Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

pH controller ano či ne?

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

Gargamel - 23/12/2012

Zdravím všechny,
zajímá mě váš názor na používání pH controlleru pro zajištění stabilního přísunu CO2 během dne. Včera mi jeden dorazil a tak si s ním hraju. Když jsem ale četl třeba vyjádření Toma Barra, moc pH controllery nedoporučuje. Amano třeba controllery taky nepoužívá.
Když se držím klasického režimu zapnutí CO2 2 hodiny před světly a nechám běžet až do večera konstantní množství bubl/s, pH mi až do večera neustálé klesá. Znamená to, že tím stoupá koncentrace CO2 nebo je koncentrace CO2 pořád stejná ale vlivem snížování KH klesá pH za stejné koncentrace CO2?
Znáte pěkná akvária, kde je používán pH controller případně používáte jej sami? Podělte se o své zkušenosti.

grunda - 23/12/2012

Zkušenosti nemám, ale pH sondu nachystanou mám a budu ji v akva používat. Tak za půl roku dám vědět:D

milosak - 23/12/2012

Taky osobní zkušenosti nemám.

Co jsem viděl nádrže osazené u A.Votavy ph contr. tak vše šlapalo OK,
ale i ty bez nich :D

Můj osobní názor je, že uplatnění najdou hlavně v lokalitách s měkkou vstupní vodou, aby nedošlo velkému snížení Kh, eventuelně pro akvaristy
co se moc nechtějí zabývat širšími souvislostmi při provozu AK.

grunda - 23/12/2012

nebo pro lidi, třeba mě, co mají terčovce a potřebují stabilní pH;)

milosak - 23/12/2012

Já myslel, že jsme tu všichni skrz floru a ryby jsou pouze nechtěně
trpěný přívlastek našich AK :D

Ardjuna - 23/12/2012

Já osobní zkušenost také nemám. V podstatě ale asi záleží hlavně na tom, co od toho očekáváš. Je to přístroj, který kalibrovatelnou sondou měří pH vody a pokud pH klesne, sepne elektromagnetický ventil (napojený na CO2 bombu). Jakmile díky přidávanému CO2 hodnota pH zase klesne (na předem nastavenou hodnotu), tak se elektromagnetický ventil zase uzavře (a tím se přeruší přísun CO2). Nic víc, nic míň.

Co lidé na fórech popisují, jsou většinou 2 typy problémů:
a ) Když se porouchá pH sonda a přístroj vám díky tomu otevře CO2 ventil, díky čemuž dojde k předávkování CO2 (pH sonda se také musí čas od času kalibrovat).
b ) Při nastavování cílové hodnoty pH lidé často přestřelí, a cílovou hodnotu pH nastaví příliš nízkou, díky čemuž si opět otráví všechny ryby v nádrži; v tomto případě je velmi důležité brát v úvahu KH, a podle toho si pak správně nastavit cílové pH => pokud má totiž někdo KH 10 a nastaví si cílové pH na hodnotu 6.5, tak si pravděpodobně otráví ryby; zatímco pokud má někdo KH 2-3, tak to může být OK.

Sám o sobě je pH regulátor užitečná věc, ale stojí dost peněz (kvalitnější regulátory začínají na cca 5 tisících Kč). Na druhou stranu je to pro většinu lidí asi zbytečná věc. Podle mých zkušeností není zas až tak důležitá neměnná úroveň CO2 v průběhu celého dne, jako spíše určitá stabilita v jeho přísunu. Mnohem horší než dokonale stejná úroveň CO2 je podle mě jeho nedostatek třeba při zapnutí světel. Mně také v průběhu dne CO2 neustále stoupá (alespoň podle drop checkeru, který je těsně před vypnutím světel už docela sytě žlutý) ... rostliny jsou ale v dobré kondici a řasy se neobjevují ani u travičky (která je na ně z mých rostlin nejnáchylnější). Když už chce někdo lépe porozumět tomu, co je pro rostliny dobré a v jakých podmínkách se jim daří nebo naopak nedaří, tak mi přijde užitečnější si koupit pH metr (ideálně takový, který umí měřit pH v nastavených intervalech a naměřené hodnoty si ukládat do paměti). S tím si může každý dokonale zmapovat vývoj jeho pH v průběhu dne i noci a zjistit, zda a kdy se mu pH nějak zásadně mění. Já mám v plánu si ho časem pořídit. Předtím bych si ale rád pořídit ještě nějaký kvalitní mikroskop :P. Plánů je hodně, času a peněz už méně :|.

