Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Jak levně založit akvárium v ADA stylu

V kategorii: Aquascaping

Gargamel - 08/11/2014

V dnešním článku se pokusím na základě našich zkušeností pomoci lidem, kteří plánují založit ADA akvárium, ale nechtějí za něj utratit celou výplatu. Pokud byste si chtěli založit klasické ADA akvárium, které je vidět v japonské galerii v Niigatě, a používali byste všechny doplňky doporučené ADOU, museli byste si přichystat dle zvolené velikosti akvária částku v řádů desetitisíců. Pokud by se pak jednalo o akvárium o délce 180 cm, pak už se částka dostává pomalu na hodnotu malého osobního automobilu. Pokud se však technika a velikost akvária rozumně vybere, můžete si vytvořit bez problémů plnohodnotné akvárium v ADA stylu za troufám si říct velmi rozumnou cenu.
Veškerou následující techniku, kterou budeme popisovat, jsme všechnu osobně vyzkoušeli na mnoha akváriích, takže dokážeme zodpovědně říci, zda bude akvárium v ADA stylu s touto technikou fungovat a zda lze akvárium touto technikou bez větších kompromisů vybavit.


Akvárium v ada stylu


 


Velikost akvária
Jestliže se nechceme dostávat do astronomických částek za pořízení, je třeba zvolit menší akvárium. Podle nás je pro začátečníky ideální rozměr 60 cm. Konkrétně akvárium 60 x 30 x 30 cm. Nejedná se už o žádnou pidi kostku a údržba takového akvária není zdlouhavá. Týdně zabere zhruba půl hodinu až hodinu. Velký rozdíl udělá, pokud bude akvárium vyrobeno ze skla optiwhite a slepeno čirým silikonem. Cena akvária až tak dramaticky nestoupne a rozdíl je opravdu znatelný. Nezapomínejte, že akvária v ADA stylu nemají nikdy žádné barevné pozadí, proto je toto poměrně důležité.


Optiwhite akvárium


Výběr techniky


Osvětlení
Nejdříve je potřeba vybrat osvětlení. Můžeme zodpovědně říci, že pokud na toto akvárium zvolíte osvětlení 4AQUA 2x24W 60 cm, bude na akvárium přesně sedět a osvětlí jej tak, že v něm poroste i ta nejnáročnější rostlina. My máme na prodejně akvárium vybaveno LED osvětlením Zetlight, ovšem to čistě jen z designového hlediska a úspory energie. Á i další výhody, ale naprosto stejně poslouží i výše zmíněné světlo 4AQUA.


4AQUA osvětlení


 


CO2
Je bezpodmínečně nutné, aby bylo akvárium vybaveno přidáváním CO2 z tlakové láhve. Metody pomocí burčáku apod. nebudou v tomto případě fungovat. Jistě tedy bude nutné zainvestovat do CO2 setu, jehož cena se pohybuje do tří tisíc korun. Výhodou je, že jej můžete použít pomocí rozdvojky i do vedlejšího akvária. K CO2 setu je nutné si pořídit ještě skleněný difuzér a CO2 test – dropchecker, kterým budeme měřit CO2 a v případně upravovat jeho přísun z CO2 setu pomocí otočného ventilu na něm. V akváriu je nutné používat jen sklo – skleněný dropchecker a skleněný difuzér – jen tak docílíte dojmu čistoty nádrže.


                  


 


Filtrace
Zde je jedinná možnost – použití vnějšího filtru. Na tuto velikost akvária je nejlevnějším (a sami jej používáme) řešením vnější filtr AQUA-NOVA NCF-600. Filtr je tichý a výkonný přesně tak, jak na tuto velikost akvária potřebujeme. K filtru je následně ještě nutné přikoupit skleněné trubce Lily pipes. Pokud nebudou použity, budou v akváriu nevzhledné, plastové vtokové a výtokové trubice filtru. Pouze skleněnými Lily pipes v kombinaci se skleněným CO2 příslušenstvím docílíte optické čistoty, s níž ADA styl pracuje.


      AQUA NOVA NCF-600


 


Substrát
Tady je daleko nejlepší možností použití originálního ADA substrátu. Pokusy o šetření na substrátu nejsou příliš na místě. V minulosti jsme založili spoustu akvárií se spoustou substrátů a upřímně říkám, že tento substrát je pro rostlinné akvárium nejlepší a stojí za vložené peníze. Není klíčové utrácet další peníze za doplňky jako ADA Bacter, ADA zásobní substrát a jemná forma ADA Aquasoilu Powder – jsou to jen doplňky a nestojí to na nich. Ano, pomůžou ještě více, ale metoda na nich nestojí a nepadá. Na naše akvárium o délce 60 cm (54 litrů) postačí jeden pytel Aquasoilu 9 litrů. Investice jednoho tisíce korun se dle mě zde vyplatí a je na místě, navíc lze tento substrát v budoucnu použít do dalšího akvária jako horní vrstvu.


