Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.) Přihlásit se
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

lack - 20/02/2014

ahoj, jsem v rostlinných akváriích nový a chtěl bych vás zkušenější požádat o radu:-)
mám nově založené akvárium 128l a zatím dávkuji jen Easy carbo a ne CO2.
Nad akváriem mám 2x20w led reflektor (2x1800 luminů) a nevím si rady s hnojením... Mám použít např EI, ale s 1/4-1/3 živin? děkuji za radu

tommate - 21/02/2014

EI není recept na hnojivo, ale komplexní metoda. Pokud nemáš dodrženy všechny body metody, tak to není EI ale AUA-PIPI. Kup si komerční hnojivo, třeba Profito nebo namíchej PMDD či podobné a řiď se doporučeným dávkováním. A až se bude trochu dařit tak si přečti osm krát všechny články o pěstování a hnojení a pak můžeš začít používat zkratku EI. ;)

Dejvwa - 22/02/2014

Přesně tak, je důležitý vědět, že 1/3 nebo 1/4 EI už není EI! Pokud ovšem budeš hnojit třetinovou dávkou EI, jedná se pak z podlehu živin o metodu PPS Pro. Metoda hnojení ovšem neznamená, kolik tam naleju hnojiva, ale je prostě takový jeden z mnoha receptů, jak mít fungující AQ. V každé metodě je totiž přesně napsáno nejen kolik dávat hnojiva, ale jak často měnit vodu, jakou intenzitu světla používat a v neposlední řadě kolik CO2 se zohledněním pěstovaných rostlin. Určitě bych ti ale doporučil si tady založit nádrž, pak se dá mnohem lépe radit ;) Jak píše TOMMATE: " osmkrát si přečti všechny články" :D Zdá se to hodně, ale je tomu potřeba porozumnět. Kdyby něco, klidně piš :)

lack - 22/02/2014

Díky za rady:-) na fóru Toma Barra jsem právě četl, že pro akvária s excelem se dá Ei upravit, protože tam není potřeba tolik živin japo při vysoké intenzitě světla a při Co2 z láhve...

Dejvwa - 22/02/2014

No to je pravda, ale pak už to není EI. Funguje to takhle: Světlo totiž řídí poptávku po CO2 a CO2 pak řídí poptávku po živinách. Tozn. že pokud ubereš světla rostliny nebudou potřebovat tolik CO2 a pak ani tolik ostatních živin. Ale bacha na světlo, pokud to přeženeš, což se bez PAR metru může klidně stát, nebude ti uhlík z excelu stačit, rostliny začnou strádat, protože světlo je bude hnát k růstu ale bude jim chybět základní stavební prvek - uhlík a nastoupí řasy. Takže ti poradím koukni se na metody hnojení PPS Pro nebo PMDD nebo jinou komerční a třeba se ti některá zalíbí. Já s úspěchem používám PMDD, takže limituji růst rostlin fosforečnany (PO4), stačí mi minimum CO2, docela málo draslíku a mikroprvků a rostliny mi zbytečně nerostou jak blbý a jsou hezky vybarvený. Ale všechno je to popsáno tady v článcích o hnojení, a naprosto skvěle ;)

tommate - 23/02/2014

taky bych doporučil pouze při použití tekutého uhlíku nepřidávat nelimitní fosfor, buď vůbec nebo měřit a udržovat ve stopovém množství

Zdenok - 24/02/2014

A ako z hnojením EI počas liečby krupice?
V návode od Sera costapur je napísané vzduchovanie, zvýšenie teploty a zatemniť akvárium. Čo si predstavujete pod pojmom zatemniť? Stačí ho len prikryť, alebo aj zhasnúť svetlo. Ak by som musel zhasnúť čo na to rastlinky a metóda EI?

Vyghum - 24/02/2014

V první řadě doporučuji nepsat stejný dotaz dvakrát na jedno fórum...
Odpověď - viz. téma Sera Costapur

Zdenok - 25/02/2014

Ešte jeden dotaz. Na hnojenie metódou EI je postačujúce osvetlenie 1x18W a 1x20W na akvárium 75 l vody?

Spider - 25/02/2014

Zdravím. Nevie mi nikto poradiť na moju otazku č. 357? Moc by ste mi pomohli. Vopred Ďakujem.

grunda - 25/02/2014

odpověď je jednoduchá, zvedni tvrdost vody - půjdeš na pH kolem 5,5 a CO2 kolem 30 mg/l. Další varianta je přestat dávat vodu z RO, pokud nemáš extrémně tvrdou vodu, nebo nechceš odchovy, popřípadě nemáš divočáky, tak není třeba vodu pro placky hrotit. Stačí pH kolem 7 a tvrdost + - 350 mikro

Spider - 26/02/2014

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takto som to chcel riešiť /zdvihnúť pH
- sodou bicarbomou/ a CO-čkovať na 6pH. Takže si mi to potvrdil!!!
Tak a teraz sa vrhnem na metodu EI. Veľmi si mi pohohol, ešte raz veľmi pekne ďakujem.:D

grunda - 27/02/2014

jinak, proč chceš jet u placek EI? ta světelná palba jim moc svědčit nebude;)

Spider - 27/02/2014

Chcem zároveň aj pekné bohaté rastlinky. Takú skutočnú divočinu. Myslíš že to nepôjde dokopy placky a krásne bohaté rastliny?

Vyghum - 27/02/2014

EI je jen jedna z mnoha metod hnojení neni to 100% záruka vitálních rostlin, stejně jako ostatní metody hnojení. Zrovna Grunda má placky a pěkné rostliny a EI nehnojí...

tonof - 27/02/2014

Grunda, zaujímalo by ma ako hnojiš pri tak veľkom akva a čo ti ukazujú testy vody. Máš to fakt krásne.

grunda - 28/02/2014

jel jsem EI, pak jsem ho upravil na NO3 20mg/l (výměny vody + ryby), easy life kalium (podle návodu), mikro easy life profito a vyhnojené dno (ADA aquasoil + ADA tyčinky do dna). CO2 kolem 15mg/l a světlem reguluji řasy a kytky (občas se nezadaří a vyhazuji kýbl kytek týdně :D )

grunda - 28/02/2014

jde to dohromady, aspoň myslím, mrkni na moje akva, jen není třeba jet EI - plackám ta světelná palba fakt nesvědčí

Zdenok - 01/03/2014

1.Za akú dlhu dobu od začatia metódy EI vám začali bublinkovať rastlinky? Za predpokladu dostatočného dodávania CO2.

2.Pomohli by ste mi z odčítaním farby z drop checkera keď pošlem foto?

grunda - 01/03/2014

1. nikdy - bublají jen po výměně vody
2. fotku pošli

Předchozí stránka

Další stránka