Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Je to sinice?

V kategorii: Řasy

tommate - 22/03/2012

je to slizovité až rosolovité, roste to spíše jen pod světlem, provází to mírný zákal - ani bílý ani zelený, ale koresponduje s barvou toho slizu, takový do šeda, ale není silný, taky na hladině plavou uvolněné části toho slizu, hladina je tím v rozích téměř slepena v nehybnou, lepí se do toho bublinky kyslíku a vypadá to večer jako v sodovce, rostliny asimilují normálně, ale předcházelo to kroucení nových listů na hygrophilách a příznaky nedostatku draslíku na starých listech, a staurogyne taky nevypadá v kondici


Gargamel - 23/03/2012

Co jsi změnil, že přestaly růst rostliny? Jak je na tom CO2? Hnojíš stále EI? Co filtr?


tommate - 23/03/2012

nic jsem neměnil, jen jsem přidal druhý filtr a vůbec nechci do nich zasahovat, protože právě potom nastanou vždy problémy, mám podezření buď na málo co2, ale víc už reaktor nerozpustí, nebo zase nedostatek vápníku ve vstupní vodě, přiznám se, že jsem tam nesypal ten vápenec, teď už ho tam budu poctivě sypat, ale přiznám se, že v téhle problematice mám pořád ještě mnoho otázek, a chci změnit distribuci co2 protože to je nekonečný problém, taky jsem začal znovu dávat easy carbo, rostliny nevypadají zničené, blyxy rostou tak rychle, že je ten sliz nestíhá pokrývat, nebojím se, že bych se toho nezbavil, nehodlám ubírat světlo nebo na proudu nebo podobný nesmysl, ale dodat to co chybí

vstupní voda:
tvrdost 2,52°dGH)
KNK 1,35 °dKH
voda v akva 6,5 pH
(tady jde taky vidět, kolik co2 by tam mohlo být :|)


Gargamel - 23/03/2012

Určitě není normální, aby se taková invaze objevila jen tak. Nepřekopával jsi třeba dno?
Jinak základ je to udržovat v čistotě, takže se to snaž co nejrychleji odsávat a to i za cenu častého odkalování a výměny vody. Pokud navíc bude ta řasa časem ustupovat, bude se z ní tvořit neskutečné množství odpadu, které vytvoří zvýšení množství N látek a to bude další problém. Takže pořádně čistit, v krajním případě zatemnit s následnými velkými výměnami vody.


tommate - 23/03/2012

dno jsem dost extrémně přerýval už docela dávno a nic nenásledovalo, teď je akva právě docela v klidu, žádné zásahy, možná to bude mít co do činění s tím novým filtrem, jakože najednou část vody začala procházet nezaběhlým filtrem, i když výtoky a nasávání filtrů jsou do kříže, stejný sliz (ale v menší míře) se objevil už jednou dříve asi týden po vyčištění filtru, ale do 14dnů odezněl, tohle vypadá dost určitě na bakterie, zkusím to odsát a vyčistit akva co jen půjde


tommate - 23/03/2012

pozn.: možná to vypadá na fotkách jako nějaká řasa ruducha, ale je to sliz, jde to lehce setřít, a na druhou stranu to vůbec nevypadá jako klasická sinice, kterou jsem měl už taky tu čest poznat, nic takového jsem nikde na netu nenašel, proto jsem to sem dal


Gargamel - 24/03/2012

Nikdy jsem to v akváriu na živo neviděl, ale řekl bych, že to bude nějaký druh sinice.
Ten nový filtr by to určitě neměl způsobit. Jedině, že by nějakým způsobem zhoršil proud.


tommate - 05/04/2012

tak je to pryč.... zajímavé je, že přes noc za tmy se to rozpouštělo a voda se zakalila, tak jsem ráno ještě při zhasnutém světle vyměnil půlku vody dva dny po sobě a prakticky se to vyčistilo, teď už je druhý týden a je čisto, tak snad se už to nevrátí


sia333 - 23/09/2012

Chlapi...
opět bojuji ze sinicí, na pár měsíců se jí zbavím, pak se opět objeví, co dělám špatně?
Jak jsem psal minule v jiném vláknu, nádrž 500 litrů, osvětlení jen 2x 54w, na tři hodiny denně se přidává i druhá rampa 2x 54w, CO2 4b/s 2 hodiny před světly, čerpadlo koralia pro lepší proud a distribuci, hnojím KNO3, KH2PO4, K2SO4, Tenso, MgSO4 vše zvlášť momentální parapetry vody dle testů JBL :
NO3 - 20mg
PO4 - 0,4mg
FE - 0,3mg

Zkuste poradit mimo zakrývání akva do totální tmy.. Díky


grunda - 23/09/2012

časté výměny vody, odkalování dna a přitlačení na CO2


nanobot - 01/10/2012

Špatné parametry vody.
Navyš dávky hnojiv(jak hnojíš?, kolik čeho? a přihoď foto!)
Dodržuj toto:
NO3 - 40
PO4 - asi 1,5
Fe - 0,6- 0,8

a jinak to co radí Grunda.


grunda - 01/10/2012

na hnojení bych netlačil


nanobot - 01/10/2012

Pokud nepohnojíš, sinice se nezbavíš, mám to vyzkoušené.


grunda - 02/10/2012

on hnojí a ty hodnoty N,P co tam má, jsou akorát.


nanobot - 02/10/2012

V mém akva při jeho hodnotách se mi rostliny ani nehly, zato sinice si hověla. Se sinicí mám letité zkušenosti, mám to vyzkoušené.


