Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Jaký zvolit substrát do akvária

V kategorii: Ostatní

Gargamel - 01/08/2012

Dnes přinášíme opět článek od Marcela z jeho stránek: http://akva.wu.cz. Doporučuji projít  si tento web, jelikož na něm přibyly další užitečné články.


Substrát je jedním z pilířů akvária. Neměl by být chápán jen jako mechanický materiál, který slouží k zakořenění rostlin, ale také jako zdroj organických živin a biologický filtr. Substrát se v kombinaci s klasickým biologickým filtrem stará o odbourávání převážné většiny amoniaku (největšího nepřítele akvaristů). Substrát by měl být v ideálním případě porézní a jílovitý. V porézním substrátu se usazují užitečné (nitrifikační) bakterie a ostatní mikroorganismy, které odbourávají toxické produkty organických rozkladných procesů a převádějí je na méně toxické živiny (amoniak > dusitany > dusičnany). Pokud v akváriu použijete nevhodný substrát, ve kterém se nebudou moci usídlit kolonie užitečných mikroorganismů, budete muset organický odpad odstraňovat důkladným odkalováním. Jakmile odpad propadne substrátem do nižších pater, začne tam zahnívat, což bude mít dříve či později za následek vyšší produkci toxického amoniaku. Při jeho uvolnění do vodního sloupce se vám pak mohou rozbujet řasy.


 
  • Mezi akvaristy existuje dvojí pohled na substrát:


   • Substrát jako inertní (chemicky neovlivňující) mechanický materiál, který slouží především k zakořenění rostlin → např. křemičité písky [vyžaduje odkalování]


    • Vhodný pro hustě zarybněná chovná akvária s malým počtem rostlinek


   • Substrát jako zdroj organických živin a biologický filtr → např. speciální jílovité|pórovité substráty ADA Aqua Soil nebo Rataj Profi Soil [nevyžaduje odkalování nebo jen v omezené míře]


    • Vhodný pro hustě osázená rostlinná akvária s malým počtem rybek

    • Var.1: ADA Power Sand (vrstva 1-2cm) + prášková aditiva (Bacter 100, Clear Super) + ADA Aqua Soil (vrstva 5-7cm)


     • Upozornění: Aqua Soil celkem výrazně snižuje pH a KH (pH 6, KH 1) - výsledná akvarijní voda je tak měkká a mírně kyselá !

     • Substrát "ADA Aqua Soil Amazonia" je bohatý na amoniak (NH3) a organické kyseliny (kyselinu huminovou a octovou)

     • Během zabíhání akvária mohou ze substrátu do vody unikat ve zvýšené míře dusíkaté živiny; doporučuje se akvárium osadit co největším počtem rostlinek

     • Dno s tímto substrátem se nedoporučuje odkalovat
      (výměna vody se provádí odsáváním výše nade dnem; substrát je příliš lehký, takže by snadno mohlo dojít k jeho nasátí; jeho rozvířením by se navíc uvolnily do vody cenné živiny a kal)


    • Var.2: Rataj Profi Soil (nebo Aquaclay ground + Aquaclay ground staré dno)

    • Zrnitost: nejlépe kolem 1-4 mm

    • Materiál: nejlépe jílovitý (na dno hrubší a pokud možno starší, nad to pak jemnější)

    • Tloušťka: nejlépe 10cm (tvar dna podle osobních preferencí)


 


  


Substrát jako zdroj živin


Většina akvaristů se při výživě rostlin zaměřuje buď na vodní sloupec (tj. používá tekuté hnojivo určené pro výživu rostlin přes listy) nebo na substrát (tj. používá tuhé hnojivo určené pro výživu rostlin přes kořeny). Pokud už se akvaristé měří obsah dostupných živin, týká se to obvykle jen živin obsažených ve vodním sloupci, přičemž na živiny obsažené v substrátu se často zapomíná (což je pochopitelné i z toho důvodu, že pro měření obsahu živin v substrátu nejsou na trhu za rozumnou cenu dostupné žádné kvalitní testy). Celá řada akvaristů přišla na to, že používání různých výživných substrátů obohacených o prvky NPK, případně ještě o některé organické sloužky (např. huminové kyseliny), postačuje k pěstování většiny vodních rostlin (bez nutnosti přihnojování anorganickými hnojivy do vodního sloupce) po celkem dlohou dobu v řádu měsíců (a někdy i let). Přesto nejvhodnějším způsobem, jak dodávat rostlinám potřebné živiny, je kombinovat všechny dostupné možnosti: ryby (resp. jejich exkrementy), vodní sloupec a substrát.


