Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Lubek - akvárium

V kategorii: Deníky a diskuze našich

Miso - 11/07/2012

no pozri, ja mam kH 12 a dno mam ties AquaClay, CO2 ide prudom a DC do zltej farby nedostanem. Problem s riasamy riesim od zalozenia akva takze pomaly 1,5roka. Aj momentalne tam su, ale mam to pod kontrolou, chce to trochu viac prace, ale clovek sa aspon toho dost nauci. Ano par druhom rastlin sa nedarilo na 100% tie som vymenil za ine ktorym prostredie v mojom akva vyhovuje. Osobne si myslim ze by som to mohol casom dotiahnut aj k tomu ze to bude bez rias. Ono vyhodit tu sumu za ADA dno do 240l sa mi nechce a ani vymienat tolko vody cez RO. Ale aby som si niektore veci overil zakladam este minicko (tak 36l). Kedze mi to ale vobec neponahla veci co potrebujem postupne kupujem po bazaroch a burzach ak sa nieco objavi za dobru cenu, takze nakoniec zostane mozno aj na ADA substrat a RO a vyskusam to na tom mini v praxi ;). Potom mozno prehodnotim pristup k 240ke

pedro - 11/07/2012

Lubek napisu ti to takle:
s tema svetlama co tam mas krasne rostliny nikdy nevypestujes. Stejne tak s takovou tvrdou vodou zazraky neudelas. Jo, muzes to vsechno tak nejak na pul vychytat a mit relativne pekne akvarko ale zapomen na sveze zeleny travnicek a vystavni rostliny. S tim osvetlenim a tou vodou nemas sanci. napsal jsem ti v predchazejicim prispevku co bys mel udelat, pokud chces vystavni akvarko. Bohuzel do toho musis nejake prachy vrazit, jinak to nejde.
Jo, klidne muzes pouzit sterk, vsak pekne akva jde udelat aji na sterku, ale ne s tvoji vodou! Takze si klidne sterk pouzij, ale musis pouzivat vodu z osmozy. Sterk neni ideal, ale da se nim za urcitych podminek udelat taky nadherne akvarko. ADA amazonia neni podminkou, ale neskutecne ti ulehci praci. Kdo vyzkousel, da mi urcite zapravdu.

Lubek - 11/07/2012

Jo, ja viem že tak nejak to je. Len človek má strach zainvestovať, bojím sa, že natlačím do toho dalšie velké prachy a ono to stejne bude o ničom. Zatial nemám vobec znalosti toho, ako sa akvárko s ADA substrátom má zakladať, to znamaná kedy začať hnojiť, ako to dno poskladať, či používať bacter 100 a podobné veci, ako meniť vodu, či sa dá praktikovať Estimative index hnojenie atd... dožiť sa toho že to zas podělám to by bol des. Ale samozrejme, kto neriskuje nič nezíska.
Práve som počítal že kolko by ma len ten substrát stál... no potreboval by som asi 100 litrov substrátu ak by som v zadnej časti chcel spraviť vyššie dno... to by stálo takmer mesačný plat, doma by ma vyhlásili za šialenca :(

pedro - 11/07/2012

Tak pouzivej osmozu a jako podklad kremicity sterk, zvys osvetleni a mas to s celkem nizkyma vydajema

Lubek - 11/07/2012

Inak čo sa týka svetla momentálne tam mám okolo 150 W.. takže až taká katastrofa to nieje, je to na spodnej hrane. Pozeral som aj filtre... na moje akva s adekvátnym výkonom... no okolo 600 euro... nereálna vec :(
A menšie akva nechcem, akvárium ktoré nemá aspon 300 litrov ani nieje poriadne akvarium

Lubek - 11/07/2012

Inak ten Rataj ma ale pekne s.... Čo to predáva za nezmysly to fakt neviem, je to čistý biznis a marketing, okrem rastlín od neho už nechcem nič. A to som bol jeho velký fanda.

Lubek - 11/07/2012

Čo sa týka tej RO, tak tiež nemám prehlad, ani som to ešte nevidel v prevádzke, počítam ale že je tam vela odpadovej vody... myslím že tak pomer 4 ku 1 v prospech odpadu. Takže nejde len o jej zakúpenie čo sa týka investícii. A tiež momentálne nemám predstavu kde by som tú vodu zbieral a skladoval v paneláku... týždenne 150 litrov

pedro - 11/07/2012

Filtr 600 Eur? Nesmysl, staci ti dva eheimy 2217 - cena do 200 Eur za oba pokud pohledas akce.
Svetlo mas 0,4 w na l coz sice vetsine druhum staci ale ne tem co jsi psal ze chces. Rostlinne akva chce aspon tech 0,6 W na l.
Ratajuv substrat neni spatny v tom, ze na sebe vaze ziviny, ale nic vic neumi. ADA amazonia dela xy dalsich veci a hlavne: ten substrat od rataje sesedne a nikdy nevytvoris svah, proto ho nemam rad a radeji pouzivam sterk nebo ADU.

