Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Metoda hnojení Estimative index (EI)

V kategorii: Hnojení

Gargamel - 24/11/2011

Pokud je pravidelně měněná voda a akvárium je rozumně zarostlé, tak by problém z předávkování draslíkem rozhodně neměl nastat. (nemůžu to samozřejmě s jistotou konstatovat, protože případné hromadění draslíku závisí na mnoha proměnných) ale podle mých zkušeností by k předávkování dojít nemělo.
Pokud se hodnota K v akváriu dostane nad 50mg/l, tak se někdy stává, že to spálí citlivější druhy rostlin. Já jsem se několika pokusy snažil dostat na takto vysoké hodnoty a nepozoroval jsem nějaké blokace prvků. V žádném případě se ale k takovým hodnotám nepokoušejte dostat, protože to určitě nepřidá na zdraví ryb a celkově je to zbytečné a neekologické. Já jsem to zkoušel jen krátkodobě, abych zjistil, co to udělá. Naschvál jsem neměnil vodu a dával tam obrovské dávky K2SO4. Klasickým EI se k 50 mg/l nikdy nedostanete.
Pokud ale budete kdokoli provozovat metodu Estimative index podle článku, tak se na tyto hodnoty nikdy nemůžete dostat, viz. graf na který jsem v předchozím příspěvku odkazoval.

Gargamel - 24/11/2011

Tak pogostemon jsem nikdy nepěstoval, takže v tom neporadím.

Gargamel - 29/11/2011

Buď můžete přidávat podle metody Estimative index 10 mg/l tak jako je v článku - stačí použít místní kalkulačku. Nebo můžete dávkovat podle tohoto článku: https://www.rostlinna-akvaria.cz/dodani-mineralu-do-vody-z-reverzni-osmozy-56

jadro - 30/11/2011

Zdravim,jen takovej skromnej dotaz...kde se nechaj tyto druhy chemikálií koupit,nějak jsem zatim neuspěl,děkuji za opověď

administrator - 30/11/2011

Protože se na to zde ptá čím dál tím více lidí, rozhodli jsme se, že umožníme jednomu prodejci prodávat tyto chemikálie rovnou zde na stránkách. Během zhruba dvou týdnů by měly být tyto chemikálie a balíčky pmdd dostupné i zde na webu.

jadro - 30/11/2011

o.k paráda,díky

administrator - 04/12/2011

Zde dodávám odkaz: https://www.rostlinna-akvaria.cz/prodej-pmdd/

komunic - 06/12/2011

Ahoj,jsem fakt asi blbej,ale pořád nevím jak to mám namíchat.
Poradí mi někdo?
Čistý objem 300 l -osvětlení 0,5W (tedy 150w).CO2 zhruba 70 bublinek za minutu.
Móc děkuji. komunic@seznam.cz

Gargamel - 06/12/2011

Mohl bych tady teď sice napsat přesná množství, ale moc by Vám to asi nedalo a příště byste stejně nevěděl jak na to, takže se to pokusím nějak líp vysvětli:
V téhle kalkulačce: https://www.rostlinna-akvaria.cz/kalkulacka-vypoctu-hnojiva se dají vybrat výpočty jednotlivých živin - dusičnany, fosforečnany, draslík a hořčík.
Chceme docílit toho, abychom týdně dodali do akvária tyto hodnoty, které jsou popsány v článku:
Dusičnany (NO3) 20mg/l týdně

Draslík (K) 30mg/l týdně

Fosforečnany (PO4) 3mg/l týdně

Hořčík (Mg) 10mg/l týdně

Železo (Fe) 0.5mg/l týdně
Uděláme si nějaký roztok - třeba 33g KNO3 nasypeme do 250 ml vody a schováme do ledničky. To potom budeme dávkovat podle potřeby tak, abychom dosáhli požadovaného množství 20 mg/l NO3 týdně. Ještě podrobnější návod je v tom odkazu pod kalkulačkou.
Kalkulačka v sobě nemá zabudovanou funkci počítat železo, což je škoda a musí se to spočítat ručně. Kdyžtak tady sem hoďte co vám vyšlo a zkontrolujeme to.

