Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

Gargamel - 04/11/2012

Poměry jsou naprosto stejné. Pouze novější balíček vydrží více týdnů.

karmos - 05/11/2012

Zdravím,potřeboval bych poradit hnojím touto metodou pomoci hnojiv od Easylife.
Objem akvarka je 200 L
A ted k mému dotazu.
dávám tam za tyden tohle množství.
Pondělí
ráno No3 / Nitro 40 ml Odpoledne Po4 / Fosfo 40 ml
Utery
Ráno Profito 20 ml Odpoledne Fe,Ferro 20 ml
Středa
Ráno K-Kalium 40ml
Čtvrtek nic.
Pátek nic.
Sobota nic.
Neděle 50% výměna vody.
Hnojím takhle dobře??

Gargamel - 05/11/2012

Co jsem se tak zběžně díval na ty dávky, tak by to mělo být OK. Pokud to chceš ale takhle hnojit dlouhodobě, nezávidím tvojí peněžence. Pouvažuj o sypkých chemikáliích a zbyde ti pak víc peněz na důležitější věci - substrát, CO2, světlo atd.

karmos - 05/11/2012

Je mě to jasné :|:|
Jestly to bude fungovat tak přejdu na sypke.

jerseyslavek - 06/11/2012

Dobrý večer,
chtěl jsem se zeptat, jestli jsou nějaké specifikace pro skladování namíchaných chemikálií (makro živiny ve 250ml vody)? Měl jsem je v pokoji ( 25°C ). Sluneční světlo na ně nijak extra nedopadalo a přesto se v nich udělala plíseň. Objednal jsem si sorban draselný(E202), že ho dovnitř přisypu.

Jaké množství E202 na 75g makroživin na 250ml vody ?
Mám hnojiva někam schovat?
Máte s tím někdo zkušenosti?

Děkuji za odpověď.

grunda - 06/11/2012

lednička(temno), na špičku nože E202

Dejvwa - 07/11/2012

Zdravím, pořát si lámu hlavu nad hnojením EI a není mi úplně jasné které sloučeniny je potřeba přidat do Makro a které ne. V článku o EI máte napsán návod jak by mohlo být hnojeno akvárium, kde je napsáno:

33g dusičnan draselný (KNO3)
7.2g fosforečnan draselný (KH2PO4)
250ml vody
20g tenso cocktail nebo 10g CSM+B (stopové prvky)
250ml vody

Když se ale kouknu na balíček EI z Vašeho e-shopu, tak jednotlivé sloučeny jsou zastoupeny úplně jinak a je jich tam více. Proto mi nejde do hlavy, jak si můžou rostliny vystačit jen s KNO3 a s KH2PO4, dle toho návodu. Přečetl jsem si, že SO4 resp S a Ca většinou být přidávány nemusí, ale chybí mi tu Mg. V článku nahoře jsem si přečetl, že je ovšem nutné dodat týdně 10mg/l týdně Mg, což je z 10g CSM+B ve 250ml vody nemožné dostat. Dále pak množství K, vychází mi dle kalkulačky že týdně tímto způsobem dodám jen 18mg/l K ovšem u hodnot živin, které je nutno dodat máte napsáno 30mg/l. No, prostě mi ty hodnoty nevychází. Může mi prosím někdo poradit, jestli špatně počítám nebo jsem na něco zapomněl, nebo nepochopil? Dál by mě zajímalo, čím nejlépe nahradit část KNO3, abych zajistil stejné množství K, popř. jak se to počítá.

Předem mockrát děkuji za odpověď.

Gargamel - 07/11/2012

Už jsem se tay o tom neolikrát zmiňoval. Už z názvu metody "Estimative" plyne, že je to "odhad". To je doslovný překlad z angličtiny. Není vůbec podstatné, jestli je draslíku 18 mg/l nebo 25 mg/l. Při EI jsou podstatné jiné věci.
Stejně tak neexistuje jedna kuchařka, která řekne: má tam být XX mg/l toho a toho. Těch návodů koluje na internetu desítky. Třeba ten tady v článku je sestaven tak, aby bylo všeho dostatek, ale aby nebylo třeba kupovat K2SO4.
Ohledně MgSO4 - v článku je napsáno, že pokud máme měkkou vodu, přidáváme MgSO4x7H2O. To vždy po výměně vody a lžičkou! Bylo by naprosto nesmyslné to rozpouštět v roztoku.

Ardjuna - 07/11/2012

S metodou Estimative Index (EI) není třeba si tolik lámat hlavu. Na různých webech se mohou doporučené hodnoty trochu lišit (a nic se neděje). Samozřejmě nejvíce záleží na hustotě osázení tvojí nádrže => čím více rostlin, tím větší poptávka po živinách (přičemž rychlerostoucí/plevelné rostliny spotřebují obvykle živin nejvíce).