         ADA Aqua soil 9l


 


Doplňky
K založení následně budete potřebovat ještě nějaké dekorace – kameny a kořeny. Bohužel najít v české krajině takový kámen, který bude v 54 litrovém akváriu působit harmonicky a nebude rušit, je teméř nemožné. Kameny do takového akvária musí být totiž extrémně členité. Pokud takový kámen neseženete, raději do akvária nedávejte žádný.
Po založení budete potřebovat dávkovat některá hnojiva. Opět není bezpodmínečně nutné utrácet tisíce za originální ADA hnojiva. Naprosto stejně poslouží základní chemikálie. První měsíc stačí přidávat KALI PLUS za 39,-Kč a zhruba od druhého měsíce velmi opatrně začít dávkovat FEROX. Makroživiny začínáme přidávat až nejdříve po dvou až třech měsících – ADA substrát jich má dostatek! 
Filtrační materiály postačí ty, které jsou originál ve filtru. Je dobré mít první měsíc ve filtru cca 50 % jeho objemu ve formě aktivního uhlí a po měsíci jej nahradit keramickými válečky nebo něčím podobným.


FEROX FEROX zadní strana KALI


 


Rostliny
Ihned od prvního dne je třeba osadit alespoň 2/3 dna. Je jedno, zda se bude jednat o rostliny košíčkové nebo o invitro rostliny, ale při pohledu na akvárium shora nesmí být substrát téměř vidět. Pokud tak neučiníte, bude mít akváriu se záběhem problémy. Pro naše 60 cm akvárium vybírejte drobnolisté rostliny. Pokud si nejste s výběrem rostlin jisti, napište nám na email eshop@rostlinna-akvaria.cz a rádi Vám poradíme.


  


 


Postup založení
Na dno akvária nasypejte substrát, uložte dekorace a zalijte jej do třetiny výšky akvária vodou. Nyní je čas zasadit všechny rostliny. Po zasazení akvárium dolijte vodou a nainstalujte CO2 set s difuzérem a skleněným dropcheckerem. CO2 set nastavte na jednu bublinku za 3 sekundy (pro akvárium 60 cm). Do půl dne by měl být drop-checker tmavě zelený – pokud nebude, přidejte CO2 ventilem.
Zapněte filtr a pokud možno jej naplňte z poloviny aktivním uhlím. Filtr nikdy nevypínejte. 
Zapněte osvětlení na plný výkon a sviťte první měsíc jen 6 hodin denně – použijte spínací hodiny. Více není třeba.
První týden měňte vodu každý den a to polovinu vody denně!
První týden hnojte pouze pomocí KALI PLUS a to 2 ml denně po výměně vody (na naše akvárium 60 cm). 
Druhý týden měníme vodu obden. Každý den přidáváme 2 ml KALI PLUS.
Třetí týden měníme vodu 3 x. Hnojení stejné. Pustíme do akvária krevetky japonské, jako pomoc proti řasám.
Čtvrtý týden měníme vodu jen 2x. Ke KALI PLUS začneme přidávat i třetinové dávky FEROXU. Přidáme CO2 tak, aby byl dropchecker do světle zelena.
Po prvním měsíci již měníme vodu jen 1x týdně třetinu až polovinu. Můžeme vpustit drobné rybky a hnojíme už jen FEROXEM postupně až na plné dávky. Zpočátku stačí menší dávky. Nahradíme aktivní uhlí ve filtru za normální filtrační materiál. Se světlem 4AQUA se dostaneme na svícení 10 hodin denně.


Možné problémy
S velkou pravděpodobností se třetí týden objeví v akváriu hnědé řasy. Na ně stačí jen nasadit krevetky (ideálně Amano shrimp) a případně krunýřovce jednopruhé. S ničím jiným nehýbejte – akvárium se postupně samo dostane do rovnováhy. Pokud budete dodržovat postup popsán výše, akvárium se do dvou měsíců stabilizuje a bude bez řas.


Závěr
Pokud budete postupovat podle tohoto návodu, získáte funkční akvárium v ADA stylu za velmi rozumnou cenu, kterou si může dovolit zaplatit skoro každý. Zkoušet šetřit ještě více už nedoporučuji, jelikož si osobně myslím, že už by to bylo na úkor čistoty vzhledu nebo na úkor jeho funkčnosti a mohly by nastat problémy s rovnováhou. Pokud budete mít nějaké dotazy, napište nám na firemní email eshop@rostlinna-akvaria.cz. Tak ať se daří!