 


 


Testy vybraných substrátů


Obsah živin v substrátu:Substrát NH4-N NO3-N P K Fe Cu
(ppm = mg/kg)
ADA Aqua Soil Amazonia (nový) 263 9 111 390 325 1
ADA Aqua Soil Amazonia (starý)1) 15 28 155 554 216 2
ADA Power Sand 441 1616 160 1240 34 3
Own Harbor delta2) 16 2 19 127 174 9


Fyzikálně-chemické vlastnosti substrátu:Substrát KVK3) OH4) Písek Bahno Jíl
meq/100g %
ADA Aqua Soil Amazonia (nový) 25 6 20 38 42
ADA Aqua Soil Amazonia (starý)1) 27 5 22 36 42
ADA Power Sand 8 2 69 25 6
Own Harbor delta2) 27 2 11 68 21


 


 


Jak vyplývá z analýzy, nový substrát ADA Aqua Soil Amazonia obsahuje extrémně vysokou koncentraci NH4. To je podle všeho také důvodem vysokých koncentrací čpavku u nově založených akváriích s těmito substráty, kde dochází k únikům čpavku ze substrátu do vodního sloupce. Po čase koncentrace NH4 výrazně klesá kvůli spotřebě rostlin, výměnám vody či oxidaci, při které je bakteriemi přeměňováno na NO3. Jíl podle všeho také váže PO4, to mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Přestože jsem pravidelně dodával do vodního sloupce 1 mg/L PO4 denně ve formě tekutého hnojiva, na konci týdne jsem měl ve vodě neměřitelné množství fosforečnanů. To by podporovalo závěr, že PO4 do sebe substrát absorbuje z vodního sloupce, což je pravděpodobně způsobeno vyššími dávkami KH2PO4 při 18-ti měsíčním hnojení metodou Estimative Index. Podobně se v substrátu zvýšila koncentrace draslíku. Rovněž způsobeno přihnojováním a schopností substrátu vázat na sebe tyto látky. Jediný prvek, který časem rapidně v substrátu ubývá, je dusík. Pamatujte při vyhodnocování výsledků na to, že k těmto změnám docházelo v situaci, kdy byl vodní sloupec nasycen živinami (resp. živiny ve vodním sloupci nebyly v průběhu 18. měsíců limitním faktorem), takže rostliny neměly potřebu vytahovat živiny ze substrátu. V situaci, kdy by byl ve vodním sloupci živin nedostatek, by k vyčerpání živin ze substrátu docházelo mnohem rychleji. Na druhou stranu, osvětlení používané u testovaných akvárií bylo 2x silnější než je běžné u typických (podobně velkých) nádrží ADA. Vzhledem k vysokým koncentracím NKP + Fe v tomto substrátu není třeba do něj zpočátku přidávat nějaká další kořenová hnojiva. A vzhledem k extrémně vysoké koncentraci čpavku je důležité provádět zpočátku časté a velké výměny vody (30-50% 2x týdně po dobu prvních několika týdnů). Relativně malý úbytek železa ze substrátu v průběhu delšího časového období (18 měsíců) souvisí pravděpodobně s vysrážením tekutého chelátového železa, které se pak naváže na jíl v substrátu. Pokud jde o ADA Power Sand, ten se svým složením a obsahem živin podobá klasickým hnojivům na bázi pemzy s přídavkem rašeliny kvůli organické hmotě. Díky tomu také při použití tohoto substrátu není třeba v počátečním období přihnojovat rostliny dusíkem. Z analýzy také vyplývá, že místo substrátu ADA Power Sand je dobře možné použít i samotnou sloučeninu KNO3 (v potřebném množství), která se pak zasype substrátem ADA Aqua Soil Amazonia.