komunic - 07/12/2011

K2SO4 100g rospustím v 1000ml vody (z důvodu rozpustnosti)
A budu dávkovat 6x týdně 30 ml abych dostal správný poměr draslíku na množství vody v akva.Je to tak?
To je ale strašné množství,jestli počítám správně...

tommate - 07/12/2011

musíte počítat i s tím, že draslík je i v dalších složkách, taky je třeba si zjednodušit dávkování a podle toho si to namíchat, já si třeba míchám hnojivo na 4 týdny a aby to bylo pohodlné a nemusel jsem nabírat do stříkačky (což není moc šťastné), tak si to ušiju tak, aby jedna dávka byla třeba deci (pak to dávkuji nějakou kelímkovou odměrkou), takže dávkujeme-li 3x týdně deci, na 4 týdny to bude deci krát 12, což je 1200ml, tak to hodíte do kalkulačky, čistý objem akva, a týdenní dávku, což je v tomto případe 3xdeci=300ml, a už dosazujete gramy až tam naskočí nejbližší požadovaná týdenní koncentrace, heureka, pro 300l čistého objemu by to mohlo vypadat nějak tak:

MgSO4·7H2O 120g + K2SO4 40g + KNO3 40g + KH2PO4 5g do 1,2litru a lijeme deci vždy hned po výměně vody, a pak ještě 2x obden (např. SO,PO,ST), do druhé flašky dáme Plantex CSM+B 6g na 200ml vody a tohle budem dávkovat 20ml 3x týdně taky obden (NE,ÚT,ČT), tu flašku s Plantexem uchováváme v lednici - doufám že Vám to helfne, taky mi trvalo, než jsem se zorientoval, tak doufám, že tam nemám nejakou hrubou chybu :D

Gargamel - 08/12/2011

Ano, každému nějakou dobu trvalo, než tyhle dávkování a pojmy jako mg/l a různé koncentrace pochopil. Pamatuju si, že když jsem kdysi dávno tento článek ještě v anglickém znění četl, byl jsem docela ztracený. Skončilo to tak, že jsem si problematické pasáže přečetl třeba i pětkrát, ale nakonec jsem vše pochopil. Když si pak ještě budete hrát nějakou tu chvíi s tou kalkulačkou, všechno vám bude najednou čím dál tím víc jasnější. Jakmile to pochopíte, tak vám to přijde strašně jednoduché.
Mohli bysme třeba sepsat nějaký slovník pojmů, aby to začínající snadněji pochopili nebo jestli si někdo pamatujete, co vám dělalo potíže pochopit, tak to sem napište a já se to pokusím nějak zakomponovat do článku. Já jsem třeba po docela dlouhé době pochopil, že ppm a mg/l je v podstatě totéž. Na angl. stránkách se vše uvádí v ppm, ale např. v akvarijních testech je vše v mg/l.

komunic - 08/12/2011

děkuji tommate,já si to spočítal sám a vyšli mi celkem podobný čísla.Jen já se rozhodl ze začátku dávat maximum,ale zhruba dvě třetiny,zdůvodu nižšího osvětlení,které jsem upravil na 0,4W.
Jedinou velkou odchylku ve výpočtu spatřuji u MgSO4-7H2O,tam budu dávkovat zhruba půlku.
Je pravda,že to dělám zdůvodu,že mám ve vstupní vodě KH 9-10 a předpokládám,že hořčíku je tam dostatek.Takže projistotu tam něco dodám...Nevíte jak se projeví nedostatek hořčíku?Nechtěj se mi kupovat testy.
Jinak ještě jednou dík....
Jinak obrovský dík i autorům těchto stránek,vyvedli mě konečně z mnoha omylů v akvaristice.Já měl vodu po úpravách vždycky super,ale pořád bylo něco špatně,jednou řasa,jindy zase špatný růst atd.,......Po důkladném přečtení článků na těchto stránkách jsem spoustu věcí napravil a už po krátké době je vidět velký zlepšení a to ještě hnojím PMDD ve staré podobě,teprve dnes jsem objednal komponenty na metodu EI.

