🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 03d 14h 17m 56s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak vyrobit ADA podstavec pod akvárium

V kategorii: Vyrob si sám

Jak vyrobit ADA podstavec pod akvárium

 

Jak můžte vidět na obrázcích, podstavce a akvarijní komplety značky ADA jsou jedny z nejkrásnějších. U nás je však téměř nemožné je sehnat a individuální dovoz z jiných států je příliš drahý.

 

ADA stand

 

Proto jsem se rozhodl, že si takovýto podstavec vyrobím svépomocí. Následující postup ukazuje jak na to. Celkem mi tato stavba vzala asi 40 hodin. Nakonec však výsledek předčil má očekávání. Nebojím se říci, že moje skříňka je ještě hezčí než originál.

 

Toto video krásně ukazuje celou stavbu podstavce: Jak vyrobit ADA podstavec pod akvárium

 

Rozměry: 122x80x47cm

 

Materiál:

 

- 3 kusy 2cm překližky – použijte tu nejlepší kvalitu

 

- 2 kusy překližky byly k sobě slepeny a přišroubovány, aby vytvořily hlavní rám

 

- zbylý kus překližky byl použit hlavně na dveře

 

- 2 kusy umakartu – existuje nepřeberné množství barev na výběr, já vybral originální barvu podstavců ADAADA stand 16

 

Nářadí:

 

- pilka

 

- kotoučová pila

 

- vrtačka

 

- frézka

 

- něco na rozřezání umakartu

 

Spojovací materiál:

 

- tmel na dřevo

 

- umělohmotná průchodka

 

- panty

 

Poznámka: Umakart je velmi ostrý, proto buďte při stříhání opatrní!

 

Zalepit a přišroubovat – Požijte 4cm kusy dřeva pro vytvoření boků a sředu podstavy. Vše připevněte pomocí lepidla a šroubů.

 

ADA stand 1

 

Připraveno pro položení umakartu – Takto vypadá podstavec po přilepení všech součástí. Všimněte si, že prostřední podpěra byla uprostřed vyřezána, aby zde bylo více místa pro techniku.

 

ADA stand 2

 

Nátěr – vnitřek jsem natřel pro lepší vzhled a ochranu materiálu.

 

ADA stand 3

 

Umkart – Tady můžete vidět 2 kusy umakartu po přivezení domů.

 

ADA stand 4

 

Pokládání umakartu – Na můj podstavec jsem položil první kus umakartu a slepil jsem ho. Následně jsem ho zatížil. Poté jsem přebytečné části odstranil frézkou.

 

ADA stand 5

 

Zadní strana – to samé na zadní straně

 

ADA stand 6

 

Umakart na přední části – přední část je polepena pouze z jednoho kusu umakartu. Následně jsem vysříhal všechny otvory. Kdybychom použili více menších kousků, vzhled by nebyl hladký a byly by zde spousty nevzhledných spojů.

 

ADA stand 7

 

Poslední kus

 

ADA stand 8

 

Skříňka hotova – teď už stačí jen vyvrtat díry pro hadice

 

ADA stand 9

 

Vyvrtání otvorů – použijte ostrou čepel. Zde si dávejte pozor, abyste nerozlomili umakart. Někdy pomáhá řezat přes lepící pásku.

 

ADA stand 10

 

Dvířka nasazeny – skříňka je hotová!

 

ADA stand 11

 

Dvířka otevřená – jsem na sebe pyšný

 

ADA stand 12

 

Spoje

 

ADA stand 13

 

Technika umístěna – jak vidíte, je zde ještě mnoho místa na akvarijní příslušenství

 

ADA stand 14

 

Závěr:

 

Celkově jsem s mým výtvorem velmi spokojen. Navíc se cítíte o mnoho lépe, když si podstavu vyrobíte sami.

 

Článek, fotografie a video pochází ze stránky www.projectaquarium.com

 

Více zde: http://www.projectaquarium.com/plantedAquariumArticles_ADAAquariumStand.aspx


administrator - 04/06/2011

V originálním článku byly i rozměry materiálu, ale nějak jsem se v těch amerických mírách ztratil. Jestli tomu někdo rozumíte, tak to můžete napsat tady do komentářů. Díky.


Gargamel - 12/10/2011

Určitě bych se zašel podívat do OBI nebo Hornbachu. Tam bude určitě.


Danego78 - 30/12/2012

Zdravim,chtěl bych se zeptat,na kolik cca přijde výroba,jaký je název barvy umakartu a ten umakart se na překližku pouze lepí??
Dzenkujem bárdzo:)


milosak - 30/12/2012

Ono to zase tak jednoduchý nebude.

Nedovedu taky si představit čím přilepit umělou hmotu na dřevotřísku a z toho vyplyne další otázka, jak bude vše držet v rozích, kde e se spojuje umakart k umakartu.

Můj osobní názor : nechat si vyrobit desky s ABS hranami, protože kdo
je zkusil, již nechce jinak. :)


Bedna - 30/12/2012

Někde jsem četl něco o tom,že se umakart nějak nahřívá nebo dokonce nažehluje.

Sám jsem to plánoval,nakreslil jsem si to vymyslel nějaké vylepšení jako vyskakovací panty,vnitřní výstuže, ale vyšlo by mě to na nějakých 3500,-

tak jsem si nakonec sehnal starou skčíňku a upravil podle svých představ a vyšlo mě to na nějakých 300,-


Danego78 - 30/12/2012

No já když jsem si prohlížel ten odkaz projectakvarium,tak se mi taky zdálo,že to nažehluje,nebo tak něco.Ty hrany byla taky věc která by mě zajímala.Ono zase plus minus 3 500,- oproti originalu:o,a kdyby to mělo vypadat,jako tady ta domácí výroba,to bych obětoval.


Bedna - 30/12/2012

Tak ono taky záleží jak to myslíš vážně a pod jak velké akvárium to budeš dělat.

ja si delam akvárium 40x30x30 tak to nemá smysl ale dobudoucna si udelam velke tak pod nej to taky spichnu :)


Danego78 - 30/12/2012

Já plánuju 100x45x45,no a na nejmenovných stránkách maj a to je v akci orig 90x45x70 cca 8000,-pak jsem to ještě viděl na polskejch stránkách,což už ale byla taky nějaká druho výroba a to bylo o něco levnější,ale ne nijak zásadně.


Bedna - 30/12/2012

Pokud máš možnost k výrobě mít dobré prostory nebo nejlépe vybavenou dílnu a šikovné ruce tak bych se toho nebál bude to rozhodně výrazně levnější a pokud to myslíš vážně a nebude to jenom nějaké hogo fogo ada akvárium tak bych do toho šel :)


Danego78 - 30/12/2012

:@No bohužel,ruční práce nejsou moji nejsilnější stránkou,ale už jsem rozhodil sítě.Sám bych se do toho nepouštěl,to by opravdu bylo hogo fogo a to rozhodně nechci.Proto sháním všechny možný info,jak to udělat,abych rybce,která uvízne v síti,dal co nejpodrobnější info.Jako tady je to moc pěkně popsaný,ale nějaký ty detaily by to ještě chtělo.Viz. mé otázky víše uvedené;)


Bedna - 30/12/2012

Držím palce ale bohužel víc poradit v tomto směru nedokáži :(


danyboy77 - 30/12/2012

No ja se tu skrinku chystam vyrobit. Zitra si jdu nechat narezat preklizku. Jen ji nebudu olepovat umakartem. Vyslo by to odost draz a navic nevim jestli bych mel na to nervy piplat se s tvrdym umakartem aby se mi nekde neco neustiplo :D Spoje poredne pretmelim tmelem na drevo a vse pak obrousim vibracni bruskou at je to pekne hladke a pak to cele nalakuju vodeodolnou matnou barvou. Tak ze nikde nepujdou videt zadne spoje. Nad laminem jsem premyslel,ale bylo by z venku videt,ze je to klasicka poskladana skrinka a to nechci. Navic preklizka je vodovzdorna a je pevnejsi nez drevotriska. Tak snad se dilo podari :D Uz za cca dva tydny mi prijde nove akva tak musim spechat at ho mam na co postavit :D


Bedna - 30/12/2012

a jaká bude velikost?


danyboy77 - 30/12/2012

Skrinky nebo akva? Skrinka bude 120,5x45,5x80cm vyska a akva bude 120x45x45cm 243litru 12mm sklo fullopti.


Bedna - 30/12/2012

pěkné :) držím palce


Danego78 - 30/12/2012

Taky držim palce,at se dílo podaří,jenom nepídil jsi se náhodu jaký název je toho umakartu a kolik cca stoji m2?


danyboy77 - 30/12/2012

Jojo pidil. Ten umakart jsem nasel v nejakem e-shopu,ale jedna tabule stala myslim kolem 1500kc coz me odradilo. Nazev te barvy nevim :| mozna by to mohla byt graphit grey. Urcite se ten odstin bude dat nekde vypatrat. Nebo zkusit napsat Adamovi Votavovi,ten by to mohl vedet.

Tady maji umakartove desky http://www.foxinterier.cz/umakarty

V ceniku byla cena 700kc za tabuli - je tam napsany i rozmer.


Danego78 - 30/12/2012

:)Díky,prozkoumám to.


Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde