Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.) Přihlásit se
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

stafflik - 22/10/2012

Měl bych dotaz ohledně metody EI, pokud mám namíchané PMDD a chtěl bych ho použít ať ho nemusím vylévat, tak při namíchaném hnojivu: 33g MgSO4
14g K2SO4
9,6g Stopových prvků, rozpuštěných v 250ml destilované vody, bych musel dávkovat denně 50ml do 300litrového akvária?? Použil jsem kalkulačku zprávně? KNO3 nepoužívám, mám ho v akva příliš.

Gargamel - 22/10/2012

Ne. Podle mých propočtů bude stačit 50 ml týdně, nikoliv denně.
A to je jen mikro. Potom musíš ještě zvlášť dodávat draslík, možná Mg a PO4, protože ta trocha K2SO4 a MgSO4 v tom pmdd balíčku nestojí ani za řeč.

stafflik - 23/10/2012

Podle kalkulačky jsem počítal pouze Makro. Mikro sem ještě moc nepochopil podle čeho se řídit. Když to přepočítáš pouze na draslík a mangan tak to vyjde správně? Bude to 50ml denně?

tommate - 23/10/2012

draslíku dodáš 30mg/l, ale ten roztok se nehodí na makro, to bys otrávil ryby mědí nebo železem, tento roztok použij na mikro, tady se to dá spočítat: http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=calculator , doporučuje se dodat 0,3-0,5mg/l železa týdně, více by mohlo škodit živočichům

stafflik - 23/10/2012

Takže nechat tento roztok jako mikro a do druhyho rozpustit požadované Makro mínus hodnoty z prvniho roztoku. OK dopočitám a namíchám druhou flašku. Díky

Gargamel - 23/10/2012

Nic odečítat ani nemusíš. Toho draslíku a hořčíku je tam tak málo, že to můžeš zanedbat.

stafflik - 23/10/2012

Počítal jsem to spíš proto že z toho mám strašný chaos. Takže spíš studijní účely.

BIKEREK - 27/10/2012

Všechny Vás zdravím, jelikož jsem stále řešil hnojení EI a výskyt mých řas Dle doporučení jsem se snažil zvýšit obsah CO2 a jelikož mi to nějak nevyšlo řeším už nejen problém s řasami, ale také s aplikaci, rozpouštěním a distribucí CO2 po akva, proto jsem oživil jedno z vláken tady na stránkách, které je asi o něco blíže mému problému i když to není asi to pravé téma, přesto bych Vás rád požádal, zda by jste byli tak hodni a ochotni na to kouknout... Už jsem také udělal nějaký popis a fotky a video zapojení co2 a rampy kdy jsem vložil odkaz.. Teď už jsem zvedl co2 na max (tedy co stíhá rozpouštět SERA reaktor 500 než se zavzdušní) , svítím 4 x 39w a stále přihnojují EI dle návodu, koupil jsem 2 nové balení a koukám, že už i množství a dávkování je změněné ... Můžu dělat na akva pokusy bohužel tedy jak jsem uvedl v příspěvku podrobněji .. https://www.rostlinna-akvaria.cz/forum/jaky-co2-reactor-70-0#post_180543

Děkuji Vám

karmos - 01/11/2012

Zdravím,založil jsem si akvarium a použivám tuto metodu estimative index ale nemužu dostat žádne hodnoty Po4. Furt to mám na nule měřeno testem od JBL.
Substrát tam mám Ada amazonia.
Dávám tam hnojivo od Easy life Fosfo.

karmos - 01/11/2012

Zapoměl jsem dodat kolik jsem toho tam dal.
Pondělí 30 ml
Středa 30 ml

Gargamel - 01/11/2012

Amazonia do sebe tahá živiny, proto testem nic nenaměříš. Tohle neřeš, prostě pořád dávkuj podle EI.

karmos - 01/11/2012

Kolik bych toho měl dávat kdyz všude to je počítano na mg.
A já používám hnojiva od easy life.??

Gargamel - 01/11/2012

Musíš se podívat na obal od Easylife a na něm je napsáno, kolik 1 ml hnojiva dodá mg/l živin.

Dejvwa - 03/11/2012

Ahoj, neví někdo, můžu pro míchání hnojiv a taky pro testy měření množství fosforečnanů použít demineralizovanou vodu? Jakej je asi rozdíl od destilované? Díky.

grunda - 03/11/2012

na testování nevím, nikdy jsem nezkoušel, na míchání hnojivva klidně

Gargamel - 03/11/2012

Destilovaná voda se míchá s hnojivy protože se předpokládá, že je maximálně čistá. Sebemenší nečistota totiž zrychluje možnost vytvoření hub a plísní. Sypká hnojiva míchám vždy s vodou z kohoutku, ale důkladně vždy umyju láhev.
Nevím na jakém principu fungují testy vody, ale co používám třeba JBL, tak destilka není vůbec nutná. Destilka je nutná tuším jen u testů od Rataje, ale ty stejně fungují jen na dobré slovo, takže tam můžeš použít co chceš:P

grunda - 03/11/2012

já hnojivo míchám vždy do minerálky(neslazené):D

Gargamel - 03/11/2012

Máš k tomu nějaká speciální důvod? :)
CO2?

grunda - 03/11/2012

nizké PH, a taky trošku ze zvyku;)

Dejvwa - 04/11/2012

Zdravím, zaznamenal jsem, že jsou nějaké změny v poměrech gramáži balíčků EI. Mám doma ještě ten "starší" balíček. Můžu se zeptat, jaká je ted´ přesná gramáž jednolivých částí v balíčku, popř. zda se nějak změnil způsob nebo množství hnojení?

Předchozí stránka

Další stránka