Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Nedostatok draslíka?

V kategorii: Obecně o rostlinách a

Slavko - 02/06/2012

Ahojte,

obraciam sa na vás s prosbou o pomoc. Hodnú chvíľu som rozmýšľal, či dať tu, alebo do „Hnojenia”, ale verím, že ma za to neukameňujete.

Asi pred dvomi mesiacmi som začal hnojiť pomocou PMDD. Najprv som namiešal dávku bez KNO3 (bez náhrady za K), ale po čase sa mi začali objavovať dierky na listoch (viz. obrázok s Hygrophila corymbosa 'Minima' ).

Po urputnom pátraní a študovaní som došiel k záveru, že by tom byť prejav nedostatku draslíka (K), tak som začal pridávať aj KNO3, v extra fľaške s rovnakou dávkou. Musím skonštatovať, že pribúdanie dierok sa spomalilo, ale nezastavilo. Len pre istotu spomeniem, že nečakám zacelenie dierok ;)

Poprosím skúsenejších, či mi môžu potvrdiť, že je to prejav nedostatku K a poradili, čo s tým, pretože teraz neviem, či mám zvýšiť dávku PMDD ako celku alebo mám namiešať viac K.

Nepíšem nič o ostatných faktoroch, pretože tie sa nemenili, a tak si myslím, že by nemali mať vplyv…

vďaka

Slavko - 02/06/2012

hups, obrázok sa stratil :)

Gargamel - 03/06/2012

Zdravím,
opravdu to může být draslíkem. Může to být ale klidně i něčím jiným. Toto se mi stávalo mimo jiné i tehdy, když jsem měl v akváriu nedostatek CO2.
V prvé řadě bych zkusil přihnojit draslík a to buď pomocí K2SO4 nebo např. EasyLife Kalium. Pokud se budou tvořit dírky dál, zkusil bych trochu přidat na CO2. Kontroloval bych si i hladinu NO3 a PO4 a případně přihnojil hnojivem s obsahem dusičnanů a fosforečnanů.

Slavko - 03/06/2012

Ahoj,

vďaka za tip. Samozrejme, pod pridaním K som myslel pridanie K2SO4.

Fosfor (KH2PO4) som začal pridávať spolu s KNO3, pretože mi začali stagnovať (zastavili vývoj) mladé od echinodora. Mám ho namiešaný v inej koncentrácii, pretože som zohnal len 6 g balenie a nemám váhu, ale dávku som prerátal pomocou kalkulačky tu na stránke tak, aby bola v súlade s ponúkanými balíčkami. Ale zjavne pridanie K touto zlúčeninou (KH2SO4) nie je dostatočné…

Práve mi dochádza dávka, váhu mám objednanú, mala by doraziť akurát k miešaniu novej dávky, takže vyskúšam pridať.

PS: ten obrázok sa „stratil” pretože mal príponu jpeg, nedala by sa pridať medzi povolené? Troj-písmenkové prípony sú prežitkom obmedzenia z MS DOS.

administrator - 03/06/2012

Děkujeme za námět k opravě, vše by již mělo fungovat ;)

Slavko - 03/06/2012

Uff, to boli fofry! Keby som nosil klobúk, tak ho snímem :-P

Ale je tam chybka – jpeg, nie jpge. Osobne (na „svojich” serveroch) bmp jednoznačne nepovoľujem, tento nekomprimovaný formát nie je určený na webové zobrazenie a je len mrhaním miesta na disku.

A keď už opravujete, všimli ste si zmršené auto-linky (napr. KH2PO4)? Vedú k 404…

administrator - 03/06/2012

Tak snad už teď bude vše v pořádku, aspoň co se formátů příloh a odkazů týče. :)

Slavko - 04/06/2012

Potvrdzujem, dobrá vec sa podarila ;-)

LaXo - 05/06/2012

Ahojte, podobne dierky sa mozu robit aj na tych listoch kde nie je dostatocny prud vody.

Slavko - 05/07/2012

Takže, aby som to dokončil :-)

Teraz PMDD miešam bez KNO3, ale doplnené o rovnakú dávku (+6g) K2SO4. A okrem toho pridávam (extra namiešané, pretože som experimentoval) ekvivalent ďalších asi 3g K2SO4 a dierky nepribúdajú, ostali len na zopár starých listoch (väčšina deravých odpadla).

Vďaka za rady