Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

Gargamel - 10/04/2012

Kolik obsahuje NO3 voda z vodovodu? Pokud je to nad 30 mg/l, KNO3 bych výrazně snížil. Pokud má vstupní voda např 30 mg/l NO3 a týdně měníš 1/2 vody, jenom tou výměnou dodáš 15 mg/l NO3. V takovém případě by pak stačilo dávkovat týdně jen 5 mg/l NO3 z KNO3, abychom dosáhli požadovaných 20 mg/l týdně.
Hlavní problém je, že pokud se nepohlídá vstupní voda, můžou se ty koncentrace NO3 opravdu dostat nad 50 mg/l a to vadí spíš rybám. Každý, kdo chce začít s EI by si proto měl nejdříve zjistit, jaká mu teče voda z kohoutku. Velký nepoměr mezi NO3 a PO4 může způsobovat problémy i rostlinám. Není dobré, když je např. NO3 moc - v konečném důsledku pak chybí např. PO4, ikdyž je ho ve skutečnosti dostatek, ale ten nadbytek NO3 ho přebije.
V originálním EI se toto nikdy nestane, aby se prvky navzájem blokovaly. Problém je v tom, že musíme dodat týdně 20 mg/l NO3, nikoliv 20 mg/l NO3 z KNO3 + dalších 20 mg/l NO3 z vodovodu. Prostě to musí být dohromady 20. Snad si rozumíme.

Gargamel - 10/04/2012

Mrkni na tohle složení a inspiruj se: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/estimative-index-balicky/estimative-index-k-bez-kno3
Už jsem si dal tu práci a vypočítal to.

Gargamel - 10/04/2012

[quote]v sobotu vyměníme 50% vody v nádrži a přidáme 8ml roztoku na 50 litrů akvarijní vody z první láhve (K2SO4, KH2PO4)[/quote]
To je překlep, má tam být samozřejmě 18ml, už jsem to opravil. Díky.
Je vcelku jedno, zda se použije tenso nebo plantex. Záleží spíš na kvalitě - kvalita chelátů apod. Můžete narazit na mizerné CSM+B stejně tak jako špatný tenso cocktail, záleží na výrobci.
Stabilizátory zatím testuji, ale rozhodně svůj význam mají. Pokud leží hnojivo delší dobu, než je spotřebováno, začínají se tvořit plísně. Proti tomu trochu pomůže destilka, která by měla být teoreticky čistá. Stabilizátor je potom další pomůcka. Pokud ale chcete míchat společně KH2PO4 a mikroprvky, je stabilizátor nezbytný, jinak spolu zreagují. Roztok se navíc udržuje při kyselejším pH, což má další pozitivní efekt. Kdyby byly ty stabilizátory zbytečné, nedával bych je tam:) Nejsou ale samozřejmě nezbytně nutné (pokud teda neplánujete míchat KH2PO4 a mikroprvky dohromady).
Na tom, jestli dodáváš MgSO4 v sypké formě nebo v roztoku vůbec nezáleží. Hodně lidí roztoky vůbec nepoužívá a řídí se jen čajovými lžičkami. Místo odměřování např. KNO3 z roztoku jen vezmou třeba polovinu čajové lžičky prášku a sypou to tam 3x týdně - platí pro větší akvária. Třeba zde: https://www.rostlinna-akvaria.cz/video/adding-ferts-9
Plantex a tenso jsou na tom v reakci s KH2PO4 podobně. V tak velkém objemu vody ale příliš nehrozí nějaká degradace. Toto bych příliš neřešil.
Pokud opadávají spodní listy, může být příčin více. Hodnoty NO3 a PO4 znáš? Hodnoty vstupní vody? Spodní listy mi hodně opadávaly když jsem neměl kvalitní proud, který by donesl CO2 k rostlinám. Musel bych to akvárium vidět. Nemáš někde prezentaci?

Gargamel - 11/04/2012

Zajímá mě přesná hodnota NO3 a PO4 ve vodě a taky přesné mg/l kolik čeho týdně přidáváš. Taky napiš jaké testy jsi použil a zda jsi nějak zkontroloval, jestli neměří blbosti. Jestli máš rozbor vodovodní vody z vodáren, tak přihoď i ten.

Gargamel - 12/04/2012

Hodnoty vody se zdají být ok. Já bych se ještě zkusil zaměřit na to CO2. Píšeš, že bublinkování rostlin indikuje dostatek CO2 - toto vůbec nemusí být pravda. Podle toho bych se rozhodně neřídil. Co máš za náplň v tom drop-checkeru? Je tam opravdu voda 4°dKH? Ty domácí roztoky jsou dost nepřesné. Doporučil bych ti náplně do drop-checkeru od Dennerle ať víš, na čem jsi.

Gargamel - 12/04/2012

Já jsem měl podle testu fosforečnany kdysi vysoko nad 5 mg/l a nic špatného se nedělo. Měl jsem ale taky vyšší dusičnany.
Pokud ti test od dennerle opravdu ukazuje světle zelenou barvu, potom bude CO2 ok.
Zaměř se teď na dusičnany. KNO3 nepřidáváš vůbec, souhlasí? Jenom vodou z vodovodu... Zkus si měřením vypočítat, kolik NO3 rostliny za zen týden spotřebují. Potom můžeš dusičnany zvýšit na trvalou hodnotu 30 mg/l.
Pokud chceš vybarvenější rostliny, musel by jsi snížit množství makro ve vodě, tzn. skončit s EI a začít něco jako PPS.

verbic - 13/04/2012

Zdravím

Mám dotaz, vzhledem k výskytu řasy bych asi měl provádět častější výměnu vody. Hnojím metodou EI. Zajímalo by mě, pokud naruším týdení koloběh hnojení výměnami vody, jak hnojit po káždé výměně.