Tom Barr (který tuto metodu zavedl) doporučuje přidávat do rostlinného akvária následující množství živin:
Makroprvky:
=> 20-30 mg/L NO3
=> 20-30 mg/L K (tj. stejné množství jako NO3)
=> 3 mg/L PO4
Mikroprvky:
=> 0.5 mg/L Fe (železo bývá někdy řazeny i mezi makroprvky)
=> stopové množství mikroprvků

Toto množství představuje "mírný přebytek", to znamená, že je navrženo tak, aby ho rostliny nestihly během týdne spotřebovat. Jinými slovy, ať už tam přidáš 20 mg/L NO3 nebo 30 mg/L NO3, rostliny to asi stejně nespotřebují. Někdo tam tedy přidává 20 mg/L, jiný 30 mg/L NO3 ... někteří dokonce 50-60 mg/L NO3. Přesná (a spolehlivá) měření toho, kolik rostliny v rostlinném akváriu dokážou skutečně spotřebovat, se nikdy neprováděly (nebo o tom alespoň nevím). Tom Barr někde psal, že se průměrná denní spotřeba živin v dobře osvětleném rostlinném akváriu pohybuje někde v rozmezí 1-5 mg/L NO3 a 0.3-0.6 mg/L PO4 (ostatní neuváděl). Pokud máš tedy hustě zarostlé (dobře osvětlené) akvárium a chceš mít jistotu, že rostliny nebudou strádat, tak je lepší přidávat raději o trošku více (tj. kolem těch 30 mg/L NO3/K).

Pokud jde o rozdělené dávkování makro a mikro prvků: Pokud použiješ vhodný stabilizátor, tak můžeš všechny chemikálie smíchat do jedné lahve. Pokud stabilizátor nepoužiješ, tak je lepší mít PO4 oddělené od mikroprvků (jinak by mohlo mezi nimi dojít k reakci a znehodnocení fosforečnanů).

Každý prvek (= živinu) můžeš do akvárka (roztoku) přidat pomocí různé sloučeniny. Nejčastěji se jako zdroj dusičnanů (NO3) a draslíku (K) používá sloučenina KNO3. Pokud máš ale ve zdrojové vodě hodně dusičnanů (NO3), nemá smysl je potom přidávat ještě v hnojivu. Pak je lepší jako zdroj draslíku (K) nepoužívat KNO3, ale např. K2SO4. Takto to třeba dělám i já, protože mám ve zdrojové vodě kolem 35 mg/L NO3. Jako zdroj fosforečnanů (PO4) se nejčastěji používá sloučenina KH2PO4. Existují i jiné možnosti, ale tyhle chemikálie je poměrně snadné sehnat/koupit. Jiné chemikálie už může být problém sehnat. KNO3, K2SO4 a KH2PO4 se dá objednat i v některých lépe zásobených lékárnách (doporučuji jim říct, že to chcete na hnojivo pro vodní rostliny ... aby nepojali nějaké zlé podezření). Jinak chemikálie, které se k tomu používají, se dají koupit buď v "potravinářské" kvalitě nebo v kvalitě "pro analýzu" (p.a.). Potravinářské chemikálie bývají čisté tak na 98-99% (v malém množství mohou obsahovat nějaké příměsy ... ve zdraví neškodném množství). Chemikálie určené pro laboratorní analýzy jsou 100% čisté ... ale také mnohonásobně dražší (pro naše účely je to zbytečné).

Poznámka na okraj: Při metodě hnojení EI není příliš vhodné používat komerční hnojiva, která v sobě už většinu živin obsahují. Tyto živiny jsou v nich totiž obvykle v nedostatečném množství ... a hlavně v nevhodném poměru. Proto je lepší si hnojivo buď sám namíchat ze sypkých chemikálií (nebo si koupit nějaký EI balíček), případně si koupit taková komerční hnojiva, která obsahují vždy jen jednu živinu (např. Easy-Life Nitro = dusík, Easy-Life Potassium = draslík, Easy-Life Fosfo = fosfor, Easy-Life ProFito = mikroprvky) ... a dávkovat pak z každého balení tolik hnojiva, abychom se dostali na ty doporučené týdenní hodnoty.

Pokud jde o hořčík (Mg), tak ten je spíše volitelnou součástí hnojiva. Opět záleží na tom, kolik hořčíku máš ve zdrojové vodě. VĚTŠINOU bývá ve zdrojové vodě hořčíku dostatek, a není proto třeba ho přidávat. Někdy se ale může stát, že je celková tvrdost vody tvořena především jen vápníkem (Ca), a v takovém případě je pak vhodné trochu hořčíku přidávat (nebývá to ale na většině území ČR příliš časté). Kromě toho rostlinám obvykle stačí tvrdost kolem 3-5 dGH.

Gargamel - 07/11/2012

[quote]někteří dokonce 50-60 mg/L NO3[/quote]

Toto dělají většinou kvůli tomu, že mají např. horší proud. Někteří tvrdí, že při slabším proudu se živiny po akváriu špatně roznáší a řeší to tím, že místo zvýšení proudu zvednou koncentraci živin.

