyšel názory zkušených, protože já jsem to dělal přesně tak jak řikáte a bylo mi to vyčítáno. Níčí se užitečné bakterie, škodí to rybám, rostlinám atd...

Gargamel - 27/10/2012

To si nemyslím. Nikdy jsem vodu nenechával odstát a po výměně vody ryby vždy viditelně ožijí. Že by jim to nějak mělo vadit jsem si nevšiml. Je ale důležité, jak Marcel poznamenal, napustit vodu cca stejné teploty.
Rostliny vždy po výměně začnou vydatně perlit a to měním 50% vody!

Ardjuna - 27/10/2012

Pokud zdrojová voda není příliš chlorovaná, tak se nic nestane. S námi si ale vodárny čas od času krutě zašpásují a přidají do vody nějakou extrémní dávku chlóru (často je tam pak chlór nad normu pro pitnou vodu, aniž by to bohužel někdo řešil). V takovém případě pak můžeš snadno některé živočichy otrávit. Proto jsem doporučoval, že je vhodné si zjistit (a čas od času na stránkách vodárny kontrolovat) koncentraci chlóru ve zdrojové vodě. Jinak já musím doma používat výhradně jen studenou vodu, kterou mi předtím upravuje katexová úpravna, takže občas naliju do akvárka i neodstátou studenou vodu (cca 18 st.C) a zatím mi na to rostlinky ani živočišné osazenstvo nějak negativně nereagovalo. My tady u nás máme extrémně tvrdou vodu (25 dGH, 14 dKH). Doma máme katexovou úpravnu, která nám v požadovaném množství odstraní ze zdrojové vody vápník a hořčík; máme to nyní nastavené na 5 dGH. Bohužel vápník a hořčík se při tomto procesu nahrazuje ionty sodíku (Na), takže výsledná alkalita (KH) zůstává stejná - tj. 14 dKH. Ve výsledku mám tedy vodu 5 dGH a 14 dKH. I když jsem přesvědčený o tom, že vysoké GH (= hodně vápníku a hořčíku) rostlinám nijak nevadí, o vysokém KH to možná neplatí ... alespoň podle toho, co jsem četl. Většina rostlin údajně preferuje nízké KH (i když se mi nepodařilo zjistit, proč přesně tomu tak je). Teď zrovna si připravuju vodu z reverzní osmózy, abych vyzkoušel, jestli se mi zlepší růst Eleocharis parvulus. Momentálně je to jediná rostlina v mém nano akvárku, která má problémy s kondicí. Roste sice dobře, ale po čase jí listy začnou hnědnout. Na netu jsem se dočetl, že prý snáší KH maximálně do hodnoty 10 dKH. Tak uvidím, jestli se ve vodě s nízkým KH projeví nějaká změna.

milosak - 27/10/2012

Ahoj Marceli,
s tím eleocharisem a jeho růstem ve vysokém KH možná něco pravdy bude.

Mám taky Kh 14 a jako jediný rostliny jsem se ho zbavil a kompletně nahradil popředí glosou.

Teď testuji didiplis mám ho týden, takže zatím má čas.

:)

Pepis - 27/10/2012

Tak jsem koukal na stránky SČVK a máme velmi měkkou vodu. O chloru tam nemají žádné hodnoty. Jen že se používá na upravu vody + dalších mnoho látek.

grunda - 27/10/2012

není třeba plašit, prostě tu vodu do akva nalej, chlór většinou z vody úplně vyprchá už v potrubí