Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

BIKEREK - 15/03/2015

prosím kolik dát MgSO4 na 200 l pro zvýšení PH? Při výměně dna za akadamu mi kleslo na PH 5 (což jsi mi Marceli psal, že to akadama ráda dělá) snažím se to najít ale zatím marně +- kolik se toho dává na l. Pro hnojení jsem našel cca 1 čajová lžička (6g) na 50 litru při výměně vody a to i tady pro EI. Ale nějak nemůžu dočíst zda to bude dostačující pro zvýšení PH aspoň k 6 - 6,5, nebo o kolik se +- zvedne PH po tomto množství. Je také nějaká tabulka? Mám se tím PH nějak víc zabývat, nebo to pouze hlídat a časem se to s tou akadamou vyrovná a je to opravdu pouze nově založeným dnem? Dal jsem 4 čaj. lž na 200 l přímo do nádrže a při další výměně budu opět opakovat jako jsem to dělal u EI, jen s tím PH nevím!! Stále hledám a upravuji příspěvek tak se omlouvám tak jako za asi hloupé dotazy, ale čím víc čtu tím víc se zamotávám. :-(


Ardjuna - 15/03/2015

.


Benkroft - 21/03/2015

Takze slubil som ze sa o tyzden ozvem,tak pisem ako sa akva ma.Upravil som hnojenie.Hnojim len mikrom+draslik+kvapka zeleza.A este aby som nezabudol,zacal som pridavat tekuty uhlik,najprv som davky prahanal aby som sa zbavil rias,teraz uz klasicka davka.Akvarium sa krasne vycistilo,riasa zcervenela a potom pamaly odpadavala a nova sa zatial nikde neobjavuje:D Rastliny krasne rastu,su nadherne vyfarbene,akurat alternathera zhodila listy ktore mala ked som ju kupil.Neviem ci je to normalne,ale kedze ma dostatok novych krasnych listov,tak mi to nevadi.Ozaj Marcel prosim ta,kedze nepridavam makro,meral som hodnotu fosforecnanov a ta je nulova.Maju rastliny fosfo v substrate alebo mam pridavat aj kvapku makra?Dakujem


Ardjuna - 21/03/2015

.


Lubek - 23/03/2015

Zdravím vás páni... po asi 3 ročnej pauze s akvaristikou sa k nej vraciam a rovnako sa vraciam na toto fúrum a vynikajúcu stránku. Potrebujem sa zas do toho dostať a s akváriom to myslím celkom vážne, chcem mať hightech nádrž. Ide o to že chcem vyskúšať EI hnojenie. Nádrž má hrubý objem 300 l, substrát Rataj Aquaclay, filtrácia Aquanova 1500, CO2 z tlakovej fľaše, osvetlenie LED, dohromady 72W.
Začal som spôsobom, že som nádrž so substrátom napustil vodou, zapol filtráciu a 2 týždne som to nechal bežať bez svietenia z dôvodu aby sa trochu namnožili bakterie (možno blbosť). Po tejto dobe som nádrž z 3/4 vysadil rastlinami a takto to mám asi 2 týždne, spustil som CO2 a len jemne prihnojujem FEROXom NPK. Niektoré rastliny idú pekne, niektoré nie. Do dna som aplikoval aj niekolko osmocote tabliet. Od soboty by som chel začať s EI metodou hnojenia.
Vodu mám dosť tvrdú, test SERA ukazuje 10 dKH, test na dGH je už prošlý a ukazuje nezmysly. Vstupná voda: NO3 je takmer nula, NO2 nula, Fe nula, PO4 nula, NH4 nula (používam JBL testy)... vypadá to na dosť hluchú vodu ktorá má iba veľa vápniku, prípadne horčíku. Po pár dňoch po založení mi vyskočilo velmi vysoko NO2, potom zišlo na nižšie hodnoty, ale ako sledujem, tak aj po vysadení rastlín mi NO2 velmi kolíše. Ryby stále žiadne v nádrži niesu.
Idem na to správne, alebo celkom zle? Nerád by som bol keby to išlo s akvariom dolu vodou, natlačil som teraz do toho hodne peňazí. Veľká vďaka za prípadné reakcie.


