Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Ktory set testov?

V kategorii: Parametry vody, testy

dartanan - 10/09/2012

Zdravym, rozhodujem sa kupit sadu testov pre testovanie vstupnej vody a jednotlivych tvrdosti.
Nasiel som tieto dva sety. Mate s nimi nejake skusenosti? Ktory by ste mi doporucili?
Dakujem za kazdu odpoved
http://akvaland.sk/testy-vody/227-sera-aqua-test-set-ph-gh-kh-no2.html
http://shopakva.sk/1323-tetratest-pruzky-6-in-1-25-ks-quick-test.html

arnie - 10/09/2012

Takové podobné testovací papírky jsem měl a ukazovaly celkem blbosti, myslím že kapkové testy budou lepší...

Sentinel - 10/09/2012

Někde ve foru už jsme to řešili. Prohledej diskuzi ale vesměs to vychazelo jako JBL na PO4 a zbytek třeba sera...

Ardjuna - 10/09/2012

No, osobně mám dobré zkušenosti s testy od JBL. Ty mají celkem podrobnou stupnici a dobře se z nich odečítají výsledky (na rozdíl od většiny odstatních testů). Bohužel testy od JBL patří mezi ty nejdražší. Pokud bych ti mohl poradit (a pokud si necháš poradit), tak se na testy vybodni, protože jsou celkem zbytečné. Maximálně při zabíhání akvária budeš párkrát potřebovat testy NO2 a NH4 (pak už je asi nepoužiješ). NO3 ve vstupní vodě zjistíš většinou na vodárnách (pokud jsi napojený na obecní vodovod). Ostatní prvky pak můžeš do vody dodávat pravidelným hnojením. Testy jsou drahé a stejně tě za chvíli přestanou bavit (na to vsadím boty). Já jsem zpočátku tady nakoupil spoustu testů (různých značek) a testoval jsem skoro každý den, ale do tří měsíců mě to definitivně přestalo bavit. Po pár měřeních už se prostě nic radikálního s vodou dít nebude, takže stačí vodu změřit párkrát a pak už budeš mít jasno.

Sentinel - 10/09/2012

2Marcel#4
souhlasím tak na půl, .. v případě, že máš pouze rostlinné akvárium (nebo pár malých rybek) máš samozřejmě pravdu. V případě více ryb bych hlasoval pro tes PO4, NO3, to se neztratí v případě problémů je první věc co měřím... a gH a kH mi také nepřijde úplně zcestné alespoň za začátku.. stejně jak jsi psal NH4. Ale zbytek je asi opravdu zbytečný, to mohu z vlastní zkušenosti také potvrdit :)

Gargamel - 10/09/2012

Hlavně záleží na tom, jakým stylem hnojíš. Pokud něčím podobným Estimative indexu tak je testy zbytečné kupovat. Pokud ale rád experimentuješ s hnojivem a vyhýbáš se silnějšímu hnojení nebo necháváš hnojení na rybách, je dobré mít nějaké to povědomí o hodnotách vody. Podle mě si ale bohatě vystačíš s testem na NO3 a PO4 (nejlíp JBL jak už tady zaznělo). Znát GH, KH, pH je možná dobré tak pro zajímavost, ale není to vůbec životně důležité.

EDIT: Tak už mě Sentinel předběhl :)

dartanan - 11/09/2012

Test na NO3 mam, cize, ten by som nepotreboval. Avsak netusim ake mam parametre vstupnej vody, viem iba (NO3). Neviem ake mam ph, dKH v akvariu. Chcel som to vediet, mozno to je dovod problemu, ktory je v mojej nadrzi, vid link https://www.rostlinna-akvaria.cz/forum/mini-40-l-198-20#post_179866