Důležité je pro tebe toto:
Makroprvky:
=> 20-30 mg/L NO3
=> 20-30 mg/L K (tj. stejné množství jako NO3)
=> 3 mg/L PO4
=> 10 mg/l Mg
Mikroprvky:
=> 0.5 mg/L Fe (železo bývá někdy řazeny i mezi makroprvky)
=> stopové množství mikroprvků

Použij zdejší kalkulačku a uprav dávky tak, aby jsi toto týdně dodal. Je jedno, jestli dodáš např. NO3 nebo Mg formou hnojiva nebo vodou, ale musíš je dodat.
Př.:
Vodovodní voda obsahuje 30 mg/l NO3 a 10 mg/l Mg. Po výměně 1/2 vody tak dodáš 15 mg/l NO3 a 5 mg/l. Zbytek přidáš hnojivem.
Př.:
Vodovodní voda obsahuje 0 mg/l NO3 a 0 mg/l Mg (nepravděpodobná situace). -> Vše dodáš hnojivem.

stafflik - 07/11/2012

Tak jsem se tím vším tady snad prokousal úspěšně, přesto než začnu s EI tak vás poprosím o kontrolu. Vstupní voda do akva: Hořčík - 13 mg/l, ostatní prvky jsou zanedbatelné.
Mám akva 300litrů, budu míchat 44g - KNO3, 6g - KH2PO4, 90g - K2SO4, 50g - MgSO4x7H2O do 550ml vody. Dávkovat budu 40ml třikrát týdně. Je to tak? A ještě dotaz co a jak s Tenso cocktailem? V kalkulačce se s ním nepočítá, jak ho namíchat a dávkovat?
Tak sem to našel v MRPově kalkulačce, Tenso cocktail by teda měl být 17g rozpuštěno v 250ml a dávkuju 20ml. OK???

stafflik - 08/11/2012

Mrkne mi na ten výpočet někdo please??

Gargamel - 08/11/2012

Je to OK. MgSO4 do roztoku nemíchej a přidávej ho po výměně vody lžičkou. Těžko by se to rozpouštělo.

stafflik - 08/11/2012

Gargameli moc dííík! To dávkování lžičkou mám nadávkovat naráz?? Prostě jak vymněním vodu tak celou dávku na týden?

Gargamel - 08/11/2012

Já po výměně vody nasypu do akvária dvě lžičky prášku a nic neřeším.
Není třeba z toho dělat vědu. Při EI jsou daleko důležitější proud, CO2 a správné nastavení intenzity světla, aby jsi měl těch cca 40 PAR. Hnojení je hračka.

stafflik - 08/11/2012

No jóóó hnojeni je hračka, dyš viš jak na to. Kdyš sem to tu začal študovat tak se mě málem zavařily moskovy závity, furt sem se nejak nemohl dopočitat a nechápal sem vubec kalkulačku. Teť vim že je to celkem jednoduchy, ale přiznám se že neš sem přišel na ten správné postup tak to chvilu trvalo... ;)

Gargamel - 08/11/2012

Jsou dvě metody, jak hnojit.
1) Buď dáváš všeho hodně (přebytek) a růst brzdíš světlem, což je založeno na principu metody hnojení Estimative index.
2) Hnojíš velmi střídmě a kontroluješ to testy. Musíš mít velmi citlivou ruku. Více o ní jsem sepsal tady: http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=130 Pokud si ten článek přečteš až do konce, zjistíš, že je to pro začátečníka celkem složité. Tato metoda je dost obtížná, pokud nemáš hodně zkušeností. Obecně se ve fórech doporučuje (hlavně v Česku) jako jedinná možná. My se tady na RA snažíme preferovat spíš první metodu, protože je pro začátečníka snazší.

stafflik - 08/11/2012

Tohle chápu a rozhodně nechci jít do druhé metody, moc se mi líbí EI právě proto že nemusím nic měřit, nic kontrolovat a složitě hlídat. Jenom než sem pochopil veškery zkratky, chemicky značky, poměry a hlavně kalkulačku tak sem článek o EI muse přečist snad desetkrát. A ještě musím dodat že výpočet je sice správně, ale v 550ml vody ty chemilálie nerozpustím. Takže sice sem pochopil jak se to počítá, ale uplně sem zapoměl hledět taky na mililitry vody ve kterých to mám rozpustit. :D

Gargamel - 09/11/2012

Ze začátku je všechno těžké, ale teď umíš zase o jednu věc navíc, což je super. Spousta lidí si kupuje hotové balíčky EI s návodem a mají to bez práce a nějakého složitého přemýšlení. Je na každém, jestli chce ušetřit čas nebo jestli se chce něco nového přiučit a něco tomu obětovat. Pokud s akvaristikou vydržíš, určitě se ti časem to studium vyplatí.

stafflik - 09/11/2012

Nemám strach že bych nevydržel. Mám akvárka od dětství a je mě 36 let, jenom dřív to byly 100litrovi prcci bez hnojení a COčka. Po tym co sem pořidil 300litrovi to se mnou jde z kopce, čímdál víc techniky, chemie, rostlin, najednou vidim že se dělají přírodní akva a prostě propadám se čímdál hlouběji. Bohužel čím víc čtu, tim víc zjišťuju že nic nevím a že to není zase tak jednoduchy jak se občas píše....;)

Předchozí stránka

Další stránka