LuckyLjuk - 29/09/2016

Dobrý den, proč je vhodné použít v prvním měsíci záběhu akvária aktivní uhlí ve filtru?


gumish - 08/12/2016

Pokud postupuji dle vašeho návodu, akorát mám osvětlení "Chihiros A Series A601", mám první měsíc těch 6 hodin denně svítit také na maximum? Mohl bych ho přiloženým stmívačem ztlumit. Nevím jaké moje osvětlení má maximum oproti osvětlení v návodu. Nerad bych si zadělával na řasy, ale také bych nerad aby mi cuba trpěla nedostatkem světla


ladak - 08/12/2016

Já mám dvě tyto led světla ( A1201) nad akváriem 120x45x60 na kovových nožičkách a svítím na 50%. vzdálenost od substrátu ke světlům je 70cm a u dne mám 37 PAR.
Zapni ho naplno a min. třikrát dej mínus. Pokud půjde zelená řasa ještě uber. Svítím od začátku 4h, pauza 1,5h a 4h světlo. Mám ho zařízené měsíc a vše o.k. a bez řas !!! Navíc mám Doctor Super S. Hnojím při výměnách Seachem Advance 3ml, Seachem Flourish Potassium 5ml

Přeji ať se daří a jsi spokojený


gumish - 08/12/2016

No já mám akvárium 60x30x35, a to světlo mám jen jedno. Ještě k tomu není na nožičkách, ale pouze na těch bočních plexi, takže rovnou nad hladinou. Možná bych ho také mohl dát na nožičky, aby i lépe pokrylo plochu akvária. Jinak tedy raději ztlumim.


gumish - 12/12/2016

Tak řasy ustoupili. opravdu to chtělo to světlo těžce ztlumit. Bohužel mi po nich zůstal zlehka nazelenalé-nažloutlé kameny. Je nějaká šance je opět vyčistit aniž bych je musel vytahovat z akvária, např. při výměně vody? Toto čištění raději nechám až na dobu po záběhu, ale informovat se chci už teď. Samozřejmě, že savem a kartáčkem to v akváriu nepůjde:) Laicky si to představuji jako potřít kameny, co polezou při výměně z vody nějakým roztokem:)


ladak - 12/12/2016

Osobně používám el.kartácek, je to super a do aq se ti vejde. Ještě mě napadla drátěnka co mají ženský v kuchyni a nebo v železářství úzký ocelový kartáček.


gumish - 14/12/2016

Super nápad!
Ještě mám dotaz k těm "krevetkám japonským". Předpokládám že jde o "Caridina multidentata (japonica, amano shrimp)" http://sladkovodnikrevetky.cz/caridina-multidentata-japonica/. Všude je silně doporučováno pro chov těchto krevetek zakrýt vršek akvária krycím sklem. Což je ale v rozporu se "vzdušným vzhledem" ADA akvárií. Jak vy na to nahlížíte? Sklo tam nechci, takže kdyby v tom byl opravdu problém, tak bych musel pořídit nějaké "méně vyskakující" krevetky - RedCherry apod.
Jinak taky by se dle stránek s krevetkami měli krevetky vypouštět do na 100% stabilizovaných nádrží (tj. třeba po 2 měsích). Že jsou krevetky mnohem citlivější na výkyvy dusitanů než rybky. V článku nahoře to je doporučeno po 3 týdnech, tak si moc nejsem jistý...


ladak - 15/12/2016

Po třech týdnech můžeš. Krevety se snaží opustit nádrž pokud je v ní hodně CO2 jinak nemají důvod.


gumish - 21/02/2017

Je možné, že bych tím Feroxem přehnojil dno železem? Dávkování dle návodu na obalu (denně 1ml), 1x týdně výměna 40% vody. Kombinace Feroxu a ADA? Vstupní voda Fe 0,02mg/l. Rostliny stagnují a uhnívají listy => tvoří se mi řasa těsně u substrátu. Přitom si myslím, že proud tam je v pořádku, CO2 sytím na žlutý dropchecker. Pokoušel jsem se tam poslední dobou dodávat i KNO3 a KH2PO4, ale bez výsledku. Proto si říkám, že jsem opravdu snad musel přehnojit. Profil mi tu kdysi nešel založit, takže ho mám na: https://rybicky.net/nadrze/26119


Spider - 02/04/2017

Idem tento týždeň zakladať nové rastlinné akva /ak mi prídu od vás všetky rastliny.../ Dno ADA aqua soil, CO2....Mám dať hneď na začiatok do dna aj osmocote NPK alebo aké hnojivá treba pridávať hneď od začiatku? Len ten draslík a neskôr Fe?


MirekRuzicka - 04/04/2017

Já jsem nic nedával víc než měsíc. Žádný hnojivo, ale ani CO2. Všechny kytky krásně zakořenily a žádná neodešla. A jako bonus skoro bez řas. Pak jsem teprve pustil CO2 a začal maličko hnojit Seachemen. Ale opravdu jemně, než jsem se na několik měsíců dostal na doporučený dávky.
Na dně mám teda jestě navíc Power sand.


Spider - 04/04/2017

Díky moc za info a pomoc. Som zvedavý ako sa mi zadarí.....Vo štvrtok by som to mal spustiť!