🔥Probíhá akce Více zde 05d 14h 58m 35s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Lubek - akvárium

V kategorii: Deníky a diskuze našich

Lubek - 02/07/2012

A čo sa táka rýb, tie skaláry sú tam len na dožitie, v pláne mám nejakých 40 neoniek a možno nejaké razborky... inak nič viac.


Miso - 02/07/2012

@Lubek pisal si:
"No našiel som aj na vodárenskej stránke tvrdosť vody presne z našej obce:
Tvrdosť vody mmol/l: 2,7 - 2,8
Vápnik mg/l: 46,2 - 60,1
Horčík mg/l: 32,1 - 39,8"

Naplne mozes dat ake chces, kludne iba molitan, pripadne pozri pri inom filtry ake dava naplne eheim


Lubek - 03/07/2012

A čo to znamená tie parametre??? To že mám vodu s ktorou sa nedá nijakým sposobom riešiť rastlinné akva??? To snád nie... :( Čo mám druhé nádrže kde nijako nehnojím ani nepoužívam CO2 a vodu mením len sporadicky vypadajú lepšie, proste ničomu nerozumniem. Ale nevzdám sa.


Lubek - 03/07/2012

Chcem sa ale hlavne informovať, či by sa hodilo nejak otestovať vodu, či má význam zakúpiť nejaké testy a aké (zase až taká velká finančná položka by to byť nemala). Pokúsim sa ešte zlepšiť prúd v akva, v rohoch sa rastliny nepohupujú, takže tam budú zrejme ešte nejaké nedostatky. Taktiež poriešim filter, uvidím ako sa to bude dať riešiť. Zrejme zakúpim silnejšie čerpadlo, ak by to nestačilo a bol by som nútený kupovať nový filter, tak čerpadlo mám ako využiť.


Gargamel - 03/07/2012

Testy kupovat nemusíš. Hnojíš podle Estimative index, takže víš, že živin máš dostatek. Pokud nemáš parametry vody z vodárny - KH a celková tvrdost, tak si můžeš koupit tyto dva testy ať víš na čem jsi.
Pokud máš opravdu tak vysoké KH, tak se ti bude velie špatně rozpuštět CO2 a bude těžké ho zajistit dostatek. O to více ho budeš muset přidávat a o to lepší bude muset být rozmístění filtrů a čerpadel. Jde to ale i s takovou vodou. Na fotce je akvárium s CT 20° a KH 14°, akorát dodává kvanta CO2 a snaží se to pořádně rozpustit.

Být tebou, tak teď maximálně pořeším proud a CO2. Žádná polovičatá řešení jako teď. Čerpadla musí být nasměrovaná na jednu stranu aby se proudy nesrážely a nerušily se. Pouvažuj o nějakém silném vnějším filtru. Hladina by se měla jemně pohupovat. Pokud nejsi schopný zajistit dostatečný proud, přejdi raději z metody EI na PPS Pro.


Lubek - 03/07/2012

No každopádne vyskúšam silnejšie čerpadlo na filtráciu. Ale čo sa týka toho CO2, drop-checker predsa ukazuje dostatok, takže v rozpustnosti CO2 by problém byť nemal, alebo to pri tvrdšej vode môže ukazovať nezmysly? Ráno pred zapnutím CO2 je drop-checker stále svetlo zelený, ale nečerím moc hladinu, takže sám neviem či tomu veriť alebo nie. Každopádne ale púšťam 12 hodín denne 6 bublín, zapínam 2 hodiny pred svetlami.


Miso - 03/07/2012

podla toho co uvadzas mas gH cca 16, tipujem ze kH bude nad 10. Skus to zistit alebo napis kde byvas. Pripadne hod foto toho DC


Vladik - 03/07/2012

A vyfoť ten DC bez toho bílého kartonu. Vůbec to tam nemá být - zkresluje ti to měření a to nemluvím o tom, že je to s tím škaredé.


