Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Keramické kroužky - péče, doporučení

V kategorii: Filtrace a pohyby vody

honzek - 09/01/2013

Ahoj, premyslim nad doplnenim nejake biologicke filtrace do externiho filtru.

Uvazuj nad jemnejsim biomolitanem, ci nekterymi keramickymi krozky. Napr. Eheim slibuje, uzitecnou plochu pro osidleni 250m2 v 1 litru objemu krouzku.

Myslite si, ze rozdil mezi biomolitanem a temito krouzky je natolik markantni, ze by se vyplatilo priplatit si?

Mozna trochu podezrivam keramiku z marketingoveho triku :)

Pripadne prosim o info, zda ma keramika nejakou zivotnost, popripade jak se musi udrzovat.

Dekuji kluci a holky akvaristi a akvaristky :)

grunda - 09/01/2013

marketingový tah to není, opravdu se vyplatí připlatit. Mám keramiku ve filtru 2 roky, jediná údržba je propláchnutí vodou z akva - jednou za měsíc

tonof - 09/02/2013

Ahoj chlapi, poradte mi ako regenerovať seru siporax krúžky, keď sú veľmi zanesené. Používam ich už asi 5 rokov.

Ardjuna - 09/02/2013

Regenerovat by to mělo jít, ale rozluč se s bakteriemi. Buď můžeš ty kroužky namočit na pár hodin do roztoku "Savo Original" (stačí horká voda + cca 100 ml Sava), nebo můžeš ty kroužky vyvařit ve slané vodě ... případně oba postupy zkombinovat. Po ošetření v Savu je dobré to pořádně propláchnout, a pak to pro jistotu ještě nechat na pár hodin namočené ve studené (pitné) vodě, aby vyprchaly všechny zbytky Sava. Nemusím ale doufám připomínat, že si tím vybiješ všechny užitečné bakterie. Řešením by možná mohlo být i ošetření nejprve poloviny kroužků, a po měsíci pak druhé poloviny kroužků ... tímto způsobem bys nemusel znovu zabíhat akvárko. Mezi tu "očištěnou" a neočištěnou část kroužků bych pak dal nějakou slabou vrstvu molitanu nebo vaty, aby se ti ten bordel pak nedostal i do těch čistých náplní.

PS: Nevím ale, jestli je vůbec regenerace u těchto náplní nutná. Možná stačí ty kroužky jen proplachovat v odstáté (nebo odkalené) vodě. To, že ti zhnědnou, nemusí být nutně na škodu. Je to známka toho, že ti je osídlily bakterie. Důležité je jen to, aby v nich nebyl "hrubý" bordel a kal, resp. aby tím nebyly "oplácané".

tonof - 09/02/2013

Vďaka Marcel. O baktérie sa nebojím pred aj za siporaxom mám ešte molitany.