Gargamel - 24/12/2012

Já si s tím pokusím trochu pohrát a napíšu výsledky. Jednou (zásadní) věcí si ale nejsem jistý. Znamená konstantní hladina pH i konstantní koncentraci CO2?

grunda - 24/12/2012

mělo by to tak být, jako kontrolu si můžeš dát do akva ještě drop checker

Gargamel - 24/12/2012

Včera jsem ho tam umístil. Trošku problém je, že ale měří tak s cca hodinovým až dvouhodinovým zpožděním, druhá věc je potom moje barvoslepost a neschopnost poznat, co je světle zelená barva :D

Gargamel - 24/12/2012

Tak tady jsem našel odpovědi na mé otázky: http://www.barrreport.com/showthread.php/11066-Different-CO2-forms-under-low-vs-high-pH Je to rozhovor Marcela s Tomem Barrem na barrreportu.com.
Co z toho plyne? KH zůstává i při přidávání CO2 stále neměnné a záleží jen na jeho vstupní hodnotě (ze studny, kohoutku, RO..). Díky, chápu to doufám správně?

dobrman101 - 24/12/2012

Ph controller ze soundou používám již tři roky a podle mých poznatků udržuje nastavené PH s perfektní přesností a pokud klesne na mnou požedované hodnoty tak automaticky vypne a sepne jak se hladina PH zvedne o 0.1ph. Nikdy jsem nezjistil že by se mi KH měnilo ať mám přez den 6.4 a ráno 6.8. CO2 podle mě KH nemění. Moje výstupní voda je 2KH a velmi měkká. Pokud má někdo čas tak je lepší si lepší pohrát s bubl/s než utrácet takových peněz za controller a PH sondu. :@

Ardjuna - 24/12/2012

#10: Výsledek té diskuze jsem už před časem hodil na své webové stránky, kde je to (snad) srozumitně shrnuto: http://akva.wu.cz/index.php?id=co2chemie. Mně šlo tehdy spíše o to, že podle toho grafu (= rovnice uhličitanové rovnováhy) se může zdát, že když má někdo pH pod 6, tak bude mít většinu uhlíku v akvárku ve formě CO2, zatímco když má pH nad 8, tak má většinu uhlíku ve formě HCO3 nebo CO3 (a žádný ve formě CO2). To se ale nakonec ukázalo jako nesprávný závěr ... který ale bohužel spousta akvaristů pořád drží (protože nerozumí tomu, jak to ve skutečnosti funguje). Ve skutečnosti se totiž z toho našeho CO2, které do nádrže uměle přidáváme, přeměňuje na HCO3 jen nepatrná část ... 99% zůstává ve formě CO2 (bez ohledu na pH akvarijní vody).

ceklis - 08/04/2013

Zdravim
ako zistim ci voda z vodovodu tvori alkalitu v nadrzi vyhradne jen hydrogenuhlicitany?Neviem ci mam nastavene Ph spravne

Ardjuna - 08/04/2013

1) Natoč si do nádoby vodu z vodovodu a nech ji třeba 24h odstát. Pak změř pH (samozřejmě pH metrem!).
2) Pokud přidáváš do svého akvária CO2, tak ho vypni a nech ho vypnuté alespoň 24h, aby ti všechno CO2 z vody v akváriu vyprchalo. Pak změř pH akvarijní vody (opět stejně zkalibrovaným pH metrem).
3) Pokud budou naměřené hodnoty stejné (nebo podobné), tak ti pH v nádrži nic jiného než CO2 neovlivňuje. Pokud se budou naměřené hodnoty výrazně lišit, tak máš v akvárku něco, co ti pH výrazným způsobem ovlivňuje, a v takovém případě nelze koncentraci CO2 podle naměřené hodnoty pH dost dobře stanovit.

ceklis - 08/04/2013

Ja som myslel hodnotu PH z Tillmannovy tabulky.Ak spravim tento test co napisal Marcel tak mozem nastavit hodnotu Ph z Tillmannovy tabulky a bude koncentracia CO2 spravna?

Priklad ak odstata voda bude mat priklad +- Ph7 a j v akvarium bude +-Ph7 pridam CO2 Ph znizin na priklad Ph 6,5 ako potom vyratm koncentraciu CO2 ?

Ardjuna - 08/04/2013

Ano (alespoň teoreticky). Pokud má někdo cca 75 tisíc Kč na CO2 metr, může si to ověřit i prakticky ;).

kchrz - 28/04/2013

Našel jsem na Aukru za docela dobrou cenu ph Controller ph-201, nicméně bez sondy. Ovšem sond jsou na ebay mraky, tak mne zajímá, jestli jde připojit jakákoliv BNC sonda.
Díky

dobrman101 - 28/04/2013

Zatím jsem se nesetkal že by nějaký BNC konektor u sond do sebe (controller)nezapadl. Myslím že je to univerzální velikost.

kchrz - 28/04/2013

Což o to, BNC je BNC :) Stenej konektor jakej byl u starejch síťovejch karet.
Mně šlo o kompatibilitu sondy s přístrojem, ale asi to fakt bude stejný.
Díky

Další stránka