Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Makroprvky

V kategorii: Hnojení

honzek - 21/04/2012

Predem se omlouvam, ze pridavam nejspise zbytecne nove vlakno. Potreboval bych vedet, pokud je to tedy zjisteno, jaka je rozpustnost jednotlivych makroprvku.

Mylim, ze jsem toto uz nekde zde ve clansich nasel napsane, ale ted to nemohu ani za boha najit :-(

Dekuju

administrator - 21/04/2012

Úplně dole:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/kalkulacka-vypoctu-hnojiva

Sentinel - 08/06/2012

Ahoj,
opět mám jednu "šťouravou otázku".. Má smysl kupovat MgSO4.7H2O .. při hodnotách vody gH 14, kH 4 ? když jsem přidával Mg tak jsem měl gH 19... (nebo jen tak symbolicky koupit pár gramů aby v případě nouze byl)

A potom ještě jedna otázka, a to nevím jestli jsem jen někde nepřehlédl. Dávkování mikro a makro je odděleno. Má to nějaký zvláštní význam (krom postupného dávkování.

Díky :)

Sentinel - 08/06/2012

Možná ještě rozšířím otázku i nejen na Mg ale i na Ca :) ..

Gargamel - 08/06/2012

To, že je v akváriu GH 14° nemusí nutně znamenat, že je tam dost Mg. Někde jsou třeba vápenaté vody. Ca už bych nepřidával.
Mikro a makro je odděleno z toho důvodu, že by spolu mohl zreagovat tenso cocktail a KH2PO4. Pokud použiješ konzervant, můžeš je namíchat dohromady.

Ardjuna - 08/06/2012

1°dH = 7,2mg Ca/l nebo 4,3mg Mg/l
14°dH (2,5 mmol/l) = 100mg Ca/l nebo 60mg Mg/l
Poměr Ca:Mg ve většině přirozených vod je 2:1 až 4:1.
To znamená, že pokud máš tvrdost vody 14°dH, pak tam máš pravděpodobně 53mg Ca/l + 27mg Mg/l, případně až 64mg Ca/l + 16mg Mg/l (pokud dobře počítám).
Podle dávkování EI se přidává do akvária po výměně vody vždy 85ml MgSO4x7(H2O), což odpovídá 3,4mg Mg/l týdně. Z toho jednoznačně vyplývá, že pokud máš tvrdost vstupní vody vyšší než 3°dH, je přidávání hořčíku do vody v podstatě zbytečné (protože při 3°dH máš ve vodě minimálně 3,4mg Mg/l). Je možné, že může mít přidávání hořčíku do vody smysl i při vyšší tvrdosti, ale při těch tvých hodnotách je to podle mě už asi vyloženě zbytečné. Každopádně v tom nejsem žádný expert - vycházel jsem pouze z hrubých výpočtů.

Gargamel - 08/06/2012

[quote]
Poměr Ca:Mg ve většině přirozených vod je 2:1 až 4:1.
To znamená, že pokud máš tvrdost vody 14°dH, pak tam máš pravděpodobně 53mg Ca/l + 27mg Mg/l, případně až 64mg Ca/l + 16mg Mg/l (pokud dobře počítám).[/quote]
A co když je ta tvrdost tvořená z většiny vápníkem? Podle tohoto zdroje: http://maniakva.sweb.cz/chemie3.htm je tvrdost vody způsobena rozpouštěním vápence nebo magnezitu do vody. Co když voda z vodovodu protéká oblastí, kde je samý vápenec? Potom bude voda vápenitá a třeba tam bude Mg málo. Aspoň si to teda myslím a zdá se mi, že už si na to dokonce někdo kdysi stěžoval.

Ardjuna - 08/06/2012

No, to mě tak úplně nenapadlo. Asi by tedy bylo lepší zavolat do místních vodáren a zjistit přesnou koncentraci Ca vs. Mg. Ve vodárnách by na 100% měli vědět, v jakém poměru je Ca:Mg, a zda je vůbec nějaký hořčík v této vodě obsažen.

Gargamel - 08/06/2012

Ty rozbory pitné vody bývají většinou i na netu a je tam vždy napsané přesné množství Mg a Ca v mg/l. Každopádně přidat trochu MgSO4 a CaCO3 navíc nikdy neuškodí, maximálně by to bylo zbytečné.

Sentinel - 08/06/2012

http://www.vodarna.cz/kvalita-pitne-vody.html tak Mg je 6.80 a Ca je 38.5 mg/l takze to vypada, ze je tam obojiho asi dost... ale mozna trochu obojiho vezmu každopádně diky za konzultaci ;-)

Gargamel - 08/06/2012

No mě teda 6,8 mg/l Mg nepříjde dost. Vezmi si, že Estimative index doporučuje přidávat týdně až 10 mg/l Mg. Rostliny jsou při silném osvětlení a přidávání CO2 opravdu schopny za týden spotřebovat i přes 5 mg/l, takže se může klidně stát, že jeden týden nevyměníš vodu a už budeš mít nedostatek Mg ve vodě.

Sentinel - 08/06/2012

pravda... 10mg/l (nevim proč jsem vzal jako hodnotu 3.4....asi jak psal Marcel ) no asi budu dodavat tak 5mg/l v součtu by to melo být v pohodě koneckoncu to zjistime brzy. Konečně se vrátil vyreklamovanej el. mag ventil tak mohu dodavat CO2 a přihnojovat

Ardjuna - 08/06/2012

Já osobně používám vodu z reverzní osmózy, která je na 99,9% demineralizovaná a přidávám do ní "řízeně" určité množství minerálů (Mg, Ca, K apod.). A protože jsem zpočátku tuto v podstatě destilovanou vodu obohacoval o minerály dost málo, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že se mi nedostatek hořčíku a vápníku docela rychle začal projevovat na listech některých (především rychleji rostoucích) rostlin. Jinak ten můj předchozí údaj (3,4mg Mg/l týdně) je chybný. Těch 3,4mg Mg/l je obsaženo v 1 dávce, ale úplně jsem zapomněl, že za týden se do akvárka přidávají 3 tyto dávky, takže v součtu do dělá přibližně těch 10mg Mg/l týdně. Díky Gargamelovi za uvedení na pravou míru!