komunic - 08/12/2011

o draslíku vím,že je i v jiných komponentech.

cheron - 14/12/2011

Mňa by zaujímalo, ako to je so sinicou a pomerom P:N
Podľa tu popísaného pomeru a podľa tabuľky http://rybicky.net/k/forum/304457.jpg to vyzerá na riziko jej vzniku ... Myslím, že by bolo lepšie znížiť P z 1,5 na 1,1 mg/l

Každopádne - otázka na tých, čo túto metódu praktizujú:

Aké sú vaše skúsenosti s pomerom P:N a tvorbou sinice ???

Vďaka.

tommate - 14/12/2011

používám EI právě kvůli tomu, abych nemusel žádné poměry sledovat, sem tam checknu NO3 jestli se to nějak nevychyluje, ale je to pořád tak akorát, takže je to asi dobře spočítané a promyšlené, sinice mě přepadla, když jsem do akvárka "kapal" PMDD :D

Gargamel - 17/12/2011

Na holanďana neexistuje lepší metoda.:)
Principem EI je dosáhnout takového stavu, kdy bude zajištěn dostatek živin za každé situace. Pokud tedy budete hnojit touto metodou, nikdy se nestane, že budou nějaké živiny chybět, proto utáhne cokoliv, klidně i pěstírnu rostlin.:)

Gargamel - 18/12/2011

Já jsem dávkoval týdně i 3.5 mg/l PO4 a se sinicí jsem neměl žádný problém. Jsem dokonce mimo tabulky.:D
Tuto metodu vymýšleli a modifikovali opravdoví mistři v oboru a pochybuji, že byste přišel na nějaké poměry, které by jim unikly. Pokud se budete držet doporučeného dávkování a poměrů, určitě nebudete mít se sinicí problém.

Gargamel - 18/12/2011

JZ: Ano ten návod 10g CSM+B do 250ml vody (nebo to lze nahradit i tenso cocktailem) a pak dávkujeme 2.5ml/50l platí pro každé akvárium. Pomocí CSM+B nebo tenso cocktailu dodáváme stopové prvky jako železo, mangan atd.

Gargamel - 19/12/2011

Určitě by stačily menší dávky, protože jak bylo v článku uvedeno, ty dávky jsou vypočítány tak, aby při maximálním osvětlení(nejrychlejší růst rostlin) a v maximálně zarostlém akváriu nikdy nedošlo k nedostatku živin. Jednoduše řečeno, nikdy nemůže nastat situace, kdy rostliny spotřebují všechny dodané živiny, protože to není v jejich fyziologických možnostech.
Pokud tedy budete mít nižší osvětlení - klidně 0,5 W/l a budete mít pomalu rostoucí rostliny, které moc živin nespotřebují, můžete dávkovat méně, než je doporučeno. Problém je ale v tom, že nevíme o kolik míň - není to totiž nijak vyjádřeno matematicky, nevíme totiž, jestli při polovičním ubrání světla budeme potřebovat i polovinu živin. Na to ještě neproběhly žádné vědecké testy, ty byly provedeny jen pro ty maximální podmínky. Co to znamená? Že to můžete snížit a pravděpodobně budete dodávat stále dostatek živin, ale nemáte jistotu. A metoda EI byla vynalezena právě kvůli jistotě - tím, že ji budete do puntíku dodržovat, můžete v případě růstu řas a špatného růstu rostlin s jistotou říct, že chyba není ve hnojení, ale v něčem jiném - v 95% případů v CO2. Proto je ta metoda tak oblíbená, jakmile se i s Etimative index nedaří, pouze přidáme CO2 a zlepšíme proud a řasy jsou pryč.

Předchozí stránka

Další stránka