Sagittariusi - 19/10/2015

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o pomoc. Objednal som si CO2 set a rád by som prešiel na EI. Mám 112 l akvárium - čistý objem cca 85 l. Osvetlenie 2 x 39W rampa položené na akváriu = 30 cm - 35 cm nad substrátom + krycie sklá, čo bude mať za následok vysoké PAR a nevyhnutnosť pridať CO2 + živiny. Ak som správne pochopil články o osvetlení. Na kalkulačke som si vypočítal týždenné dávky:
Objem nádrže - 85 l
Vody v roztoku - 1.5 l
Dávkovanie: 3 x 100ml týždenne
*Na konci v zátvorke uvádzam povinnú týždennú dávku*
*pw = týždenne*
KNO3 - 12g/1.5l - 3x100ml pw = 17.31 mg/l NO3 (20)
- 3 mg/l NO3 má vstupná voda
KH2PO4 - 1.6g/1.5l - 3x100ml pw = 2.63 mg/l PO4 (3)
- 0.4 mg/l PO4 mám aj po výmene vody pravdepodobne pre NPK tabletky napchaté po celom dne
MgSO4-7H2O - 43g/1.5l - 3x100ml pw = 10.02 mg/l Mg (10)
K2SO4 - 17g/1.5l - 3x100ml pw = 17.96 (30)
- Draslík - z KNO3 - 10.93 mg/l
- Draslík - z KH2PO4 - 1.08 mg/l
- chýbať bude 0.04mg/l draslíka
Mikroprvky - Tenso Cocktail

Chcel by som Vás poprosiť či som to v kalkulačke dobre spočítal a či je možné tieto dávky rozpustiť v jednej 1.5l fľaši alebo bude lepšie každý prvok rozrobiť zvlášť. Za odpoveď ďakujem. :)


cekora - 25/01/2016

Zdravým,vlastním akvárium 480 litrů a spočítal jsem to hnojení asi tak,MgSO4·7H2O - 190g+ K2SO4 – 64g+ KNO3 – 64g+ KH2PO4 – 7,7g
do 1,2 litru vody,do druhé flašky dám Plantex CSM+B – 9g na 200ml vody a tohle budem dávkovat 20ml 3x týdně taky obden,chtěl bych se zeptat jestli jsem to spočítal dobře a jak je to s železem mockrát děkuji za odpověd na imeil cejkavlad@centrum.cz nebo zde.


peterh - 06/10/2016

Zdravím bando, mám takový dotaz, když budu používat tuto metodu, ale nebudu používat CO2 z bomby, ale tekutý uhlík, bude to problém pro akvárium ??? Díky moc za odpověď.


grunda - 07/10/2016

Problém to bude, ta metoda hnojení je určená pro komerční pěstování rostlin a proto vyžaduje, to co vyžaduje. Lepší je jít cestou PMDD a slabšího světla (popřípadě silného světla v kombinaci s CO2 z flašky). Lít do akva jed na řasy není nic moc


Kristian94 - 26/08/2017

Dobrý deň, super preložený článok.

Ak by som mohol, mám na Vás pár otázok.

Mám zhruba 60L rastlinné akvárium, ktoré už 2 týždne funguje na dry start metóde. Rastliny začínajú pekne rásť a zhruba za 4 týždne by som chcel napúšťať vodu.
Dno: ADA power sand special S, ADA aditíva (všetky tri), ADA amazonia light

Hnojiť by som chcel práve pomocou EI no neviem kedy po napustení presne začať? Aké časté výmeny a aké veľké výmeny vody mám po napustení robiť pri tomto type dna? A posledná otázka, plynné CO2 mám dávať hneď po napustení?

Ďakujem za prípadnú odpoveď ;)


Dejvwa - 11/09/2017

Dobrý den,
proč chcete hnojit právě metodou EI? Díky složení dna ve vašem AQ je podle mě tato metoda nevhodná, jelikož budete do vody cpát obrovské množství živin, a přitom váš ADA substrát už živiny obsahuje ve velké míře. Zvažoval bych spíše hnojení pomocí komerčních hnojiv ADA - https://www.rostlinna-akvaria.cz/plan-pro-prvni-mesic-po-zalozeni-akvaria-140
Pokud byste chtěl hnojit "levněji" doporučoval bych si přečíst o metodách PPS PRO nebo PMDD, které při tomto typu dna budou dostačující a více vhodné než EI. Co se týče výměn vody, tak na začátku budou dna ADA poutět spoustu živin do vodního sloupce, a tak po napuštění budou třeba výměny vody 1/2 objemu každý den, druhý týden 1/2 vody obden, poté 1/2 vody za 3 dny. Co se týče CO2 tak hned ze začátku 1 bublinu/ sekundu (sledovat drop checker, aby byl zelený) příp. přidat. ale ne nijak rapidně. Koneckonců vše dočtete tady na stránkách v sekci ADA viz výše.


