Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak na údržbu rostlin

V kategorii: Obecně o rostlinách a

Jak na údržbu rostlin

 

Poté, co si zjistíte všechny náležitosti k založení akvária, je na čase zamyslet se nad údržbou rostlin.

 

Nejdříve si zvolte styl, jakým budete akvárium provozovat. Nabízí se možnosti jako přírodní akvárium, holandské nebo obyčejná džungle. Následně si zvolte vhodné rostliny, kterým můžete nabídnout správné podmínky (podle síly vašeho osvětlení apod.). Následně je zasaďte a pohrejte si chvíli se vzhledem. Teď už jen stačí obdivovat vámi vytvořený layout.

 

dutch aquarium

 

Bohužel po nějakém čase (počítejte s týdnem až dvěma) se původní layout změní. Některé rostliny vyplní požadováný prostor, některé se krásně vybarví. Ostatní ale vyrostou až k hladině nebo se dostanou až k přednímu sklu, kde budou bránit výhledu. Pokud nevytvoříte rostlinám správné podmínky, můžou dokonce hnědnou listy nebo se objeví řasa. V takovém případě jsou zde články a fórum.

 

Jakmile tedy rostliny přerosou, je na čase zasřižení a protrhání. Nejen, že po tomto úkonu bude akvárium zase uhlazené, ale prostříhání podpoří růst výhonků a vzhled rostlin bude kompaktnější a hustší.

 

Všechny rostliny však nejsou stejné, a proto se o ně musíme starat jinak. Zde jsou základní rozdělení rostlin a jejich údržba:

 

Stonkové rostliny (rody hygrophila, alternathera, rotala…)

 

Jsou to rostliny, které mají jeden stonek a z něj raší po stranách listy. Zasadíme je tak, že oddělíme několik spodních pater listů a zasadíme je do substrátu. Jsou to vrcholové řízky, takže nebuďte překvapeni, že rostliny nemají kořeny, velmi rychle je vytvoří.

 

rostliny

 

Po dvou týdnech však dosáhnou hladiny, proto je nutné je zasřihnout. Jednoduše je zastřihněte nůžkami. Seberte vršek, který vyplaval na hladinu a můžete jej znovu zasadit, tak jako jste to udělali s koupenou rostlinkou. Spodek nevytrhávejte. Nechte jej tam a do týdne z něj začnou rašit výhonky. Po měsíci až dvou vytvoří tento druh rostliny husté křoví.

 

Stonkové rostliny jsou nejrychleji rostoucí vodní rostliny, proto je nutné pravidelné zastříhávání, které nezabere více jak 5 min. V celkovém důsledku však dosáhneme vynikajícího efektu.

 

Rostliny s listovými ružicemi (Echinodory…)

 

Tyto rostliny nerostou až tak rychle jako stonkové, avšak protrhávání se také doporučuje. Pokud budete kvalitně hnojit, jejich listy budou doslova gigantické a budou se muset otrhávat. Stejně tak, pokud budou některé listy od řas.

 

echinodorus bleahere

 

Protrhání není nic složitého. Jednoduše ponořte ruku do vody a odtrhněte ze spodu rostliny stonek vedoucí z kořenů. Pozor, neustřihujte je, protože by spodky pouze hnily a vypadaly by nevzhledně. Při vytrhování listu si jiným prstem přidržujte rostlinku a tlačte ji směrem dolů. Pozor abyste ji nevytrhli celou.

 

Tyto rostliny jsou také skvělým indikátorem nedostatku živin. Staré, ale i nové listy vám napoví, kterou živinu byste měli do akvária dostat. Pokud budou listy žloutnout nebo zprůhlední, je na čase přidat stopové prvky (např. CSM+B nebo tenso cocktail).

 

leaves

 

Pokud se vám už rostlina na daném místě nebude líbit, je přesazení docela obtížné díky jejich dlouhým kořenům. Po vytažení rostliny kořeny pořádně protrhejte a zkraťte na pár cm. Tímto podpoříte růst kořenů.

 

Je také nutné zmínit, že tyto rostliny mají díky svému bohatému kořenovému systému velké požadavky na živiny ve dně. Pokud tedy nemáte výživný substrát, lze doporučit kuličky do dna či jiné podobné formy hnojiva.

 

Rostliny s oddenkem (Anubisy, Microsorium pterotopus…)

 

Tyto rostliny mají oddenek, což je něco jako tlustý stonek, který roste horizontálně. Velmi často je přichycen k dřevu nebo kamenům. Nezasypávejte tyto oddenky substrátem.

 

Jsou to nejpomaleji rostoucí rostliny, proto jsou také náchylné k řasám, které se tvoří na starších listech.