 


1) Testováno po 18-ti měsících používání, kdy bylo do vodního sloupce zároveň přihnojováno metodou Estimative Index.
2) Jílovitý substrát z povodí delty Owl Harbor v Kalifornii (USA), který se používá k pěstování rýže.
3) KVK = kationtová výměnná kapacita (angl. Cation-Exchange Capacity) v mmol*0.1 kg-1 [množství iontů, které je daný systém schopen poutat = sorpce půdy]
4) OH = organická hmota (angl. Organic Matter)


 


Zdroj: BARR, Tom: ADA Aqua Soil and Power Sand Analysis. Barr Report. January 2005, roč. 5, č. 1, s. 2.


 


Obsah živin ve vodním sloupci:
   


 


Zdroj: www.plantedtank.netakvakertesz.hu


sratch1 - 29/08/2012

Ahojte. zaujmalo by ma vyuzitelnost vyhrevnych kabelov v ADA a pod. substratoch.. Pouziva sa to? Ja to momentalne mam v nadrzi ale neviem ci to ma aj nejaky ucinok..


Gargamel - 29/08/2012

ADA tyhle výhřevné kabely nepoužívá. Podle mě jejich použití nemá moc význam. Výhoda je, že nejde vidět topítko, ty jsou ale dnes už i součástí vnějších filtrů a existují i externí topítka, která se nasadí na hadici vnějšího filtru, cena není nijak extra vysoká.


grunda - 29/08/2012

používání topných kabelů ku prospěchu rostlin - teplo na kořeny, je vyvrácený mítus, už asi 10 let. Je úplně jedno kde je topítko umístěné.


sratch1 - 30/08/2012

No ten topny kabel skor vyuzivam na toto ako na zmenu teploty..
Takze si myslite ze je to blbost?

Topný kabel Eco-Line ThermoTronic
Topný kabel DENNERLE ThermoTronic vytváří v akváriu prostřednictvím pomalé termické cirkulace vody v substrátu obdobu živinných pramenů, vyskytujících se v přírodě. Optimální zásobení živinami je nejlepším předpokladem pro nádherný růst rostlin. Dno akvária se promění v obrovský biologický filtr. Mírně ohřátý substrát aktivuje růst kořenů rostlin..

http://www.dennerle.eu/global/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=72&Itemid=117&lang=cs


grunda - 30/08/2012

ano, myslím si že je to blbost, s podobným tvrzením už tady byla Dupla(firma) když se snažila prodat jejich drahé topení, navíc čím vyšší teplota, tím větší požadavek bakterií na O2, takže pokud do dna nebudeš rovnou i vzduchovat, tak nemá smysl ohřívat substrát, aby se zlepšila jeho biologická funkce a kytkám v přírodě kořeny taky nikdo neohřívá. Cirkulace vody ve dně taky probíhá i bez topných kabelů. Takže ano, je to blbost.


MaximusSk - 06/09/2012

Ahoj planujem si zariadit dalsie mini akvarium o rozmeroch 40x25x25cm, povodne som uvazoval nad ADA substratmi ale z financneho hladiska to momentalne nieje mozne uskutocnit. Precital som si tu ale pár názorov ako nahradit tieto substraty. Alternativa by mala vyzerat nasledovne : na spodok by som chcel dat jemnu vrstvu KNO3 tú presypat vyživným substratom JBL aquabasis a na vrch tak isto pouzit substrat od JBL Manado..vsetko mám doma a sú to pozostatky s predošlých zariadovaní akvaria. Mohlo by to Takto fungovať??


