Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Jaký CO2 reactor

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

kchrz - 08/02/2012

Stále uvažuji nad tím, jaký CO2 reactor si pořídit.
Mám akvarium 720l, pohání jej externí filtr Eheim 2080, rozstřikovací rampa má 2m, po celé délce akvarium

Nyní aplikuji CO2 do nasávacího koše, což funguje vždy jen několik dní, než se filtr/rameno zavzdušní.

Chci si tedy pořídit nějaký přádný reaktor.
Uvažuji nad Sera flore aktiv 1000, případně Co2 atomizer (teoreticky by se většina CO2 měla stihnout rozpustit cestou).
Uvažoval jsem na Aquato SuperJet, ale je hrozně drahej.

Máte někdo nějaký lepší tip?

Díky


LaXo - 08/02/2012

Uz som skusal viacero moznosti, vratane CO2 mixeru od Sery, ale najviac sa mi paci DYI difuzor z lipoveho dreva a vhodne umiestneny prud vody. Konkretne tak aby bublinky strhaval smerom nadol. Mam tak umiestnenu rampu nad difuzorom a bubliny sa mi pekne miesaju s vodou v jednom mieste. Ako nahle som spravil toto, bolo citelne vidiet "silu CO2". Samozrejme treba mysliet na dokonalu distribuciu takto obohatenej vody aj do dalsich casti akva, takze vhodne umiestnene pridavne cerpadlo potom tuto vodu roznasa dalej po akva do menej pristupnejsich miest.


kchrz - 09/02/2012

Tak s tím bych tedy nesouhlasil.
Umístit difuzor do proudu lze u menších akvarií s proudem z jednoh místa (lily pipes), ale rozhodně pod do 2m rozstřikovací rampu u 700l akvaria.


LaXo - 09/02/2012

Tak urcite ze nemusis suhlasit, ja som len posunul dalej svoj postreh pre moje 240l akva. Mimochodom, ten difuzor nie je po prude ale prave proti prudu vody ;)
Ale u tak velkeho akva ako mas Ty bude naozaj najlepsia volba kvalitny externy mixer. Seru som mal ale bola dost hlucna :(
Pekny den.


karlos - 09/02/2012

Ahoj já mám Aquato SuperJet je to dobrý reaktor.Ale tobě bych spíš doporučil Aquato GigaJet!SuperJet mi tak tak stíhá 370 l akva a má jenom 12mm vývody na hadici.Ale je pravda že jsou drahé!


kchrz - 09/02/2012

Gigajet je pěknej reaktor, ale zcela mimo moje finanční možnosti. To si ho raději vyrobim.


karlos - 09/02/2012

Pokut to zvládneš tak je to nejlepší varianta.


Vyghum - 04/03/2012

Dilema reaktoru jsem také řešil, nakonec jsem vybral toto řešení: http://vyghum.sweb.cz/co2reaktor_postup.htm a jsem stále maximálně spokojen. V akváriu nic nezavazí, rozpouštění CO2 je beze ztrát a láhev tak vydrží opravdu dlouho.


LaXo - 04/03/2012

@Vyghum, to je vymakane. Nespomaluje to citelne (aspon subjektivny odhad) prietok?


Vyghum - 04/03/2012

No, na průtok to má samozřejmě vliv, hlavně, když se to časem zanese, ale čistím to jednou za 3 měsíce až 1/2 roku, takže je to v poho... Filtr mám dost silný na 100 litrové akva, tekže pomalejší průtok není na závadu. Rozhodně více zpomaluje průtok zanesený molitanový předfiltr, který také používám.
Na stejném principu fungují i "profi" reaktory podobné konstrukce, ale ty stojí 10x více...


dravec - 05/03/2012

Ja mam ten Sera reaktor 500, vobec to nie je hlucne!


kchrz - 10/03/2012

Takže první poznatky. Mám 2m rozstřikovací rampu, jako přívod je rozdvojka, kterou pohání 2 různé filtry.
- Ehem 2080 a Tetratec 1200. Bohužel i přes to, že rozdvojka smíchává proudy postupně a né kolmo, tak silnější eheim dost tetratec brzdí.

Když dám reactor Sera 1000 do proudu Eheimu, dost to ztlumí jeho sílu, proud poklesne dle indikátoru o cca 60% !!!
A když dám reactir před Tetratec, jenž je už takhle brzděn, tak není výkon dostatečný a reactor je hlučný.

Ještě vyzkouším reaktor zapojit do proudu z akvaria, tedy před filtr, nemusel by tak brzdit výtlak. Uvidíme.