 

algae

 

Starší listy jednoduše odtrhněte. Řasy lze také oddělat mechanicky, avšak je to docela nudná a zdlouhavá práce. Snažte se proto vylepšit podmínky v akváriu přidáním hnojiva a CO2, abyste zamezili této činnosti.

 

Microsorium jednoduše odstřihněte co nejblíže od oddenku. S anubisem je to jiné, zde zásadně listy odtrhujte.

 

microsorium

 

anubias

 

Díky tomu, že tyto rostliny povětšinou rostou na kořenech je můžeme jednoduše vyndat a umýt pod tekoucí vodou.

 

Kobercové rostliny (micrarenthum, Glossostigma…)

 

Často si lidé stěžují na to, že když mají kobercové rostliny, znesnadňuje jim to odkalování u předního skla. Pokud však jsou kobercové rostliny zdravé a vitální, vůbec to nevadí. Pokud máte obvzlášť velké ryby, které jsou schopny zaneřádit celé dno, jednoduše odsajte výkaly z listů těchto rostlin. Zbytky, které se dostanou k jejich kořenům budou sloužit jako hnojivo.

 

hemianthus callitrichoides

 

Stříhat tyto rostliny je prakticky nemožné. Můžeme je pouze omezovat v růstu tak, aby nezabraly jiné než jimi vymezené místo. Po čase budou tak husté, že se začnou navzájem dusit. To je ten správný čas pro jejich vytrhání a opětovné zasazení.

 

Stejný případ je riccie. Sice ji můžeme přivázat vlascem. Bude se však táhnout za světlem a po čase vyplave na hladinu. Proto je nutné ji po čase opět uvázat.

 

riccia

 

Rostliny s páskovitými listmi (Valisneria, sagittaria, …)

 

Tyto rostliny bychom měli protrhávat od kořenů. Rostou totiž na šlahounech, které se plazí po zemi. Mnoho lidí tvrdí, že pokud je zastříhnete uprostřed, tak jako se to dělá běžně s rostlinami stonkovými, začnou spodky uhnívat a hnědnout. Je to možné, avšak já takovéto problémy nemám.

 

Udržování substrátu

 

Štěrk

 

Pokud máte v akváriu štěrk, stačí projet s odkalovačem těsně nad povrchem a nečistoty budou rychle odsány. Při odkalování si dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny rostlin.

 

Písek

 

Pokud patříte mezi příznivce písku v akváriu, je důležité pravidelné odkalování. Nechte do odkalovačky vcucnou trochu písku a rychle zase stiskněte hadici prsty tak, aby se písek vrátil zpět a v odkalovačce zůstaly pouze nečistoty, které jsou lehčí. Ty následně stáhne proud do kýble. Chce to trochu praxe, ale není to nic složitého. Dalším důvodem, proč tohle provádět je fakt, že se můžou v písku hromadit škodlivé plyny, jelikož se zde nedostane kyslík. Začátečníkům bych proto písek nedoporučoval. Plyny by totiž mohly způsobit problémy nejen rostlinám, ale hlavně i rybám.

 

aquarium

 

Krásná akvária, která si prohlížíte na internetu nejsou nic nedosažitelného. Stačí dodržovat určité principy a budete vlastníkem jednoho z nich.


Článek byl volně přeložen z www.ukaps.org


LaXo - 12/09/2012

Ahojte, ako na údržbu Blyxa japonica?
Strihať? Odlamovať?
Díky.


Gargamel - 12/09/2012

Vždycky jsem jí jen protrhal, dal pryč z akvária přerostlé trsy a nechal jsem tam ty menší. Trsy od sebe stačí odlamovat nehtem.
Stříhat mě to nikdy nenapadlo, netuším, jak by na to reagovala.


LaXo - 12/09/2012

OK, díky ;)


kovval - 07/10/2012

Jak bych se měl chovat k Lilaeopsis novae-zelandiae? Koupil jsem od pana Rataje košik 14x10 cm. Rostlinku naležitě zasadil a čekal. Teď už se mi rozrusta :) Ale trápi ji řasa. tak by mě zajimalo jestli ji mohu nějak prostřihat?


grunda - 07/10/2012

ostříhat ji můžeš, stejně jako ostatní kobercovky


Travis - 27/02/2012

Spíše bych to dal na fórum, tam budete mít větší šanci prodat ;)


Danego78 - 09/01/2013

Chtěl bych se zeptat,jak sestřihnout( Cryptocoryne crispatula var tonkinensis),jestli těsně nad substrátem,nebo jinde?jestli ještě není brzo na sestřih?je sázená před cca 3týdny.Dzenkujem bárdzo:)


BlackSilver - 21/12/2016

Velmi užitečné! Díky. Teprve začínám příběh s akváriem a hledám rostliny, které by měly velké listy. Můžete mi taky něco doporučit, budu vzděčná.