Miso - 14/04/2012

@verbic: ja som menil vodu 2x tyzdenne, takze som rozdelil tyzdennu davku hnojiva napoli a hnojil po vymene vody makro vecer mikro rano a potom az po dalsiej vymene.

Gargamel - 14/04/2012

Tomáš: V tom NO3 může být právě problém. Přidávej to podle tvého výpočtu. Draslíku přidávej klasicky podle EI, tj. 25 mg/l týdně formou KNO3+KH2PO4+K2SO4.

Gargamel - 17/04/2012

Moc pěkné akvárium!
Ano, zelená tečkovaná řasa je způsobena nedostatkem PO4, ovšem někdy nastane při PO4 0 a někdy i při PO4 1 mg/l. Záleží tak spíše na poměru vůči ostatním živinám. Když je např. NO3 moc, bude i 1 mg/l PO4 málo. Naopak když bude NO3 5 mg/l, bude i 0,1 mg/l PO4 dost - orientační příklady. Zaměřil bych se spíše na NO3 - není ho v akváriu moc? Kolik mg/l PO4 dodáváš týdně formou KH2PO4? Kolik dodáváš týdně NO3 formou KNO3 + vstupní vodou? Kolik a jak často měníš vodu?

Gargamel - 18/04/2012

Proč přidáváš tak moc K a PO4? To jsou šílená čísla. Jak jsi na ně přišel?
Napiš mi u každé chemikálie toto:
Pro jaký objem akvária to počítáš.
Kolik g té latky přidáš do roztoku.
Kolik vody je v roztoku.
Kolik ml roztoku týdně naliješ do akvária.

Gargamel - 18/04/2012

[quote]Ted se divam, zda jsem to rano neprepocital a nenapsal tu spatne.[/quote]
Nechápu, jak jsi přišel na: K2SO4 56mg/l
[quote]Pocitam na objem 100l akva
Makro (redim do 110ml destilky):
KH2PO4 0,8g
K2SO4 5,6g
Toto cele naleju jednou tydne do akvarka (3x tydne 1/3 z techto makro).[/quote]
Toto máš správně.
[quote]K 30mg/l tj 3g tydne na cely objem (100l),
PO4 3mg/l tj 0,3g tydne na cely objem,[/quote]
Tady jsi mimo, takto to nefunguje. Zkus si to hodit do zdejší kalkulačky. Navíc tento tvůj výrok odporuje předchozímu odstavci, který jsi napsal.
Zkoušej a počítej, časem se do toho dostaneš.;)
Doporučuji ti vážit to jinak než na 0,8g KH2PO4. Raději použij víc vody v roztoku a víc chemikálie. Je dost těžké navážit přesně tak malé množství prášku. Kolik ti ukazuje ten test na NO3 ve vodě?

Gargamel - 18/04/2012

Ty to počítáš přes molekulová množství? :) Tak to potom jó. Tady toto mě zmátlo: K 30mg/l tj 3g tydne na cely objem (100l), Myslel jsem, že myslíš K2SO4 a ne čistý K jako prvek.
Na molekulová množství bych se vykašlal, je to strašná otrava. Kdysi jsem to takto taky počítal, ale toto ti strašně usnadní práci:https://www.rostlinna-akvaria.cz/kalkulacka-vypoctu-hnojiva , ušetří ti spoustu času. Nebo použij tu tvou naprogramovanou tabulku v Excelu.
Omlouvám se, že jsem tě takto podcenil, moc lidí to totiž takto vypočítat neumí.

Gargamel - 18/04/2012

Hnojíš správně. Jenom si zkontroluj množství NO3 ve vodě a měň pravidelně tu polovinu vody týdně.
Jestli tam je nějaký staghorn, tak okamžitě mechanicky odstraňovat. Problém u tebe spíš než v živinách vidím v proudu a CO2. Na to se zaměř.

Gargamel - 23/04/2012

A co je s rostlinama? Přihoď i fotky. Hnojení je ok.

Gargamel - 24/04/2012

Pokud jedeš podle EI, tak úplně vypni světla a zatemni to. Rostlinám to neuškodí a akvárium se krásně pročistí od řas.

Gargamel - 24/04/2012

Pokud chceš, aby to rostlo rychleji, budeš muset přidat světlo. Přidáváním/ubíráním světla se dá celkem jednoduše nastavovat rychlost růstu.

Miso - 26/04/2012

@Angrej: preventivne to zmeraj a ak sa zacnu ziviny hromadit uber trochu z davky

Gargamel - 26/04/2012

A to je právě ten problém. Když totiž začneš pozměňovat návod EI (změnami dávek hnojiva, jinými výměnami vody), už si nemůžeš být jistý, že je vše v rovnováze. Musíš tak začít používat testy a už to v podstatě není Estimative index. Je na tobě, zda se rozhodneš utratit někoil stovek za testy nebo víc zaplatíš za elektřinu. Pokud ale chceš provozovat metodu EI, doporučuji ti se držet přesného postupu bez úprav. Pokud chceš měnit méně vody, zvol raději metodu PPS Pro - najdi si ji ve zdejších článcích.

Gargamel - 27/04/2012

Můžeš to klidně pro klid v duši zvýšit na 4°dKH pomocí jedlé sody. Není problém vždy po výměně vody trochu přidat.

Předchozí stránka

Další stránka