Gargamel - 06/09/2012

Je to ok. Akorát s KNO3 na dně nemám zkušenost. Já osobně bych volil Osmocote.


kchrz - 06/09/2012

Plánuju přestavět svoje 720l akvarium. Po typických eskapádách s přidáváním světla, PMDD, nepravidelným podávání CO2 jsem většinu kytek vyhubil, zůstaly mi akorát ryby. Tak jsem si po zdejší radě založil miniakva (cca 60l), do spodku jsem Dennerle deponit mix professional a zasypal to křemičitým černým pískem. Světe div se, prvně mi roste HC, Blyxa a pod.

Nyní se chci pustit do té přestavby 720l - http://rybicky.net/nadrze/8932
Na ADA preparáty v tomto objemu fakt nemám finance.
Mám vrstvu křemičitého písku, ale nic moc kvalitu, šedobílá drť cca 5mm.

Takže jsem uvažoval, do spodní vrsty třeba Dennirle Depomint, pak tam navrstvim svůj starý písek, prosypu jej Somocotem, na vrch bych dal černý křemičitý písek 2-4mm.

Má smysl kombinovat Zásobní substrát typu Dennirle depomint s Osmocote?

Díky


Gargamel - 06/09/2012

Já myslím, že je to perfektní kombinace. Na dno deponit mix, pěkně posypat kuličkama Osmocote pro dodání NPK a na to štěrk 1-4 mm. Bude to fungovat dobře.


Miso - 06/09/2012

[quote]Má smysl kombinovat Zásobní substrát typu Dennirle depomint s Osmocote?[/quote]
Zmysel to ma, pretoze deponitmix neobsahuje prvky NPK


kchrz - 06/09/2012

Kolik tam toho osmocote nasypat?
Mám cca 100-120Kg písku, když to vezmu na litry, může to být cca 80l?! No to je fuk, při 8cm substrátu, který tam nakonec navrstvim, to bude cca 100l, takže balení 350g Osmocote akorát využiji celé, ne.


grunda - 06/09/2012

dává se 3 gramy na litr, takže ano, využiješ ho celé:P


MaximusSk - 08/09/2012

tak som trochu premyslal ako vylepsit zalozenie mojho minicka a napadli ma dve alternativy 1: medzi vyzivny substrat aquabasis a vrchnu vrstvu manado by som dal jemnu vrstvu ADA bacter 100 je to dostat po cajovych lzickach za par eur

2:alternativa by bola ako vyzivny substrat pouzit powder sand na to bacter 100a vrchnu vrstvu by som dal JBL Manado

chcel by som vediet ci v obe varianty maju svoje opodstatnenie alebo by to bolo len vyhodenie penazi do luftu. Jedna sa mi o to aby bolo dno co najvyzivnejsie pre rastlinky, ale zaroven aj usetrit nejake to euro. :)


Gargamel - 08/09/2012

Myslím, že je to úplně zbytečné. Manado + aquabasis + osmocote nebo KNO3 stačí. Takto nakombinované, jak jsi to napsal to nemá smysl. Co by však mělo smysl je: ADA aquasoil + pod to JBL aquabasis, to je potom jiná.


MaximusSk - 08/09/2012

ok skusim to s tym aquasoil, a co tie bakterie pomohlo by to k lepsiemu zabehu?


Vladik - 08/09/2012

Bakterie jsou podle mě zbytečná serepetička. ADA Aquasoil stačí, pokud teda nechceš mermomocí utratit něco navíc ;) Já bych nedával ani JBL Aquabasis, ale jestli ho máš už doma jak píšeš, tak jasně že ho můžeš použít.


MaximusSk - 08/09/2012

http://akvaland.sk/pevne-do-substratu/2328-bacter-100.html ked budem objednavat ten 20 eurovy aqua soil amazonia tak tých 2,20 eur za jednu lyžicku bakterii ma nezabije;)

VLADIK a čo by si dal namiesto toho JBL aquabasis?? ok powder sand ..ale ktovie možno sa rozhodnem este mesiac počkat došetrit par eur a spravim to tak ako sa má..


Vladik - 08/09/2012

Nemysel jsem to tak jako že je JBL Aquabasis špatný, ale že je celkem zbytečný, protože sám Aquasoil má v sobě plno živin.


Další stránka