🔥Probíhá akce Více zde 03d 08h 51m 37s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Mini 25

V kategorii: Deníky a diskuze našich

Marty - 28/06/2012

Dne 28.06.2012 v 21:13 byla založena prezentace akvária Mini 25.


Marty - 28/06/2012

V pořadí již třetí založení akvária, rybí osádka - přeživší po krupičce. Mé zkušenosti zatím nejsou příliš obsáhlé (cca 3 roky, pouze toto malé akvárium), během následujícího měsíce mám naplánované založení cca 100l akvária.


Marty - 28/06/2012

Momentálně mám největší problém s heterantherou, po založení začla celkem pěkně růst, ale poslední dva týdny stagnuje a spíše se rozpadá...

PS: Ještě bych se rád zeptal na vkládání fotografií, protože, když dám vložit video nebo fotografii, nahrály se mi fotky jako video, nevím jestli jsem něco přehlédl.


Gargamel - 28/06/2012

Ahoj,
Heteranthera se ti rozpadá z důvodu nedostatku makra v akváriu. Jinak řečeno chybí ti tam dusík a možná i fosfor. Pořiď si EasyLife Nitro a Fosfo nebo pokud nejsi úplný začátečník, můžeš si vyrobit svoje hnojivo namícháním roztoků z KNO3 a z KH2PO4.
Více informací jak dodat tyto dvě klíčové živiny najdeš tady:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/dusik-94
https://www.rostlinna-akvaria.cz/fosfor-95


Marty - 29/06/2012

Děkuji za radu, zkusím přihnojovat i KH2PO4 i KNO3, mám tyto již namíchaná hnojiva PMDD http://www.plantagrow.eu/cs/13-plantagrow-pmdd-profesional-3x500ml.html , denně 1ml fosforečnan (podle kalkulačky to bude 0,42mg/l), ale nevím, kolik bych měl asi tak přidávat dusičnanu (roztok 6g v 500ml).


Vladik - 29/06/2012

Inspiruj se metodou PPS Pro: https://www.rostlinna-akvaria.cz/metoda-hnojeni-pps-pro-91
Nevím jak to myslíš s tím fosforečnanem, ale 0,42 mg/l denně je moc. Dávkuj to nějak tak, ať týdně přidáš 1 mg/l.
Dusičnanů dávej tak 7 mg/l týdně. Použij kalkulačku: https://www.rostlinna-akvaria.cz/kalkulacka-vypoctu-hnojiva


Marty - 01/07/2012

Tak jsem začal hnojit tímto způsobem denně 0,2mg/l fosfor (kromě dne výměny vody, čili 6x týdně), 1,1mg/l N (také 6x týdně), PMFE denně 0,5ml a Dennerle Nano Daily (dle návodu, draslík + micro). Už po dvou dnech se ale na předním skle objevují tečky GSA - snížit N?

Jinak na Heteranthere se začínají tvořit nové vrcholky - může to být už po dvou dnech reakce na přihnojení N a P? zdá se mi to příliš brzo, ale jinou změnu v akva si neuvědomuji, pouze ten fosfor jsem začal přidávat ještě o dva dny dříve než dusík...


Gargamel - 01/07/2012

Proč bys měl snižovat N? Nechápu. Řasa se tvoří, pokud nerostou zdravě rostliny a ty k růstu potřebují N, tak proč ho snižovat? GSA roste z nedostatku P (fosforu). Hnojení máš nastavené správně.
Hetera už pěkně reaguje na živiny - není to nic zvláštního.


Marty - 02/07/2012

Ke snížení N mě dovedlo čtení různých diskuzí, kde jsem našel informaci, že GSA také způsobuje špatný poměr N : P a vzhledem k tomu, že před přihnojováním F a N se tato řasa vůbec netvořila, napadlo mě, že toho N je možná trochu víc... Toť celý můj myšlenkový postup.

Zatím nechám dávky tak jak jsou, zítra odjíždím na 6 dní pryč, takže akva bude stejně bez přihnojování, uvidíme jak se to bude vyvíjet po návratu. Je možné dát před odjezdem o něco vyšší dávku, nebo je lepší pouze přerušit?


Gargamel - 03/07/2012

Mě se nikdy neosvědčilo ten poměr N ku P nějak upravovat. Nikdy to nevedlo k požadovanému cíli (a to jsem to testoval roky). Vždy se osvědčilo jedině podpořit rostliny v růstu a řasa následně sama zmizela.
Dávky nechej stejné.


Marty - 19/07/2012

Po nějaké době bych zase mohl přispět do deníku. Týden bez hnojení - jediné co mi přišlo, že je v horším stavu byla glossostigma, ale po dalším týdnu a něco pravidelného hnojení jí začaly růst nové šlahouny. Heteranthera zdá se roste, ikdyž pomalu, limnophila v pohodě, je to jediná rostlinka, kterou stříhám, ludwigia také roste, dva dlouhé stonky jsem přepůlil a skupinku zasadil na jiné místo, roste dál ustřižené "spodky" ihned vyhnaly nový vrchol, spodní listy již neopadávají.

Dávky hnojiva jsou stále stejné, jen přidávám denně ještě 0,5ml z 500ml roztoku 9,6g plantexu, 33g MgSO4.7H2O a 14g K2SO4.


Gargamel - 19/07/2012

Máš test na NO3 a PO4? Celkem by se hodily.


Marty - 19/07/2012

Bohužel nemám, jakou značku byste doporučili? Mám pouze papírkový od tetry, kde je NO3 a měřím něco mezi 10-20 mg/l, ale těžko říct, jak je na tom s přesností, koupil jsem ho ve výprodeji na orientační testování.


Gargamel - 19/07/2012

Na papírkové testy bych se moc nespoléhal. Sežeň si alespoň test na NO3. Můžeš zůstat u Tetry, ale použij kapkový. Na NO3 je potom perfektní i od JBL, ale ten je kapku dražší.
Napiš tady potom co jsi naměřil.


Marty - 25/07/2012

Dnes jsem v akváriu zpozoroval "kolonii" nezmarů, objevili se na stěně kde je difuzor co2, co2 jsem začal hnojit v sobotu kvasnicovou metodou, ryby se zdají být v pořádku, kromě jedné razborky, která je vybledlá a drží se u hladiny, ostatní jsou v pořádku, tak nevím jestli to může být zvýšeným obsahem co2 (pokles ph z 7 na 6,6-,7).

Koupen je už i test na dusičnany, brzy změřím.
Jinak nevíte co s tím nezmarem?


Marty - 25/07/2012

NO3 změřeno testem od sery a je na 25mg/l.


Gargamel - 26/07/2012

Hodnoty živin jsou ok. Kdyby to NO3 stoupalo, přestaň dávkovat KNO3.


Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde