Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Jak na CO2 z tlakové láhve

V kategorii: CO2 - oxid uhličitý

Jak na CO2 z tlakové láhve

 

Tento návod by měl zmírnit strach lidí z používání tlakových lahví v akvaristice. Zpočátku může někomu přijít nápad mít v domě tlakovou láhev hrůzostrašný, tento článek by vám měl odpovědět na nejčastější dotazy týkající se používání CO2 setů a jednotlivých komponentů CO2 systémů.

 

V tomto článku se nebudeme zabývat výhodami a nevýhodami používání kvasnic oproti tlakovým láhvím. Více o této problematice najdete zde: Základy CO2 v rostlinných akváriích

 

Když lidé mluví o hnojení pomocí CO2, nejčastěji se skloňují výrazy jako tlaková láhev a regulační ventil. Kvalitní CO2 set se však skládá z více komponent.

 

Zde jsou základní části CO2 systému:

 

1) Tlaková láhev

 

Tlakové láhve se prodávají v nejrůznějších velikostech jako např. 0,5 kg, 1 kg, 2kg nebo 6 kg.

 

Je třeba se dívat na velikost uzávěru, abyste mohli bez problémů napasovat na láhev regulační ventil. Hodně lidí nakoupí malé 1 kg láhve, někdy dokonce 0,5 kg, které se používají při hraní paintbalu a myslí si, jak ušetřili. Je to ale omyl. Za chvíli utratí daleko více peněz za znovunaplnění, které stojí pro malé láhve daleko více a nelze opomenout ani náklady na cestu do plnírny, která bude častější, než v případě velké láhve. Pokud máte dostatek místa, pořiďte si co největší láhev. Potom stačí láhev naplnit jednou ročně a máte klid. (samozřejmě záleží na objemu akvária a množství pouštěného plynu)

 

CO2 tlaková láhev

 

2) Regulační ventil

 

Úkolem regulačního ventilu je převzít vysoký tlak z bomby (obvykle 50 bar) a snížit jej.

 

Obvykle hledáme regulační ventily se dvěma budíky. První (vysokotlaký) měří tlak v láhvi (např. tím zjistíme množství CO2, které ještě zbývá v láhvi). Druhý budík (nízkotlaký) nám ukazuje tlak na výstupu k akváriu. Čím vyšší tlak je na tomto výstupu, tím více pouštíme do akvária plynu a tím více bude na bublinkoměru bublinek (více později).

 

Nejdůležitější však je zvolit takový regulační ventil, který bude pasovat na láhev. Na každé láhvi a regulačním ventilu je velikost závitu napsána.

 

co2 redukční ventil

 

3) Jehlový ventil

 

Jehlový ventil je velice důležitou soušástí celého systému. Převezme již snížený tlak od regulačního ventilu a tento tlak ještě jemně doladí tak, aby docílil požadovaného pouštění plynu do akvária. V akvaristice tomuto již konečnému tlaku říkáme průtok bubl./s, který měří bublinkoměr (více později).

 

Jehlový ventil omezuje průtok plynu přes malou jehlu (odtud název) a čím více ho zavřeme, tím menší tlak projde do akvária. Čím kvalitnější ventil je, tím snadnější je nastavit požadovaný průtok. (znamená to, že pokud ventil jednou otočíte a z jedné bublinky za sekundu se změní průtok na 10 bubl./s, je ventil horší a dá vám velikou práci nastavit např 3 bubl/s. Pokud však na jiném ventilu při jedné otáčce zvýšíte průtok z 1 na 2bubl./s, dosáhnete daleko přesnějšího dávkování plynu.

 

Dobrá kvalita tohoto ventilu je nezbytná. Toto je rozhodně část systému, na které se nevyplatí šetřit.

 

jehlový ventil

 

Volitelné části systému

 

Předcházející části byly pro fungování systému naprosto nezbytné. Bez následujících komponent se obejdete, jejich použití je ale velice vhodné.

 

Jsou jimi:

 

4) Elektromagnetický ventil

 

5) Počítadlo bublinek

 

6) Difuzér

 

7) Drop checker

 

8) Zpětný ventil, hadička

 

9) A ještě luxusnější – pH řídící jednotka

 

Pojďme začít s elektromagnetickým ventilem

 

4) Elektormagnetický ventil

 

Elmag. ventil je už podle názvu magnet a pokd jím jde proud, nechává ventil otevřený a CO2 proudí do akvária. Pokud je však vypnutý, do akvária se žádné CO2 nedostane a zůstává v tlakové láhvi.

 

Nejlepší je zapojit ho do spínacích hodin, které nastavíme tak, aby se zapínaly každé ráno a večer vypnuly. To způsobí, že bude CO2 proudit do akvária jen přes den (v noci rostliny CO2 stejně nepotřebují). Ušetříme tím tak plyn a odložíme naši návštěvu v plnírně.

 

elektromagnetický ventil

 

5) Počítadlo bublinek

 

Díky počítadlu bublínek lze snadno spočítat množství proudícího plynu do akvária. Abychom nemuseli složitě počítat výstupní tlak za jehlovým ventilem pomocí nejrůznějších fyzikálních jednotek, které už si stejně nikdo nepamatuje, lze použít počet bublinek za sekundu.

 

Počítadlo bublinek je obyčejná nádobka naplněná kapalinou (voda, glycerín, ..) – glycerín se používá, protože bublinky pomaleji stoupají k hladině, a tak je snažší počet bublinek spočítat. Navíc se neodpařuje jako voda, kterou musíme občas dolévat. Z hadičky od jehlového ventilu proudí na dno nádobky plyn. Aby mohl pokračovat v cestě do akvária, musí překonat vodu nebo glycerín v nádobce. Tím se vytváří malé bublinky, které můžeme počítat a podle nich doladit množství pouštěného plynu. Jednoduchým spočítáním bublinek vyšlých za minutu a vydělením šedesáti nám vyjde počet bubl./s.

 

Existují nejrůznější druhy bublinkoměrů. Někdo preferuje komerčně prodávané díky jejich lepšímu vzhledu, ale lze si je i udělat. V zásadě budou plnit všechny stejnou funkci.

 

pocitadlo bublin

 

7) Nejrůznější druhy difuzorů

 

Čím efektivnější bude rozpouštění plynu v akváriu, tím méně musíte CO2 dodávat a nemusíte tak často měnit náplň. Pokud totiž plyn přivedete hadičkou do akvária, velice rychle se pomocí bulinek dostane k hladině, kde unikne do vzduchu.

 

Existuje mnoho způsobů, jak zajistit efektivní rozpuštění plynu do vody. Základním předpokladem pro kvalitní rozpuštění je délka pobytu plynu ve vodě. Čím déle bude ve vodě, tím lépe se rozpustí a zamezíme tak jeho zbytečným ztrátám. Zde jsou nejběžnější difuzory:

 

1) Vzduchovací kamínek – je to poměrně neefektivní způsob rozpouštění. Produkuje docela velké bublinky, které velice rychel míří k hladině.

 

vzduchovací kamínek

 

2) Umístění hadičky vývodu CO2 do sání filtru – funguje velice dobře. Je zde však veliká nevýhoda – filtr je při tomto použití hlučný.

 

3) Komerčně dostupné „žebříky“ – pracují na tom principu, že se bublinky musí dostat přes mnoho příček, a tak zůstanou ve vodě velmi dlouho a rozpustí se. Jsou však docela objemné a nepůsobí příliš esteticky.

 

co2 lader

 

4) Keramické skleněné difuzory – jsou to skleněné difuzéry, které obsahují keramický disk. Ten umožňuje díky jeho jemným pórům vytvoření velice jemných bublinek, které mnohdy ani nedosáhnou hladiny, a tak se dobře rozpustí. Jako první je začala vyrábět ADA (Aqua Design Amano).

 

co2 difuzér

 

5) Vnější CO2 reaktor – Je to reaktor, který je umístěn na hadici filtru, která přináší vodu a zde se dávkuje CO2. Velice dobře se plyn rozpustí. Zřejmě nejdokonalejší metoda.

 

co2 reaktor

 

7) Drop checker

 

Je to nejlepší způsob měření množství rozpuštěného CO2 v akvarijní vodě. Sepsali jsme o něm speciální článek: Měření CO2 pomocí drop checkeru

 

8) Nezbytné doplňky

 

a) Zpětný ventil

 

Je to velice důležitá část CO2 sytému. Zamezuje nasáknutí vody z akvária a natečení skrz hadičku až k tlakové láhvi, kterou by mohl zničit.

 

Plastové zpětné ventily budou pracovat dobře, po čase ale ztvrdnou a stanou se křehkými, což je učiní zbytečnými. Je dobré investovat do mosazných, které nemají tendenci křehknout jako jejich plastové protějšky.

 

zpětný ventil

 

b) Hadička

 

Samozřejmě, bez hadičky bychom nedopravili plyn z tlakové bomby do akvária.

 

Na druhu hadičky nezáleží. Někteří tvrdí, že používání obyčejných silikonových hadiček způsobuje ztráty plynu. Na tak malou vzdálenost a nízký tlak však postačí i obyčejné hadičky.

 

9) Luxusní doplňky

 

ph řídící jednotka

 

Díky řídící jednotce lze nastavit určité pH, řekněme 6.5. Jakmile poklesne pH na 6.4, řídící jednotka napojená na elmag. ventil vypne přívod plynu a pH opět stoupne.

 

Pokud vašim problémem nejsou peníze, pak je vhodná pro vás.

 

pH řídící jednotka

 

Hotové CO2 sety versus vámi sestavený set

 

Na trhu je dnes velké množství různých hotových CO2 setů. Některé jsou kvalitnější, jiné méně. Hodně lidí si stěžuje, že jehlový ventil propouští. Je to díky špatné konstrukci ventilu a levnému materiálu. Při pořízení setu však ušetříte nemalé peníze.

 

Sestavení svého vlastního setu je pracnější a dražší. Pokud si však ověříte kvalitu a dáte si práci se seznámení se s nejrůznějšími značkami, bude kvalita lepší a při koupi na eBay můžete dokonce ušetřit.

 

Jak na sestavení

 

Sestavte jednotlivé komponenty v tomto pořadí:

 

1) Tlaková láhev -> 2) Regulační ventil -> 3) Elektromagnetický ventil -> 4) Jehlový ventil -> 5) Počítadlo bublin -> 6) Difuzor

 

Více na obrázku:

 

CO2 set

 

Dávejte si pozor, aby všechny komponenty měly stejný závit. Při koupi setu tento problém odpadá.

 

Na závěr vyzkoušejte pomocí mýdlové vody těsnost celého systému. Bylo by zbytečné nechat někde unikat plyn.

 

Jak spustit set?

 

1) Dříve než otevřete tlakovou láhev, ujistěte se, že je regulační ventil zavřený. Hodně lidí jej nechá otevřený a zničí si tím tak nízkotlaký budík.

 

2) Zavřete jehlový ventil. Ne úplně, trocha plynu musí projít.

 

3) Teď můžete otevřít kohoutek pro spuštění tlakové láhve. Na vysokotlakém budíku se vám ukáže tlak v láhvi.

 

4) Lehce otevřete regulační ventil – druhý budík ukáže už zredukovaný tlak.

 

5) Následně dolaďte požadovaný počet bublinek za sekundu pomocí jehlového ventilu a kontroly na počítadlu bublinek.

 

Vynikající instruktážní video najdete zde: Sestavení CO2 setu

 

Teď máte na dlouhou dobu (podle velikosti tlakové láhve a akvária) od CO2 klid.

 

Volně přeloženo z www.barrreport.com


budulinecek - 18/06/2011

Jen bych doplnil difuzory: já používám cigaretový filtr (samozřejmě nepoužitý) zasunutý přímo do hadičky. V klidu bych jeho kvality srovnal s difuzory s keramickou destičkou, ale cenově je to diametrální rozdíl.

Bohužel právě ty keramické destičky nevydrží věčně a musí se měnit nebo aspoň čistit, ale co jsem četl tak po čištění už ty bublinky nebývají stejně tak drobné jako u nového difuzoru.


optimas - 14/09/2013

Potřebuju poradit jaké použít hadičky na CO2 a jak vydrbat a dostat hadičku přes hranu akva a plastovým krytem akva. používal jsem skleněné kolínko od Blau ,ale pořád mi to ve spojích utíkalo i když jsem to stáhnul šňůrkou. Tak jsem vyměnil skleněné kolínko za celkovou hadičku, ale zase mám problém že mi tu hadičku asi cvaknul kryt i když tam mám 2 místa na zadní straně na vývod kablu a hadiček. Ještě mám obavy aby se hadička nezlomila když vypnu CO2 a klesne v hadičce tlak a ona se zlomí a po puštění se mi už nenarovná. Jak s tímhle vydrbat.


danyboy77 - 14/09/2013

A jake jsi pouzival hadicky? Ty tvrde hadicky co se pouzivaji pro co2 nasi potrebu ti nemuzou utikat (podle me) protoze pujde tezko nasadit na to kolinko. Ja ty hadicky vzdy nahrivam ve varici vode aby zmekly a pak jdou krasne nasadit na kolinko nebo dyfuzor a kdyz schladne tak tesni a drzi jako cert. Tak si kup bud tady s e-shopu hadicku, nebo Denerlle (jsou ale hodne drahe, zbytecne). A s tim krytem? Tak si tam provrtej treba nekde dirku na tu hadicku. Jak s tim vydrbat na to budes muset asi prijit sam, protoze sam nejlip vis jaky mas kryt a kudy chces hadicku vest ;)


optimas - 14/09/2013

Hadičky používám ty tvrdé silikonové, ale asi nejsou na CO2 , protože všude mají takové ty měkoučké což jsou na prd. Taky jsem ji nahříval a nasazoval na to kolínko jenže bohužel mi to přes to uniká. možná jsem to měl málo nasazené, protože jsem to neměl přetažené až na ten nejhrubší konec toho kolínka. Měl jsem to jenom na tom konickém rozšíření a navíc tam je takové osazení. I když jsem to měl provázkem přivazané tak bylo vidět jak je ta hadička nafouklá a mám obavy jestli by to stejně časem nepovolilo. Do toho krytu vrtat dírku bude asi blbost protože bych ten kryt nemohl sundat a musel bych nejdříve rozebrat CO2 a pak ho sundat. Ten kryt má zezadu takové 2 prostory na hadičky, ale jak jsem psal ta hadička se bude vtom místě lámat o 180°. Budu muset ještě zkusit více narvat tu hadičku na to kolínko.


danyboy77 - 14/09/2013

A jake rozpostedlo co2 v akva pouzivas, ze tam mas predpokladam takovy tlak, ze ti to utika u toho kolinka?


optimas - 15/09/2013

Nejdříve jsem používal od Dennerle difuzor i s počitadlem bublin, ale dělalo to příliš velké bubliny. pak jsem vyzkoušel difuzor od Blau kde je právě i to kolínko, ale taky to dělalo velk bubliny. Tak jsem si koupil tady v e-shopu atomizér https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-do-akvaria/up-vnitrni-atomizer-l a ten dělá krásnou mlhu. jenže jak se zdá mají hadičky asi problém. Tlakuju z 2kg hasičáku redučák mám z kyslíkové láhve a na výstupním budíku mám tlak 0,5 Mpa. Pak tam je plastová tlaková hadička jehlový ventil a zpětný ventil


optimas - 15/09/2013

6.15 ráno jsem zapnul CO2 a teď mi vystřelila hadička z počitadla bublin


optimas - 15/09/2013

Tak se zdá že jsem na to přišel proč mi to pořád bouchá. Tu hadičku co jsem včera koupil tak ta je o něco měkčí než ta předchozí, která drží. Tak jsem zkrátil přívod k počitadlu bublin a udělal jsem z toho ty potřebné kusy k atomizéru a na to skleněné kolínko a zatím drží. Nahřál ve vodě a narval na to kolínko co to jde. tak zatím udidíme


danyboy77 - 15/09/2013

Snad to ted uz budes mit v poho. Kdyz se ti atomizer trochu zalije pres noc a pak se sepne co2 tak je tam sileny tlak ktery musi tu vodu zase vytlacit ven do hadice tak ze ti to vylitne. Taky se mi to stavalo :D nez jsem to vychytal ted uz je klid. Ten atomizer dela vazne krasne bublinky.


optimas - 15/09/2013

Tak zatím to jede 4 hoďky bez problémů tak snad jsem to vychytal:D