Miso - 12/03/2012

Filtre by si nemal brzdit na nasavani. Ja by som ten reaktor zapojil na vystup eheimu a ty rampu rozrezal na dva kusy alebo v strede zapchal a kazdu polku pripojil zvlast na jeden filter.


kchrz - 12/03/2012

Jak píšu, když jsem dal reactor k vyustění eheimu 2080, tak to jeho výkon snížlo tak o cca 60%. Což se mi samozřejmě moc nehodí.

Není mi jasné, proč rostřikovací rampu rozdělit na 2 samostatné větve. Jaká je v tom výhoda?
Každý filtr má jiný výkon, takže by i rampy musel být jinak dlouhé. Navíc bych musel mít 2 reaktory a nebo by CO 2 byl jen v jedné rampě.


Miso - 13/03/2012

pisal si ze ten silnejsi eheim ti brzdi slabsi Tetratec, preto som navrhol aby si to dal samostatne. Uplne by ti stacil jeden reaktor, ono sa to premiesa. Ak nie mozes zapojit nasavanie a vypust z tych filtrov dokriza.
To ze sa znizi prietok o 60% je divne, ale nech sa skusi k tomu vyjadrit niekto kto pouziva rovnaky.


Vyghum - 13/03/2012

No mě to přijde celkem logické, že když ženu přes T-spojku vodu ze dvou zdrojů do jedné trubky a jedno čerpadlo má vyšší výkon, tak to druhé bude automaticky utlumené... proto zazněla rada tu rampu rozdělit na extra kus pro každý zdroj proudu vody.


dravec - 16/03/2012

Ja mam Seru 500, zatial vsetko OK. Doporučujem zapojit podla navodu a nemal by byt problem... vrtulky tocia :)


BIKEREK - 27/10/2012

Zdravím Vás, pokusím se oživit toto vlákno a poprosit o názory a rady jelikož zase a pořád řeším nějaké problémy s mým akva http://rybicky.net/nadrze/15471 ... Příspěvek bude asi poněkud obsáhlejší tak snad nebudete moc naštvaní za ty kecy kolem...

Potřebuji nějak rozumně a hlavně účelně a jednou pro vždy vyřešit dávkování, rozpouštění, distribuci a kolísání CO2. Co2 aplikuji z 10 kg láhve přes budíky, el. magnetický ventil ve spínacích hodinách, jehlový ventil, počítadlo bublin domácí výroby z odsávačky do SERA REAKTORU UMÍSTĚNÉM ZA VNĚJŠÍM FILTREM JBL 1501 a vyústěné do 1 m dlouhé rozstřikovací rampy na zadní stěně akva. Na vlákně hnojení EI jsem to také už řešil, jelikož se mi rozpukly řasy - hodně řas a proto se pokusím dobré duše, které se mi snažili pomoct přesměrovat sem. A pouze pro upřesnění svítím do akva 4 x T5 Ho 39w s reflektory a přihnojují metodou EI dle návodu z tohoto webu.

- A teď můj problém, jelikož mi bylo doporučeno a co jsem všude četl tak je to rozumné a opodstatněné řešení tak jsem se snažil zvýšit množství rozpuštěného co2. Lehce jsem přidal bublinky, kdy odpoledne , večer a také ještě ráno při kontrole bylo vše v pořádku - JBL pernamentní test byl pěkně zelený a ryby ok, ale odpoledne po návratu z práce mě oméjvali, měl jsem slzy v očích, všechno živé v akva bylo buď na dně nebo na hladině částečně a nebo úplně mrtvé... začal jsem panikařit a rychle v několika minutách se snažil vyřešit katastrofu, kterou jsem spáchal za několik hodin... :-( Rychle jsem z krabice vytáhl vzduchovací motorek a použil jej, vypnul jsem CO2 a rampu jsem vytáhl víc k hladině, aby bylo čeření co nejsilnější. Rychle jsem se snažil posbírat vše v akva a rychle to přemístit do menšího akva 120l bez co2. něco a to i některé rybky, kterým jsem šance nedával se vzpamatovaly, ale rozloučil jsem se skoro s celým hejnem teter červenoustých z 30 zůstaly 2, danio galaxy ze 115 jsem přišel asi o 35, 2 ks parmičky červenoploutvé to také nezvládly a to včetně albína a ještě jedna ramirezka mi dala sbohem. Ještě teď jsem z toho na mrtvici a po dlouhém bádaní jsem přešil asi na nejpravděpodobnější příčinu, kromě mé blbosti a neopatrnosti. SERA reaktor přestal stíhat rozpouštět co2 a zavzdušnil se tak, že se přestala točit ta vrtulka, která už nerozpouštěla prakticky nic a reaktor se plnil co2 tak dlouho, až se to začalo tlačit výstupní hadicí do vnějšího filtru a to asi do té doby, než to vytlačilo vodu a čerpadlo se ocitlo také na suchu. Tím pádem přestala jet filtrace a cirkulace vody a nakonec šlo co2 do akva, kdy po návratu z práce byl test skoro žlutý... Na rozstřikovací rampu mám napojené ještě pomocné čerpadlo atman at 305, které asi tlačilo vodu i směrem k filtru a tak se plyn byl nucen vracet do filtru, místo aby šel do akva a filtr stále makal jak měl... Je to jen má úvaha ale podložil jsem si ji tím, že reaktor i filtr byl bez vody...

- Nemůžu už nic podobného dopustit a proto řeším jak dál... reaktor Sera 500 se mi už opakovaně zavzdušnila a nestíhal rozpouštět a tak hledám něco méně problémového a našel jsem tohle http://shopakva.sk/977-co2-difuzer-turbo-motoricky.html , tak bych se rád zeptal zda s tím máte někdo zkošenosti??? Bude u tohoto dobrá účinnost rozpouštění i když asi menší než u reaktoru sera... Ale mám akva hluboké 70 cm s dnem cca 60 cm a tohle je přímo u dna takže si myslím, že by mohla být i vyšší koncentrace co2 u dna, proti reaktoru a rozstřikovací rampě.. A toto bych chtěl skloubit s nějakou řídicí jednotkou ( narazil jsem na fórech na nějakou PH 201, že je dobrá mohli by jste prosím potvrdit, nebo doporučit jinou kvalitní za rozumný peníz, třeba i s odkazem kde koupit??

- Na web http://rybicky.net/nadrze/15471 jsem do složky rampa + CO2 umístil pár fotek zapojení a umístění rampy + jedno video které čeká na schválení, které ukazuje pohyb vody v akva, kdyby jste byli tak hodni a koukli se zda to mám dobře a zda je proud dost silný, nebo bych měl raději dát silnější pomocné čerpadlo a zvolit jiné zapojení rampy. Foto a video z MT tak se omlouvám za kvalitu, ale vidět to celkem jde...

Jelikož je momentálně akva bez ryb a živočichů, pouze rostliny mám možnost experimentovat a vyladit celý systém do doby, než bude stabilní a hlavně akva bez řas , takže zvýšit co2. Pak si ještě myslím že ani bakterie ve filtru nebudou zrovna šťastné po tom co se stalo, pokud tam nějaké přežily...

Díky všem za trpělivost a podněty Milan

Teď jsem opětovně procházel stránky a články kdy jsem narazil na možnou příčinu předávkováni CO2, jelikož láhev co2 byla prázdná tady na stránkách http://akva.wu.cz/index.php?id=co2zkusenost se píšou osobní zkušenosti, které jsou až mon podobné těm mým... ( 1. Kolísavá hladina CO2 (největší problém) - Abych ušetřil, používal jsem původně jednostupňový redukční ventil, což se mi později vymstilo, neboť při poklesu tlaku v bombě došlo skrze tento ventil k nečekanému úniku většího množství plynu, což mělo za následek úhyn všech mých ryb. Proto jsem následně investoval do spolehlivějšího dvoustupňového redukčního ventilu, který zaručuje přesný tlak na výstupu, zvyšuje bezpečnost, má delší životnost a nemusí se donastavovat s poklesem tlaku v bombě.) jen nevím jak poznám jednostupňový ventil od dvou... Mám budíky co se používají v restauracích pro plnění co2 sudu s pivem...


danyboy77 - 27/10/2012

Ahojky :) predem ti chci rict ze je mi lito tvych rybek :| Ja zasebe ti ten motoricky difuzer nedoporucuji. Mam ho taky ze shopakva.sk dostal jsem ho for free k CO2 setu. Stvalo me na nem ze ho musis zapojit do zasuvky,coz je neprakticke,tahat pod substratem kabel plus CO2 hadicku. A nijak extra male bublinky to nedela. Ja ted pouzivam CO2 Up atomizer,je napojeny na hadici vystupu s filtru a dela uzasne malinke bublinky. Nekde tady na foru je i odkaz kde se da koupit z ebay,stoji neco kolem 500kc.


Další stránka