Lubek - 11/07/2012

Dva filtre na jedno akva??? A nebol by to kravál? A čo tento filter?Aale či stačí výkon.. asi ani nie. http://www.zoohit.sk/shop/akvaristika/filtry_a_cerpadla/eheim/vnejsi_filtry/168172

grunda - 11/07/2012

ADA se dá provozovat i s metodou EI, dva filtry taky nejsou žádná divočina, já mám koupené na sedmistovku Eheim 2076 a 2180 a bude to tak akorát. Jasně že jdou pěstovat kytky i bez ADA substrátu, spousta lidí používá jako dno jakýkoliv porézní materiál a hnojí EI a akva vypadá nádherně, je to spíš o vzhledu. Jinak tvrdá voda - přečti si něco z toho odkazu co jsem tu psal a zjistíš, že ani tvrdá voda není problém, pokud není extrémní. Každopádně ADA substrát ti ušetří spoustu starostí.

Miso - 11/07/2012

prihovaram sa ties za dva eheimy 2217 ked sa zabehnu budu tiche a v skrinke ich pocut nebudes ;)

grunda - 11/07/2012

jinak k založení akva s ADA - kup jenom aquasoil, žádné další serepetičky nejsou třeba, první měsíc co nejčastěji měnit vodu(klasika) a hnojit netřeba(max. trošku K), světlo klasicky - ze začátku málo a krátce , postupně přidávat a prodlužovat, stejně tak CO2. Není to žádná věda, akorát kytky rostou jako šílené:D

Lubek - 11/07/2012

Skôr či neskôr si tú ADU kúpim, ale momentálne prahnem po tom, zistiť čo je hlavným problémom u mňa. Predsa nieje možné že pri EI hnojení, dostatku CO2 a pri priemernom svetle nerastie nič... ale doslova NIČ a to sa tam ešte drží viac druhov riasy nepretržite :( neustále odtrhávam a vyhadzujem staršie listy plné od rias.

Lubek - 11/07/2012

Pre zaujímavosť pripájam foto mojho otca, ktorý používa tú istú vodu čo ja, ktorý nehnojí, má svetlo 0,3 W/l, nepoužíva CO2, používa jeden malý filter poháňaný vzduchovacím kamienkom a vodu mení raz za 2 mesiace. Na druhej foto je detail Hygrophyly v mojom akva dnes.

Gargamel - 11/07/2012

Tak od té doby, co jsi přidal na CO2 uplynulo tak 5 dnů ne? Už by měly jít pomalinku začít jít vidět změny. Pošli nějaké porovnávací fotky před a teď. Hlavně detaily rostlin. Pošli i fotku drop-checkeru, jestli ho máš v akváriu - a vyfoť ho z více úhlů.

Lubek - 11/07/2012

Takže posielam aktuálne foto, práve som to nafotil...

Gargamel - 11/07/2012

Ty nové listy mi příjdou zdravé. Ty rostliny jsou v tak zoufalém stavu, že se situace jen tak nezlepší. Ono by bylo asi fakt rozumné to založit znovu.
Nečejkej zlepšení na starých listech. Řasa ti poroste pořád, protože se ti ty rostliny rozpadají a nerostou, takže je tam spousta čpavku.
Ty nové listy ale vypadají ok. Nechej to tak ještě a uvidíme, jak to bude vypadat dál. Každopádně chce to celé překopat. Ty rostliny se budou jen těžko vzpamatovávat.

Lubek - 11/07/2012

Myslíš že je tam spústa čpavku aj pri týždennej výmene 50% vody?
Ja mám hroznú chuť založiť to akva znovu, ale nechcem už robiť chyby, je to v otrasnom stave, takto hnusné snáď ešte nikdy to akvárium ani nebolo.

Gargamel - 11/07/2012

Já bych to zkusil založit znova. Normálně bych používal tu vodu co máš, nijak neupravovanou.
1) musíš se rozhodnout nad substrátem - ADA píšeš, že je drahá. Záleží jen na tobě, můžu ti říct, že pokud se pro ni rozhodneš, tak toho nebudeš litovat. Jak to zaběhnout už ti tady poradíme. Neboj se toho, že by to byly ztracené peníze. Každopádně můžeš zůstat i u rataje - ale nepočítej s nějakými vyvýšeninami v akváriu, ono to sedne. Bylo by to ploché dno, ale ani takové akvárium, když je pěkně zarostlé, nevypadá špatně. Třetí možnost je křemičitý písek o zrnitosti 1-3 mm a pod to zásobní substrát - třeba Osmocote. Tady je výhoda toho, že můžeš dno tvarovat. Nevýhoda je, že nesnižuje pH, KH a GH atd. jako ADA, což bys u tvé vody určitě ocenil. Ale chápu že nechceš dát tolik peněz do substrátu, přecejen je to už velké akvárium a stálo by to tisíce.
2) Skončil bych s EI. S tvým KH je těžké tam dostat dost CO2. Volil bych něco podobného jako PPS Pro.
3) Kup si pořádný filtr (ideálně ty dva EHEIMY 2217 jak tady bylo řečeno). To by bylo tak akorát a nemusel bys tam ani mít čerpadla. Cena do 250 Eur.
3) Světlo bych ještě trošku přidal na těch 200 W, ale není to nutnost, jen bychom tomu museli přizpůsobit výběr rostlin.
4) Určitě to chce nové rostliny, ty staré jsou tak do kompostu.

grunda - 11/07/2012

podle mě máš dvě možnosti: 1.dát tomu čas, nové listy opravdu vypadají dobře, časem se to srovná
2. předělat celé akva znovu

Předchozí stránka

Další stránka