Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

LaXo - 06/02/2012

@Gargamel: diky tiez sa mi to nezdalo, ale cielove mnozstvo Fe dodane takto podla tej kalkuly je "Relative Fe ppm for......0,5 ppm" Mam v tom trochu chaozz...

Gargamel - 06/02/2012

http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=calculator
Už to chápu, je tam udávaná jedna dávka,musí se to ještě vydělit třemi. Předpokládá se tam, že se bude hnojit jen jednou týdně.

Gargamel - 06/02/2012

:) no je to suprová kalulačka, hlavně jak počítá i ty obsahy v komerčních hnojivech...

LaXo - 06/02/2012

to hej, ked mi vyslo ze by som mal liat 142ml Tropica Plant Nutrition tak ma az zamrazilo :D

Gargamel - 07/02/2012

Destilka to být nemusí. Dávkoval bych to stejně, jenom pokud je ve vodovodní vodě dost dusičnanů (nad 30 mg/l), tak lze vynechat KNO3 a nahradit ho pomocí K2SO4. Kup si ty chemikálie zvlášť a ne v balíčku. Vyjde tě to levněji a přesně si určíš kolik čeho chceš.

Gargamel - 07/02/2012

:D Jednou se ti to povede.

Miso - 07/02/2012

aj ked ma niekto 30mg/l NO3 vo vstupnej vode, nebolo by dobre tam tak 3-4dni po vymene vody niake to KNO3 pridat aby ta koncentracia moc nekolisala? ...to je len taka moja uvaha :)

Gargamel - 08/02/2012

Nikdy jsem netestoval vliv nestálosti koncentrace, takže vlastní zkušenost nepřidám. Hodně lidí ale při EI hnojí jen jednou týdně - po výměně vody to tam nasypou a mají pokoj. Pokud jim to takto funguje, pak by měla fungovat i ta výměmna vody a postupný pokles NO3 během týdne... Testovali jste někdo tyhle výkyvy koncentrací během týdne?

Gargamel - 11/02/2012

U těchto komerčních hnojiv je dobré řídit se podle doporučeného dávkování. Je to dobré hnojivo a provozovat pomocí něj EI by bylo plýtvání. Pokud navíc nevíte, kolik čeho obsahuje, ani ho nemůžete použít. Držte se doporučeného dávkování a poslouží skvěle. Pokud máte hodně světla a zarostlé akvárium, klidně se držte horní hranice doporučených dávek.

Sentinel - 20/02/2012

Dobrý den,
jen bych se chtěl ujistit, že chápu problematiku správně. Jak jsem četl celou diskuzi, tak nějak se to tu řešilo, ale stejně se raději znovu zeptám. Pokud je doporučená týdenní dávka draslíku 30mg/l týdně.. a akvárium je 100l pak tedy týdně musím do akva dodat 30x100 = 3000mg = 3g draslíku za týden - rozpuštěné v nějaké dávce vody ... pokud (a je to pouze ilustrativní příklad) bych draslík dodával pouze z K2SO4 pak bych musel 6.68g rozpustit v 1000ml pak budu mit v jednom litru koncentraci .. 2999.32 mg/l draslíků což ve sto litrech dá 29.9 mg/l a to je tedy cca 30mg/l - požadovaná dávka, samozřejmě realna situace je upravena o součty poměrů látky v jednotlivých sloučeninách.

Gargamel - 20/02/2012

S tím, že je třeba dodat pro požadovaných 30 mg/l týdně 3g draslíku pro 100l akvárium souhlasím.
[quote]pokud (a je to pouze ilustrativní příklad) bych draslík dodával pouze z K2SO4 pak bych musel 6.68g rozpustit v 1000ml pak budu mit v jednom litru koncentraci .. 2999.32 mg/l draslíků[/quote]
Tady nechápu, s čím počítáte. Jako že do litru vody přidáte 6.68g K2SO4 nebo že přidáte 6.68g draslíku? V K2SO4 je totiž ještě kyslík a síra. Pokud by se počítalo s K2SO4, pak by byla koncentrace v tom jednom litru pouze 30 mg/l a ne ve 100 litrech.
Celkově ale nechápu, proč to počítat takto složitě přes molekulární množství, když je tady na to vytvořena kalkulačka: https://www.rostlinna-akvaria.cz/kalkulacka-vypoctu-hnojiva kde se to jednoduše nakliká a není třeba řešit další molekuly síry a kyslíku...

Sentinel - 20/02/2012

Omlouvám se, špatně - zmateně - jsem se vyjádřil. :) Těch 6.68 mg/l neni draslík ale celá K2SO4 .. a to je výsledek z kalkulačky. ... :) šlo mi celkově o pointu, a tu jsem asi pochopil, díky.

Gargamel - 20/02/2012

V tom případě je to správně.

Gargamel - 20/02/2012

Pokud jedeš podle EI a dodržuješ ty týdně dodané koncentrace, je problém v CO2 - buď málo nebo špatný proud nebo obojí. Pro odstranění je opravdu dobrá zatemnění tak na 5 dnů a velké výměny vody před a po zatemnění. ostliny to sice trochu oslabí, ale přežijí bez problémů a rychle se zase vzpamatují. Je ale třeba potom přidat na CO2, jinak vznikne sinice zase.

Miso - 20/02/2012

@Tomas: mal som podobnu situaciu ako ty, pomohlo az zatemnenie. Potom som iba pridal cerpadlo naviac a sinice sa uz neukazala.

Miso - 07/03/2012

ake mas GH vstupnej vody?

Miso - 07/03/2012

tak to tych 10mg/l mozes mat aj vo vstupnej vode

tommate - 07/03/2012

"Pokud máme měkkou vodu" tím se jistě myslí vstupní voda.... jestli nemáte zjištěno, kolik je ve vodě hořčíku, tak klidně přidávejte podle návodu... pokud je těch vašich 7-8 v německých stupních, tak to máte měkkou vodu... do 50 litrů musíte dodat týdně 2,5g MgSO4 nebo 5g MgSO4*7H20

Gargamel - 07/03/2012

Není co zkontrolovat. Žádný napsaný výpočet tady nevidím. Napište kolik toho namícháte a jak budete dávkovat a já se to pokusím zkontrolovat.

tommate - 07/03/2012

pro 540l např.:

makro:
mgso47h2o 200g
k2so4 75g
kno3 70g
kh2po4 10g
do 1,8l vody, týdenní dávka 3x1,5dcl (to množství vody v roztoku je na hranici rozpustnosti těch gramáží, tak bude vhodné použít destilku)

mikro:
plantex csm+b 20g do 300ml, týdně 3x20ml

Předchozí stránka

Další stránka