Robo1 - 13/09/2017

Dobrý večer
Idem si k vám po radu. Pri hnojení metodou EI sa mi tvorí GSA riasa ale nie len na skle ale aj na listoch rastlín - Altenanthera reineckii mini, Ludwigia mini Super Red, Anubias, Microssorum Minor... Akva je 80x40x40 - 128l hrubý objem. Dno - Agro substrát pre vodné rastliny + 20kg čierny piesok 0,5-1mm. Svetlo mám domácej výroby z LED pásov - dokopy má 5100lm/54W. Doba svietenia 10h s 2h pauzou. CO2 nonstop z bomby - DC skôr do žlta. EI používam cca mesiac. Svetlo som ubral asi na 50% výkonu.
Podľa toho čo som sa dočítal tak to môže byť spôsobené silným svetlom a nedostatkom PO4 - môže byť nedostatok PO4 pre tejto metóde? Makro dávkujem na 100l vody -16ml - trochu som pridal asi ako na 110l vody - čiže 18ml.
Táto riasa zmizne z litov alebo ich budem musieť ostrihať?
Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď


Dejvwa - 14/09/2017

Zde na článcích o řasách se dozvíte, že při hnojení metodou EI je příčinou růstu GSA řasy pravděpodobně nedostatek PO4, nebo nedostatečný proud v AQ, což je velmi důležitý faktor při EI a samozřejmě dostatečné a !stabilní! CO2. Co se týče světla, dlouhá doba svícení řase vyhovuje. Takže za mě:
Kupte si tady na stránkách balíček s PO4 postupně přidávejte, aby jste se dostal na hodnotu kolem 3 mg/l. EI hnojte pořát podle návodu - dodržovat výměny vody! Zkontrolujete zda máte opravdu dostatečný proud v AQ a všechny rostliny se alespoň trošku pohupují v proudu - příp. zlepšit příd. čerpadlem. Světlo mějte zatím zapnuté na 8h denně. CO2 - drop může být do žluta pokud ho máte u hladiny a ke spodním částem se třeba CO2 nedostane - zkontrolovat. Čeřit hladinu, aby jste docílil stabilní hodnoty CO2. Pokud si EI mícháte sám, tak ještě je možné, že "Fe" v CSM+B dokáže reagovat s "PO4" a naváže jej do sloučenin pro rostliny nepřístupných, což se u Tenso cocktail nestane. Řasu ze skla odstraňujte před výměnou vody, na rostlinách se jí pravď. nezbavíte.


Robo1 - 15/09/2017

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Nepoužívam CSM+B ale práve Tenso - namiešané zvlášť. Čo sa týka prúdu vody tak každá rastlina sa trošku pohupuje. Mám filter JBL e701 a na druhom konci rozstrekovacej rampy mám Aquael Pat Mini - papierovo spolu 1100l/h. Pridám ešte zvlášť PO4 - preto mi to nebolo jasné lebo som práve myslel, že pri metóde EI ho bude aj viac ako dosť. Ešte raz dakujem :)


Lukas13 - 04/10/2017

caute zahradnici

mam taky dotaz .... menil som layout v akvariu a nechal som tam stare dno (ADA amazonia 45l) a mam v akvariu dost microsoria, ktore ako som sa docital lubi PO4. Davkujem PO4 3mg/l tyzdenne, mozno aj viac a podla JBL testu na fosfor mi to stale ukazuje nizke hodnoty. Viem ze testov sa drzat nie je zrovna mudre ale tu sa chcem opytat, ci je mozne, ze mi microsoria a substrat stahuju to PO4 tak prudko dole. Pretoze posledny rok aj nieco som isiel low tech a mozno sa ta amazonia totalne vycerpala a teraz do seba navazuje ten fosfor.

Akva ma 300l hruby objem, komplet zasadene rastlinami. Tak som chcel len vediet vase nazory a postrehy, pretoze mi nejde do hlavy aby mi ten fosfor tak prudko klesal.


Předchozí stránka