🔥Probíhá akce Více zde 05d 13h 14m 45s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Otestovali jsme za vás (měření PAR metrem v praxi)

V kategorii: Osvětlení

grunda - 28/10/2012

4x54W kolem 70 PAR


sia333 - 28/10/2012

Díky moc za odpověď, jak jsme tady spolu řešili řasy v předchozím období, tak jsem ubral na světle (řasy jsou vcelku pryč, díky ), stáhnul jsem světlo na 8 hodin denně a to první 2 hodiny jen 2x 54w pak na 4 hodiny 4x54w a poslední 2 hodiny opět jen 2x54w.. Jak jsem psal řasy to vzdávají, jen si právě myslím, že budu muset kytkám trochu s tím světlem přitlačit, jelikož kytky jdou výborně jen v partiích sředních a vyšších, dole u dna listy lehce hnědnou, začínají být průhledné a mají tendenci opadávat, právě proto si myslím, že dole v těch skoro 70cm toho PAR moc nebude při 2x54w... CO2 cca 300 bublin/minuta přes difuzor do hydor koralia, hnojení cca tak 3/4 PPS Pro... Díky


Ardjuna - 28/10/2012

#19:

2x T5 ve vzdálenosti 70cm vychází přibližně na 20 μmol PAR. 4x T5 v té samé vzdálenosti vychází na 40 μmol PAR.
Při 20 μmol PAR ti opravdu rostliny moc prosperovat nebudou.

PS: Kde jsi vzal grundo tu hodnotu 70 μmol PAR?


danyboy77 - 28/10/2012

Marceli ted jsem koukal na to tve mereni s vodou a bez vody. Tak by mozna bylo mozne ze u te Lumie 4x24W kdyz by svitil pouze jeden par zarivek tak bez vody to udelalo cca 21 umol PAR ve vysce 70cm tak s vodou by to mohlo byt tak cca 35umol PAR ? Co myslis?


Ardjuna - 28/10/2012

Ano, je to možné. Nezapomeň ale také na to, že pokud máš v akváriu vyšší rostliny, tak se dostupné světlo rapidně sníží kvůli zastínění. Další věc, která může hrát trochu roli, je čistota vody a čistota bočních skel (pokud je na nich řasa, odrazy světla určitě nebudou tak výrazné).


danyboy77 - 28/10/2012

No u me se to ma tak,ze jsem byl nucen sve akva zrusit (ted mam aktivni jen 60l nadrz),kvuli stehovani. Tak ze budu pak sve akva zakladat znovu. A ma predstava layoutu je,ze cele dno bude pokryvat HC a po stranach bude koren prorostly mechem a ve vysledku bude vypadat jako strom. Jelikoz mam akva vysoke 60cm tak to musim promyslet aby HC melo dostatek svetla ale nechci to kvuli CEZu presvetlovat. Tak proto resim kolik umol PAR mi daji 2x54W ktere by jeli 8-10hod a k nim by se pridali cca na 3-4hod dalsi 2x54W. A uz jsem zvedavy na Grundovo akva az zacne zakladat.


karmos - 28/10/2012

Zdravím, mám 40 cm od substrátu zářivky T5 2x 45 w v 200l akvárium kolik mužu tak mit u dna umol par?
Děkuji předem


grunda - 29/10/2012

to Marcel: byl to můj odhad. Teď když jsem to přepočítal, vychází mi to na 50 PAR. Vycházím z toho, že zářivka 24W má 1750 lm na 549mm, z toho plyne 3,18 lm na cm. Zářivka 54W má 4450 lm na 1149cm, z toho plyne 3,87 lm na cm. Pokud osvětlení 4x24W dá ve vzdálenosti 40 PAR, tak po výpočtu osvětlení 4x54W musí dávat cca 50 PAR.

to Danyboy77: akva už je ve výrobě-Sklorex, zakládat budu někdy kolem vánoc, dřív nebude čas. Ale už se mi doma pěkně hromadí věci.


sia333 - 29/10/2012

Chlapi díky za komenty


sratch1 - 05/11/2012

Ahojte. Potrebujem poradit kedze sa mi nechce studovat tento clanok.
Mam momentalne zavesne svetlo Blau Lumina T5 HO 4x39W ale chcel by som na zimu zakryt moje akva standartnym krytom kde su len dve T5 HO 2x39W s reflektormi. Bude mi to stacit na vsetky rastliny? Vysku akva mam 56 cm.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/nadrze/dubai-120-white
Dakujem za rady..

