Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Plán na akvárium bez CO2

V kategorii: Obecně o rostlinách a

budulinecek - 12/01/2013

Chtěl bych se poptat co by jste doporučili:
Představte si akva 50x20x25cm (DxHxV), které by mělo fungovat bez přidávání CO2. První problém je jaké osvětlení k něčemu takovému pořídit? Určitě ne moc silné, ale bohužel všude se píše o akváriích se silným osvětlením a s přidáváním CO2 a hnojení EI apod.

K osvětlení se samozřejmě bude muset uzpůsobit rostlinstvo, ale nějaký ten malý Anubias, Microsorko, Bolbitis, Lomariopsis, některá z Cryptocoryn, mechy (Flame, Spiky, Willow, Fissidens fontanus), případně Egeria, Limnophila sessiliflora, Valisneria torta - ty by to toreticky měli zvládnout ikdyž u některých si nejsem úplně jist. Možná nějaká plovoucí.

Filtrace v tak malém akva buď žádná nebo maximálně bublifuk či HMF.

Z živočišstva plži (Piskořky, Kotulky, Levatky, ....) spíš co se zanesou s rostlinstvem a krevetky.

Při pravidelné výměně čtvrtiny vody týdně by se možná ani nemuselo přihnojovat.

Co by jste na takový plán řekli? A hlavně jak s tím osvětlením.

grunda - 12/01/2013

zkus nastudovat tady: http://www.akva.wu.cz/index.php?id=squires
pak se zeptej znova;)

budulinecek - 12/01/2013

Ten článek už jsem četl před časem. Na co bych se měl znova ptát?

Třeba kolik PAR na vzdálenosti 30cm má úsporka prodávaná u nás u vietnamce? Pravda zajímalo by mě, ale pochybuji o uspokojivé odpovědi. Proto jsem se ptal tak jak jsem se ptal....

A ty rostliny není volba jen kvůli světlu, ale opravdu bych některé z nich rád v tom akva měl, protože se mě líbí. Samozřejmě že pokud bude vidět nedostatek živin, budu i hnojit to není problém. Ale rád bych návrh na nějaké konkrétní osvětlení případně jeho umístění nad akva.

grunda - 12/01/2013

v tom případě bych zkusil něco takového: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/4aqua-osvetleni-pro-miniakvaria-2x8w-t5
Výšku nad akva, pokud nemáš PAR metr budeš muset zkoušet.

Ardjuna - 13/01/2013

.

budulinecek - 13/01/2013

Díky Marceli, opravdu nespěchám a rád si počkám jak na měření tak na články ....

budulinecek - 13/01/2013

Ještě jsem se díval na zářivková osvětlení Hailea (ano vím že nejsou přímo pro akvaristiku, ale to nechme stranou). Když do toho dám nějakou běžnou T8 trubici (15W by na tu délku 50cm akva bylo asi akorát), reflektor to má mít slušný, a bylo by něco kolem 27cm od substrátu tak podle měření zářivek by tam mělo být kolem 43,6μmol - dopočítal jsem to správně? Vycházel jsem z hodnot změřených pro 2x T8 Philips Master TL-D 18W/865 (s reflektory).

Ty dopočty pro nezměřené vzdálenosti mě vadí (zanášíto strašné nepřesnosti), dopočítával jsem to lineárně, ale vůbec nevím jak je to s úbytkem fotosyntetizujícího světla v μmol - jestli také ubývá se čtvercem vzdálenosti. Pak by výpočet musel být trochu jiný.

Ardjuna - 13/01/2013

.

grunda - 13/01/2013

PAR metr posílám v pondělí