sia333 - 02/10/2012

Zdravím pánové,
vodu měním co 2-3 dny cca 1/3 a trochu se to zlepšilo, sinice se tvoří již v menším množství na pozadí, štěrku( jen na pár místech cca 5x5 cm) a trochu na starších listech stonkových rostlin. Upravil jsem ještě dobu svícení, z původních 11 hodin, kdy svítila jedna rampa 2x 54w a na 3 hodiny v polovině cyklu se přidávala druhá rampa 2x 54w jsem to nyní zkrátil na 8 hodin denně 2x 54w + na 4 hodiny se přidává dalších 2x 54w.
Momentálně do 525 litrů hnojím takto :
KNO3 + KH2PO4 + K2SO4 + MgSO4 17+1+10+17g do 150ml a přidávám 5 ml denně a tenso 20g do 250ml také 5 ml denně. Vychází to zhruba na 60% PPS Pro, předtím jsem hnojil 100% PPS Pro a řekl bych, že to nikam nevedlo, ba naopak. Srpnové hodnoty vody dle vodáren : Dusičnany 25 mg, hořčík 7,3mg, železo 0,09 mg.
Bublám 4-5 b/s, když bylo víc, také jsem změny nepozoroval, nevím...
Przenčku vytvořím až se bude alespoň trochu na co dívat, teď bych si zde akorát trhnul ostudu:D
Každopádně díky za Vaše příspěvky.


drlift - 18/01/2013

Zdravim,
jako kolega vyse nade mnou bojuji se sinici. Zatim bohuzel neuspesne. Akvarium (60x35x30, svitim 12 h/denne, osadka 6x otik, 4x pancernicek sterbuv a cca 10x krevetky sakury plus okruzaci) mam zalozene cca 4 mesice (filtr byl mesic zajety v mem velkem akvariu, voda take ze stareho akva, temer vsechny kytky taktez, dno je nove - liapor). Kytky nejdrive raketove zacaly rust, ten se pak zastavil a nastoupila sinice a to tak brutalnim spusobem, ze akvarko zamorila takovym zpusobem, ze jsem ji nestihal odsavat. Akvarium jsem na 5 dnu zakryl dekou, ale zrejme pres ni stale trochu svetla pronikalo, protoze sinice sice malinko ustoupila, ale zdaleka nevymizela.

Dalsi krok, ktery jsem zkousel bylo pridavani CO2 pomoci TIBI krystalu a hnojeni PMDD. Sinice se dal rozjizdela a ja ji pravidelne odsaval. Kytky porad nic moc. Pak jsem dostal k Vanocum od zeny CO2 set, takze jsem nasadil CO2 a pridaval jen KNO3. Se sinici to stale nic nedelalo. Koupil jsem pripravek Blue Exit. Sinice po nem znatelne ustoupila (a moje monosolenium tennerum prakticky uplne chciplo). Po ukoneni lecby se sinice zacala opet pomalu rozjizdet. zkusil jsem druhy cyklus Blue Exit, ale vysledek byl tentokrat hodne chabej. Sinice dal bujela, takze jsem musel znovu zatemnit akvarko, opet nejaka ta sinice zmizela.

Konecne jsem se dokopal k zakoupeni testu. Dusicnany, fosfaty a zelezo byly nemeritelne. Zacal jsem pridavat jen dusicnany. Se sinici to nic nedelalo, takze jsem zkusil pridavat i mikroprvky a malinko fosfatu. Pri poslednim mereni byly dusicnany cca 30-40, fosfaty a zelezo nemeritelne. Sinici denne odsavam pomoc vzduchovaci hadicky (tudiz v podstate menim denne cca 10-15 litru vody). Neprijde mi, ze by se se sinici neco delo. Mam pritlacit vic na pridavani mikroprvku a fosfatu? Uz jsem z te sinice dost zoufalej a moc mne nenapada co dal skouset :|

foto: http://rybicky.net/nadrz/16461/4.jpg?a=158


Gargamel - 18/01/2013

V prvé řadě si musíš uvědomit, že změny se neprojeví do týdne, ale nejméně za dva týdny. Hnojil bych klasicky 1/3 dávky makro živin podle EI a plnou dávku mikro. CO2 drž pořád konstantně a snaž se nedělat žádné výkyvy v jeho množství. K tomu všemu zvyš sílu proudu. Na sinici se mi osvědčil dobrý proud. Taky ji veškerou manuálně odstraňuj. Osvětlení sniž na 8 hodin denně.


Pepis - 18/01/2013

Ahoj, asi to do tohoto vlákna moc nepatří, ale přeci. Mám problém s nekrozou listů Echionodorů. Mladé i staré listy mi postupně blednou, kousek po kousku blednou a rozpadají se. Hnojím EI a CO2. ostatnírostlinky OK viditelná řasa žádná. Po zasazení rostli jakou dobu jako šílený, pak najednou stop a jen a jen vadnou. Rostou nové, ty se pak časem rozpadnou. Všude píšou, že nesmí být ve štěrku vápenec. testoval jsem ho a nic. Složení dna: rašelina, jíl, při založení jsem dal i vrstvu Zoolitu pro bakterie ( to asi nebylo nejlepší) a krycí vrstva štěrk 1 -5 mm. Měl jsem podezření na ten Zoolit, tak jsem ho dnes testoval 8% octem a nic. Jen se mi zdálo, jako by ta kapka octu trochu zrůžověla. Jestli to udělali bakterie ze Zoolitu nevím. Mám prezentaci pod názvem Velká nenáma (to sedí).
Dík za každou radu.


Další stránka