Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Odkalování rostlinného akva

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

brambora - 27/03/2013

Ahoj.
Někde jsem se dočetl , že odkalování rostlinného akva je blbost ....?. Co na to říkáte ?.

danyboy77 - 27/03/2013

Nemusi to byt blbost. Vse zalezi na tom jak moc je akva osazene,jak moc je zarybnene,jaky je pouzit substrat atd. A hlavne jak prosperuje. Kazde akva je jine.

grunda - 27/03/2013

neodkalují se pouze low-tech akva, je tam tak málo ryb, že odkalovat není třeba

brambora - 27/03/2013

Já jsem právě vyměnil dno místo štěrku jsem dal liapor ale ten je lehoučkej tak nevím jak se bude odkalovat.

grunda - 27/03/2013

lehce nad substrátem, žádná orba. Nejlepší je odkalovat každý týden, bordel ještě nestihne zapadnout

kofejn - 27/03/2013

Ono lehce nad čerstvím liaporem odkalovat moc nejde, snad každý bobek je těžší. Odkaloval jsem pravě jen hlubokou orbou - za odsávání zabořit zvon do dna, ucpat hadici, zvon vytáhnout nad dno a počkat, až liapor klesne zpět. Ve zvonu zbyl jen vznášející se jemný bordýlek a ten jsem vypustil do kýble. Byla to pakárna a už jsem se na to vyprdnul. Stejně mám k odkalování jen plácek 10x30cm, zbytek je zarostlý.
Ono mi spíš přijde, že jak je liapor "vzdušný", tak to tam ani zahnívat nemůže. Už měsíc, spíš 6 týdnů, mám ludwigii zapíchlou do dna i s lupenama a oni ne a ne uhnít :).
Aktuální fotka ludwigie: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=15921&s=84&sl=-9840

grunda - 27/03/2013

odkalovat máš i nad kytkama, ne jen volné plochy. To že je liapor praštěný substrát vím - proto ho v akva nemám, ale časem se to prý zlepší

kofejn - 27/03/2013

Praštěný je správný výraz:) a ano, po půl roce je to mnohem lepší. Windelow a anubiasy čistím při výměně, nad liliovníčkem jsem zkoušel záclonu na zvonu. Tam to mělo největší smysl. Na ludwigii a alternathere jsem udělal víc škody než užitku.
Teď zkusím dělat údržbu podle todle článku: https://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-zalozit-rostlinne-akvarium-bez-pridavani-co2-128

stafflik - 28/03/2013

Mám v akva taky liapor, ze začátku pakárna, dokonce sem se ptal právě Kofeina jestli se to zlepší, byl to děs. Už se celkem drží slušně, ale s tím odkalováním, četl sem o fintě natahnout na zvon silonku a tak to jen přitisknout k substrátu. Zkusil sem to a nic moc, silonka byla hned ucpaná, tak mě napadlo, co tak muší síto, co se dává do okna?? Tam už sou přecejenom větší otvory a bordýlek by měl projít, ne?

kofejn - 28/03/2013

Silonku jsem taky zkoušel a se stejným výsledkem. Pak jsem použil tu záclonu a to bylo akorát. Muší síto se bude chovat podobně;)

stafflik - 28/03/2013

fajn, o víkendu to testnu, budu už odkalovat tak uvidíme ;)

ID3525 - 28/03/2013

No já jsem dal do zaběhlé 300-ky Profi soil od Rataje před 4 měsíci. Zatím dno vypadá dobře, ale jak jsem zkoušel odkalit tak je to celkem lehké ten soil. Vyzkouším to muší síto. Rybí osádka je celkem početná, ale většinou jsou to tetry, až na dvě akary hnědé. Rostlinky celkem prosperují, řasy málo, hnojím Feroxem ve dně je Osmocote a přidávám z láhve CO2. Nechám dno ještě tak 3 měsíce bez odkalování a uvidím. Ten Soil má zatím dobrou samočistící schopnost proti říčnímu písku, kterej jsem tam měl dřív.