Ako mam v plane zrusit toto akvarium a kupit novu nadrz v stale ADA bez horneho ramu ale momentalne nie su na to peniaze. A potom sa znova vratim k zavesnemu svetlu...


Ardjuna - 05/11/2012

Ve vzdálenosti 50cm ti dají 2 zářivky T5HO s kvalitními reflektory přibližně 40 umol PAR. V 60cm už to bude jen kolem 30 umol PAR. Jestli to bude všem rostlinám stačit, to nevím ... ale trochu o tom pochybuji (některé s tím problém mít nemusejí, jiné ano).

PS: Jinak mě trochu překvapuje tvůj přístup ... "potřebuji poradit, ale nechce se mi to číst". Takže místo tebe si to musí přečíst někdo jiný, pak musí "studovat" tvojí nádrž, aby si k tomu zjistil podrobnosti ... a mohl ti správně poradit.


Pepis - 05/11/2012

Marceli, divím se, že si vůbec reagoval na tento dotaz.
Po slovech sa mi nechce studovat tento clanok jsem měl dost.
Jinak si to napsal moc dobře.


sratch1 - 05/11/2012

Mozno som to zle napisal.. Ja som ten clanok samozrejme ze precital komplet... Skor som si nebol isty ci mi to bude stacit alebo nie.
Dik za radu..
A predsa o tom to tu je ze sa tu radi ci nie? To ze sa mi to nechce studovat som nevhodne napisal.
Citat som to cital!
Este raz dakujem..


Ardjuna - 05/11/2012

V pořádku, nic se neděje. Já moc dobře vím, že na webu často spousta věcí vyzní jinak, než jak bychom je vyřkli tváří v tvář.


Gargamel - 29/11/2012

Brouzdal jsem po netu a procházel si Marcelova měření. Našel jsem zajímavý odkaz: http://www.aquatouch.com/freshwater%20ADA%20lighting.html


tonof - 24/02/2013

Ahoj Marcel, ty jediný máš parmeter, zaujímalo by ma koľko je par vonku poobede v takýto zamračený deň ako je napríklad dnes.Vopred ďakujem.


Ardjuna - 24/02/2013

Zkus mrknout sem: https://www.rostlinna-akvaria.cz.


tonof - 24/02/2013

Marcel zase boduješ, skvelá tabuľka, vďaka. Mojej malej netery chcem urobiť malé 15L akva s bojovnicou bez techniky na parapete pod strešným oknom v jej izbe. Chcel by som jej tam dať anubias nana a nejaké nenáročne rastlinky. Hnojiť bude feroxom, tak som zvedavý či denne svetlo bez priameho slnka bude stačiť a takisto aké to bude bez techniky.


Vyghum - 25/08/2013

Tabulka a měření je super, dosud tu podobné informace chyběly. Lze z naměřených dat leccos odvodit. Jen je škoda, že ke 150 W HQI nebylo změřeno i osvětlení 150W v T5 nebo T8, ... Přecejen se na první pohled zdá být HQI osvětlení nejsilnější i v PAR, ale bylo by tomu tak i kdybychom změřili PAR u stejně silného osvětlení T5? Naskládat 150W v T5 zářivkách nad akva by asi byl problém, asi by bylo jednodušší strovnat 70W HQI se 70W T5 osvětlením... Tento výsledek měření my mě zajímal, dalo by se to ještě proměřit?


danyboy77 - 25/08/2013

To co pises by bylo urcite hodne uzitecne a i sam Marcel by to urcite uvital. Ale jak sam psal nema k tomu dost prilezitosti promerit spoustu svetelnych zdroju a taky ne vzdy cas. Snad se nebude zlibit, ze se tu za nej trosku vyjadruji ;) ale vim, ze o tomhle psal.Tak snad casem pribudou jeho dalsi mereni ;) I kdyz jsou mezi nami lide pro ktere jsou tyto mereni zbytecne tak je i spousta lidi kterym se tyto informace hodi.


Předchozí stránka

Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde