Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Jak vybrat nádrž pro aquascaping

V kategorii: Ostatní

Jak vybrat nádrž pro aquascaping

 

Důležitost výběru nádrže

 

Při vytváření přírodního akvária musíme naaranžovat kořeny, rostliny a kameny tak, aby vytvářely nějakou přírodní scenérii. Musíme je však umístit do k tomu určené nádrže. Smíchat ryby a rostliny v akváriu tak, aby vytvořily mistrovské dílo vyžaduje uvážený výběr nádrže, protože její velikost bude mít přímý vliv na layout celého vašeho díla. Pokud vybereme špatnou nádrž, může se stát, že začne protékat, a pak už je velice těžké ji znovu opravit.

 

ADA style tank

 

Materiály a kvalita nádrže

 

Obvyklé nádrže prodávané v akvaristikách jsou ze skla. Dnes lze však sehnat i nádrže akrylové, které jsou vytvořeny z plastu. Protože by nás stěna akvária neměla omezovat při pohledu dovnitř, musíme volit takovou nádrž, která má vynikající propustnost, kdy ani nepoznáme, že se díváme přes sklo. Pro tento účel jsou vynikající akrylové nádrže. Bohužel jsou však měkkčí, a tím i náchylnější k prasknutí. Skleněné nádrže jsou těžší a více náchylné k škrábancům. Některé skleněné nádrže mají dokonce nazelenalý nádech, proto musíme vybírat jasně průhledné. Pokud vám to rozpočet dovolí, upřednostněte tlustší skla. Vyhýbejte se nádržím, které jsou slepeny hordami tmelu, protože to nepůsobí příliš esteticky.

 

ADA aquarium

 

Rozměry a velikost

 

Většina nádrží má délku předního skla 60cm, 90cm, 120cm a 180cm. 60cm nádrž je nejekonomičtější a je vhodná pro začátečníky. Stejně tak 90cm nádrž. Pro pokročilejší jsou vhodné 120cm a 180cm nádrže. Je třeba mít na paměti, že do větších nádrží bude třeba umístit více substrátu a kamenů, takže budou o mnoho těžší. Typická 90cm nádrž bude vážit 3 x více než 60cm, 120cm 4 x více a 180cm dokonce deset krát více. Mějte tedy na paměti, že je třeba vybrat adekvátní podstavu.

 

ADA

 

Umístění nádrže

 

Dávejte si pozor na levná akvária ze supermarketu. Podstava pod akváriem býva většinou velmi chabá. Vždy se přesvědčte, že tíhu akvária udrží. Na podstavu se doporučuje položit kus molitanu či karimatku. Nedoporučuje se nádrž umisťovat na místo, kde dopadá přímé sluneční záření. Může to způsobit růst řas. Někdy dokonce vede až k lehkému rozpouštění tmelu mezi skly.

 

Přeloženo z www.cau-aqua.net


danyboy77 - 18/09/2012

Ahoj kluci :) Psal jsem do fy akvaria Farda jestli mi jsou schopni vyrobit akvarium o rozmeru 120x50x45cm vyska ale ze skla Optiwhite a zcela bez vyztuh. A na kolik by to vyslo. Dnes mi pan Farda odepsal,ze dany rozmer mi vyrobi s prednim sklem z Optiwhite tl.skla 12mm za 3400kc a nebo z 15mm skla za 5950kc,ale ze se mi ty steny bez vyztuh prohnou. Ale ze by mi doporucil tloustku skla 15mm. Moc jsem nepochopil proc mi neposlal i kalkulaci na cele akva s Optiwhite skla o ktere mam hlavne zajem. A vas se tady chci zeptat jestli mate nekdo zkusenost,jak moc se takove sklo muze prohnout kdyz je bez vyztuh? Na to by mi mozna mohl odpovedet Adam Votava kdyz sam pouziva velke origo ADA akvaria. A druha otazka je,nebude to vypadat divne kdyz by bylo jen predni sklo z Optiwhite skla? ...s cirym lepidlem.


grunda - 19/09/2012

v akva bez výztuh bych neviděl problém, sám mám objednané akva 170x60x70 bez výztuh z 19mm skla (u fy Farda) jen mi doporučili, že mi nalepí na dno další pásky skla jako výztuhu u čelní a zadní stěny


Ardjuna - 19/09/2012

.


danyboy77 - 20/09/2012

No ja sam nepochopil proc mi poslal nabidku na akva pouze s prednim sklem z optiwhite kdyz jsem poptaval akvarium ze skla optiwhite. Coz podle me znamena cele akva z optiwhite :-D Ale diky za info ohledne toho prohnuti.