Miso - 03/07/2012

teraz som si vsimol to foto DC, podla farby to vyzera celkom ok, aj pH 6,6 by tomu nasvecovalo. ale sak skus pridat a sleduj ryby. Hlavne to chce fakt o nieco silnejsie svetlo to prudenie neviem odhadnut. Ak mas moznost skus spravit niake video


Lubek - 03/07/2012

Ten biely karton tam mám práveže kvoli tomu, aby som to mal oproti bielemu pozadiu, aj testy kvapkové ked sa porovnávajú, tak oproti bielej ploche, ja osobne farbu neviem odhadnuť vobec bez toho kartonu. No každopádne tu dávam foto s ním aj bez neho. S videom je to horšie, mám len zrkadlovku bez možnosti videa.


Lubek - 03/07/2012

Inak bývam nedaleko Žiliny, v malom meste Vrútky. Zajtra sa poobzerám po testoch KH a GH... GH síce mám, ale iba od Rataja, neviem či sa dá na to spolahnúť.


Gargamel - 03/07/2012

No mě to teda jako světlozelená barva nepříjde. Má se to měřit bez bílého pozadí co já vím.
Přidej CO2 a zkoušej co vydrží skaláry. Jakmile začnou zrychleně dýchat, otoč čerpadlo víc k hladině a zároveň lehce CO2 stáhni. Pokud máš vysoké KH, budeš potřebovat hodně bubl/s.
Příklad: Já jsem na nějakých 250 litrů dával 6 bubl/s a to mám měkkou vodu. Ty máš 360 l a vysoké KH - jen tak pro představu.


danyboy77 - 03/07/2012

Gargamel testum od Rataje moc neveri jak jsem v clancich cetl,tak si radeji kup JBL nebo Sera. A pokud by jsi chtel tak co se proudu tyka tak nejlevnejsi reseni je,kup si silne cerpadlo a k nemu pvc trubku pres celou zadni stenu a na ni napoj cerpadlo. A dej ji tak cca 1-2cm pod hladinu. Budes tam mit krasny proud a bude se ti i vlnit hladina. V nekterem clanku tady zo je i pekne popsane i s obrazkama. Drazsi reseni je pak koupit externi filtr a taky ho napojit na rampu po cele zadni stene.

Mrkni na cerpadla treba na akva-tera.cz nebo jine a tam urcite vyberes. A ta 1,5kg flasa ti dlouho nevydrzi :-) ja svoji 2kg plnim kazdy mesic tak premyslim ze si poridim jeste 6kg lahev a nebo rovnou 10kg. Tady mas fotku jak tu rampu mam ja. Pokud bys ji dal na cerpadlo tak ho frkni do rohu a hsdici to propoj s filtrem a rampou.


Lubek - 03/07/2012

OK, tak pridám zase na CO2, zatial ryby nemajú absolutne žiadne problémy s dýchaním, tak uvidím. Len som si nie istý ako dlho mi vydrží tá moja 1500 g velká tlaková fľaša.
Čo sa týka prúdu, tak či tak musím zakúpiť silnejšie čerpadlo, len otázka znie aké a hlavne ako ho nakombinovať s tou Koraliou.


Gargamel - 03/07/2012

Na NO3 a PO4 rozhodně ratajovy testy ne. Ty na GH a KH jsem nezkoušel, možná že jsou dobré, to ať zhodnotí někdo kdo s nima má zkušenosti.
Voda by se ti měla v akváriu otočit 10x za hodinu. Takže na tvůj objem akvária by měl být celkový udávaný výkon filtru a čerpadel celkem nějakých 3600 l/h. Čím lepší je jejich rozmístění, tím nižší výkon bude stačit. Já jsem si třeba kdysi pohrál s rozmístěním - použil jsem rampu po celé zadní stěně, takže mi stačil i slabší výkon. Tobě se ale proudy navzájem ruší, takže budeš potřebovat těch 3600 l/h.


Lubek - 03/07/2012

Gargamel, smiem sa spýtať že prečo si myslíš že sa mi prúdy navzájom rušia? Ja som to dal schválne tak, aby sa voda točila, čerpadlo z filtra mám v lavom zadnom rohu a koraliu mám v pravom prednom rohu... čiže sa voda točí dokola akva a nezráža sa, myslím že je to podobný efekt ako rampa pod hladinou akurát že to točenie je horizontálne a nie vertikálne ako pri rampe a je podporované na oboch stranách.
Inak ale žasnem nad tými číslami výkonu, ty sa vyznáš, ale mne ako relatívne ešte neskúsenému sa ten výkon zdá úplne šialený... 3600 litrov za hodinu, to hádam musí aj tá voda robiť kravál a vyšpliechavať von z akva, ale zrejme sa mýlim.
Asi spravím tú rampu na zadnú stenu s výkonnejším čerpadlom, akurát že som zrejme koraliu kupoval zbytočne v tom prípade.


danyboy77 - 03/07/2012

Te hodnoty 3600l/h se urcite neboj,je to udavany vykon filtru a cerpadel bez filtracnich naplni. Tak ze se ti ten prutok diky filtracnim mediim snizi a taky zaneseny filtr po case ti snizi prutok. Tak si myslim ze tvuj Atman s prutokem 300l se pres tve molitany snizi urcite na polovinu.


Gargamel - 03/07/2012

Opravdu to moc není. Měl jsem takto výkonnou filtraci v různých akváriích a když se dobře rozmístí vývody, tak to žádná vířivka není. Lístky všech rostlin se musí jen pohupovat jako ve větru. Když by jsi dal vývod těch 3600 l/h z jednoho místa, tak by to byl opravdu hukot. Pokud je to ale rozmístěno např. do té rampy po celé délce zadní stěny, je to akorát.
Tady máš třeba příklad s Koralií: https://www.rostlinna-akvaria.cz/video/iwagumi-10-weeks-36 ale tady je ten proud o dost vyšší než 10x za hodinu. Takhle by se ti měla hýbat hladina: https://www.rostlinna-akvaria.cz/video/pohyb-hladiny-35 - takové jemné vlnky.
[quote]smiem sa spýtať že prečo si myslíš že sa mi prúdy navzájom rušia[/quote]
Ruší se ti, protože jsou nasměrované proti sobě. Sice né přímo, ale i tak. Prostě potřebuješ dosáhnout efektu víru aby se ty proudy navzájem podporovaly a ne vyrušovaly. Všechno je popsané v tomto článku a je zbytečné to znovu opakovat (máš to tam i s obrázkama): https://www.rostlinna-akvaria.cz/dulezitost-proudu-v-akvariu-80
Koralii vyhazovat nemusíš. Můžeš dát tu rozstřikovací rampu třeba na boční stěnu a pod ní umístíš Koralii. Musíš ale použít silnější výkon, aby došel ten proud až na druhou stranu akvária a tam se odrazil.
Současně ale zvyšuj to množství CO2 a zkoušej co vydrží ryby. Já jsem si nakonec sehnal 6 kg tlakovou láhev, abych pořád nemusel běhat doplňovat - stála asi 40 Eur.


Lubek - 03/07/2012

A to kde si zohnal 6 litrovú flašu za 40 €? Ja som nezohnal 2 litrovú pod 100 €...


Lubek - 03/07/2012

Ešte ma ale napadá jedna vec. Pri tej rozstrekovacej rampe na zadnom skle nemôže vzniknúť problém? Vír sa točí zhora do dola, ale čo mi zaručí pohyb vody z lava do prava?? Pretože keď mám CO2 difuzor na pravej strane akvária, nieje mi jasné ako sa CO2 dostane aj do lavej strany?


Předchozí stránka

Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde