Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

BIKEREK - 04/03/2015

Marceli promiň jestli už jsem otravný, ale ještě bych se rád zeptal co si myslíš a zda by měl nějaký význam dát pod tu akadamu zásobní vrstvu aqua plants promíchanou s osmocote, nebo už je to zbytečné či nesmyslné? A pokud použiji tu akadamu s osmocote, zjistím parametry vstupní vody jakých hodnot se asi držet co se týče množství živin dodaných do akva. Čtu to stále dokola ale jsem z toho akisi zmetený :-) . CO2 se budu snažit mít u +- 15 -20 mg/l, osvětlení mám asi středně silné, proudění vody dobré, substrát bude viz složení výše, ale hodnoty živin nejsem schopný nějak domyslet. Chápu hodnoty u EI dodané týdně od těch bych odečetl hodnoty naměřené na vstupní vodě a zbytek bych domíchal a dodal. Ale pokud mám dno s osmocote a akadamou a popřípadě i s aqua plants, tedy většinu ve dně chci mít hodně rostlin na jakých hodnotách +- začít? Jakou potřebu to dno pokryje, protože ať budu měřit ve vodě co chci tak nezjistím kolik toho je ve dně. Měl bych do vody dávat víc aby se nasytil i substrát? nechci žádnou konkretní metodu budu to kupovat zvlášť, ale na jakých hodnotách by jsi začal například ty nebo mi doporučil? Mám zkusit doporučené hodnoty jako u ADA , prakticky to dno odpovídá výživnému tak by to mohlo být podobné a do vodního sloupce bych dodával týdně podobné hodnoty. Ještě by mne zajímalo zda je lepší dávat 1 x týdně, nebo denně v menších dávka, nebo je to úplně jedno. myslím z důvodu toho nasycení dna živinami, kdy předpokládám, že dno do sebe bude nějakou mi neznámou dobu vstřebávat živiny z vody. Díky

Pepis - 05/03/2015

Je určitě lepší hnojit každý den trochu, než to tam nalít najednou. I toto Marcel píše na jeho stránkách. Jinak co se týče zásobního substrátu a osmocote tak to tam má taky.:) http://prirodni-akvarium.cz/index.php?id=substratRadce až dole:)

Ardjuna - 05/03/2015

.

BIKEREK - 05/03/2015

díky za trpělivost a odpověď, přiznávám že některé otázky byli mimo mísu protože jsem si tu zásobovací vrstvu stále spojoval s tím křemičitým pískem a po upozornění PEPISe jsem to znovu načetl a ujasnil si to včetně hnojení. Už mám doma substrát pro vodní rostliny ( je sice z hornbachu o 20kč dražší než aquaplants, ale mám ho hned a dle etikety je to stejný výrobce agro a asi jen pro hornbach baleno, tak to složení bude snad stejné. O tom ADA amazonian jsem také přemýšlel a asi už jsem byl zlomený, ale při představě dát více jak 3000,- za substrát jsem přece jen cuknul. Počítal jsem 3*9l na plochu 100x37 cm ale byl to jen odhad, kolik toho do akva dáváš (myslím vrstvu v cm) a pokud spočítám plochu dna na objem v l souhlasí to s litrama substrátu v balení? myslím jestli nepíšou 9 l ale v akva se to slehne , nasákne a podobně a je toho míň. To se informuji pro budoucnost, protože pokud budu mít s tím dnem fakt nějaké problémy, nebo spíš nervy, že to bude hrozná práce i s vynaloženou opatrností, tak se nase.. došetřím a koupím tu ADU.
A ještě bych měl dotaz zda můžeš poradit, nebo třeba i nabídnout k prodeji nějaké rostlinky na dno (kobereček) měl bych představu např. Staurogyne repens, tu jsem již měl jednou dávno a celkem šla a pak se najednou ztratila, nebo jiné ) Díky

Benkroft - 12/03/2015

Ahojte.Mal by som par otazok ktore ma uz dlhsie trapia a nikde nenachadzam odpovede.Mam akvarko 55 litrov.Substrat ADA aqua soil 9L.Rastliny eleocharis parvula mini,eleo klasika althertnathera mini a m.m.Svietim 4aqua 2x24w.Mam tam par krevetiek a 13 neoniek.Po 6 tyzdnoch od zalozenia som hnojil EI.Vsetko super.Rastliny rastli,vsetko krasne zelene.Toto trvalo cca. 3 tyzdne.Potom hneda riasa na eleo mini,cierna stetina na kamenoch a althernathera,zelena na koreni.Na tyzden som prestal hnojit,myslel som ze vela zivin,rias este pribudlo,pridal som CO2,az do extremov kedy mi uz hynuly neonky ale DC tmavsie sfarbeny ako vidim tu na niektorych fotkach.Napln v DC je od Dennerle.Co by som mal urobit aby som sa zbavil tych rias?Rozmyslal som nad svetlom.Vyberiem jednu trubicu,budem menej hnojit,alebo nechat svetlo a pridat na zivinach,takze aj na CO2 aj za cenu zivota zivocichov.CO2 rozpustam v externom atomizery.Testy vody:NO3 normal,PO4 normal,PH 6,8 a riasy rastu a rastu.Skuste prosim poradit,dakujem

messiuss - 12/03/2015

Ahojky,taky sem s řasou bojoval...pouzil nezpocet pripravku a nic.Rasa nastoupila po 4 tydnu od zalozeni a nehnulo s nic.Ztravil jsem x hodin mechanickym odstanenim ale vzdy narostla zpet a jeste vic.Proste jsem to vzdal.Rasu tam mam 4 tyden a prestala rust a zacla ustupovat.Je to muj nazor ze je zbytecne se ti snazit okamzite problem vyresit protoze je to asi nemozne.Dulezite je menit pravidelne vodu a foukat CO2 ale neni nutne jit do extremu aby umiraly rybky ja drzim svetle zelenou barvu a neonky a krevetky v poho....nic to nevyresi...staci pockat...ja jeste denne pridavam carbon ten se rasam take nelibi.

Burik - 12/03/2015

BENKROFT:
Hlavně si za to můžeš sám..hnojit EI s Amazonií v prvních týdnech je nesmysl.
Makrem se začíná hnojit až tak po půl roce od založení a to ještě velmi málo a opatrně.

Benkroft - 12/03/2015

BURIK:
Toto som vobec nevedel,chcel som len to najlepsie pre rastliny.Po precitani clankov o EI my to prislo,ze vyzivny substat je pri EI len plusom.Takze mam makro vynechat a hnojit len mikrom?Poradte prosim,v tomto som neznaly,dakujem.Este doplnim ze akva bolo zalozene 18.12.2014.

messiuss - 12/03/2015

Jsem stejneho nazoru a rozhodne bych nesel s CO2 do extremu. Za cenu zivocichu jak pises :-) to neni cesta k reseni.

Ardjuna - 12/03/2015

.

Burik - 12/03/2015

BENKROFT:
Doporučuji přečíst tento článek od Marcela..koukni se, co vše a kolik Amazonia obsahuje, pak je jasné,že se s makrem moc zabývat nemusíš..v prvních měsících se hnojí jen draslík a mikroprvky.Víc prostě není třeba a je to kontraproduktivní.

Celý ADA koncept je nějak postaven a funguje,pokud se dodrží základní myšlenky.
Slabší světlo,hodně makra v substrátu a přidávat jen mikro a draslík do vodního sloupce.

Benkroft - 12/03/2015

Draslik nieje v mikre?Treba ho pridavat zvlast?Myslel som ze ked mam makro a mikro,tak mam vsetko,len akurat upravim davky.Mylim sa?

Burik - 12/03/2015

Já ho dávám zvlášť pomocí EasyLife Kalium-Potassium a mikro EasyLife Profito draslík obsahje taky

Benkroft - 12/03/2015

BURIK:
Keby si bol na mojom mieste,ako by si pokracoval dalej,tak aby si bol bez rias,rastliny a zivocichy prosperovali?Bud kludne uprimny,uz viem ze som to domrvil od zaciatku.Chcem to napravit,len uz si chcem byt isty,dakujem

Burik - 12/03/2015

No nevím,jak to vypadá, pošli fotku..

Asi bych měnil častěji vodu a začal správně hnojit,řasy dál manuálně odstraňoval a čekal..CO2 dávat normálně..20-30mg/l žádné extrémy.

Benkroft - 12/03/2015

Vodu menim kazdy tyzden.Ako spravne hnojit,to je cely kamen urazu.Na tuto otazku by som velmi rad poznal odpoved.

Ardjuna - 13/03/2015

.

Benkroft - 13/03/2015

Dakujem za odpovede chalani,skusim teda postupovat podla vasich rad.O tyzden dam vediet ci sa nieco zmenilo.Este raz dakujem.

BIKEREK - 14/03/2015

Opět zdravím Marceli, mám otázečku prosím .. Jak jsem již psal vyměnil jsem dno, aqua plants + osmocote + akadama. Vstupní voda má hodnoty PH - 7,6 , dusičnany NO3 7,9 mg/l Fe 0,049 mg , tvrdost +- 0,71 mol/l , dusitany NO2 0,020. po přečtení a laborování s kalkulačkou na tvých stránkách, tak tady na RA a také str. akvarijni hnojivo (http://akvarijni-hnojivo.cz/poormanuv-startovaci-balicek-koupit-122) kde jsem koupil tuto sadu jsem došel k hodnotám pro namíchaní hnojiva 33g KNO3 + 3g KH2PO4 + 16g micromixu, kdy bych to námíchal do 0,5 l destilované vody a dávkoval bych denně po 10 ml roztoku, tímto bych měl do akva dostat +- NO3 - 2,02mg/l + vstupní voda 7,9 mg/l , PO4 - 0,21 mg/l, K - 1,37 mg/l , Fe - 0,1 mg/l + vstupní voda 0,049 mg/l. Nevím jak jinak to zkombinovat abych se pohyboval kolem tebou doporučených (orientačních) hodnot 2-3 mg NO , 1 mg K , 0,2 mg PO4, 0,1 mg Fe denně. Myslíš že by to takto mohlo zůstat, nebo by jsi to ze začátku nějak upravil? Už jsem zjistil že ten koupený balíček asi nebyl nejlepší volbou, protože některé složky asi ani nepoužiji, ale už je to doma tak smůla. V akva se mi vytvořil zelený sliz na substrátu, bio filtru i na rostlinách takže asi sínice - přestal jsem svítit a chci hnojivem dodat dusičnany co nejdřív. Mikroprvky budu mít zvlášť ve sklenici. Díky za radu

Ardjuna - 15/03/2015

.

Předchozí stránka

Další stránka