Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Hnědo-černé fleky na rostlinách

V kategorii: Obecně o rostlinách a

Ardjuna - 26/05/2012

Ahoj všem,

mohl by mi prosím někdo poradit, co za problém způsobuje, že se mi na rostlinách anubias objevují hnědo-černé fleky (viz foto)? Na větších anubiasech se tvoří na vrchní straně listů takový černý povlak (když se ho snažím houbičkou setřít, jde to dost špatně). Na té menší rostlince mi pak vyrašil nový list, ale po pár dnech jeho část jakoby odumřela, a ta odumřená část se začíná úplně rozpadat (viz foto). Nevíte někdo, čím by to mohlo být? Napadlo mě ještě, jestli by to nemohlo být způsobeno hnojivem, které v těsné blízkosti těchto rostlin přidávám do vody (pomocí stříkačky). Přidávám denně 3 ml PMDD bez KNO3. Koncentraci dusičnanů mám totiž v nádrži běžně kolem 20 mg/l. Amoniak i dusitany jsou na nule. KH = 3, GH = 3, pH = 6.5-7.0. Přes den přidávám do vody CO2 (koncentrace je podle drop checkeru někde kolem 20 mg/l. Z roslinek tam mám "Hemianthus callitrichoides" a "Eleocharis parvulus" (koberečky) a pak nějaký ten echinodorus a anubias (Echinodorus bleherae, Anubias barteri, Anubias congensis). Echonodory prosperují výborně (akorát tomu největšímu se trochu kroutí listy). Jinak ale všechno roste velmi dobře. Přesto se mi ale před osazením asi 20ks krevetek rozbujely v nádrži řasy (a mám podezření, že se mi je daří držet pod kontrolou jen díky krevetkám, které mi nádrž od řas neuvěřitelným způsobem vyčistily). Osvětlení mám 2x28W na 100 l nádrž (čistý objem) = cca 0,5W/l. Chystám se přejít na hnojení Estimative Index, ale ještě mi nedorazily chemikálie.

Budu všem vděčný za rady.

Marcel

Gargamel - 26/05/2012

Ahoj,
tu díru v listu bych nijak neřešil, co by tě mělo spíš zajímat je ta řasa. Jaká je to řasa?
Taky měj na paměti, že jakmile začneš hnojit pomocí Estimative index, budeš muset podstatně zvýšit CO2 ze současných 20 mg/l na 30 mg/l a zajistit i adekvátní proud.

Ardjuna - 27/05/2012

Zdravím,
nevím teď, jestli se ptáš na řasu na těch anubiasech nebo na řasy, které se mi rozbujely v akva před nasazením krevetek. Jakou řasu mám ale na těch anubiasech, to tedy nevím. Vypadá jako hnědá řasa, ale setřít moc snadno nejde (dělal jsem to párkrát houbičkou na nádobí, ale šlo to docela špatně). Vypadá to na první pohled jako špína (jakoby se zvýřil kal ze substrátu, který pak sedl na listy), ale asi to bude řasa. Barva je tmavě hnědá. Vyskytuje se to jen na anubiasech (nikde jinde). Nemá to žádné štětinky ani vlákna. Amoniak i dusitany mám v akva na nule.

Gargamel - 27/05/2012

Myslel jsem všechny řasy. Podle toho, které rostou jde většinou poznat, co rostlinám chybí.

Ardjuna - 27/05/2012

Jako první se mi objevila zelená vláknitá řasa (kupodivu většinou na vrcholkách Eleocharis parvulus (travička) a následně pak i hnědá řasa (tu jsem měl na zadní stěně akvárka - černé členité pozadí, plastová imitace břidlice; a pak mi přešla i na vrchní stranu listů echinodorů - jednalo se o takové malé husté vlásky). Pak se ještě na jednom anubiasi objevila zelená flekovitá řasa (tmavě zelené tečky) - tu nežerou ani krevetky ani šneci. Černou štětičkovou řasu jsem v akvárku neměl, dokud jsem si ji nedonesl na dvou rostlinkách (držela se ale pouze na nich, dokud ji nezlikvidovaly krevetky). Samozřejmě po nasazení krevetek mi skoro všechny řasy zmizely - nejdřív zlikvidovaly zelenou vláknitou, a pak i tu hnědou vlásečnicovou na listech echinodorů. Teď už mi tam zůstala jen ta zelená flekovitá a tmavě hnědá "špína" na dvou anubiasech (u jednoho mi dokonce začal odumírat jeden nový/mladý list => objevil se tam tmavě hnědý flek, který se začal rozrůstat a teď už se list začal v těch místech pomalu rozpadat). Hledal jsem něco v angličtině na internetu a zjistil jsem, že by to snad mohly být příznaky nedostatku draslíku a železa v kombinaci s nadbytkem fosforečnanů a dusičnanů. Dusičnany měřím celkem pravidelně a posledních několik týdnů je mám pořád kolem 25 mg/l (od založení akvárka uplynulo už něco přes měsíc). Fosfečnany ani železo neměřím (nemám na to testy). Krmím ale dost střídmě, takže bych neřekl, že fosforečnany by měly být problém. Rostlin mám taky poměrně dost, ale vzhledem k tomu, že se mi dusičnany drží pořád tak vysoko, tak mám v plánu příští týden ještě nějaké rychle rostoucí rostliny přidat. Včera jsem vyměnil osvětlení; z původních 0,5 W/l mám nyní 1 W/l. Skoro všechny rostlinky začaly vypouštět bublinky (dokonce i Hemianthus callitrichoides, který předtím celkem strádal). Zítra nebo pozítří by mi snad už měly konečně dorazit objednané složky hnojiva, tak bych chtěl hned začít s metodou Estimative Index. Přidávání CO2 u mě není problém, protože používám CO2 set (2kg bombu s ventilem a elektromagnetickým spínačem + kvalitní difuzor). Teď to zatím udržuju kolem 20 mg/l (možná je to ale i víc). Jinak díky za každou radu a pomoc!

Gargamel - 27/05/2012

Jakmile přijdou chemikálie, tak musíš dekvátně zvýšit CO2 a proud. Vzhledem k tomu, že máš 1 W/l, budeš potřebovat opravdu hodně CO2. Pokud to CO2 s proudem nezajistíš, porostou řasy. Pokud se ti toto ale podaří, budou výsledky neskutečné. Rostliny porostou při 1 W/l s EI opravdu raketově a vitálně. 20 mg/l je při EI málo. Začni trochu čeřit hladinu. Přes ní se dostane do vody více kyslíku a ty tak budeš moct přidat více CO2 bez toho, že by to vadilo rybám a krevetkám. Samozřejmostí je i pravidelná výměna poloviny vody. Tento článek je pro tebe teď nejdůležitější: https://www.rostlinna-akvaria.cz/dulezitost-proudu-v-akvariu-80 pokud dodržíš výše popsané, všech řas se zbavíš a rostliny porostou parádně. Pokud nastanou potíže (řasy, špatný růst rostlin), můžeš si být při EI z 95% jistý, že je to špatným CO2 a proudem.
Všichni lidé, kteří mi píšou, že mají i přes použití metody EI pořád řasy mají vždy málo CO2. Prostě se neboj ten jehlový ventil otočit.

Ardjuna - 27/05/2012

Díky za rady! Většinu článků na těchto stránkách už jsem si se zájmem přečetl a snažím se tím řídit. Bohužel s rozstřikovací rampou nemám žádné zkušenosti, takže vůbec netuším, kde ji sehnat a jak funguje. Mám akva 125 l s vnitřním filtrem o výkonu cca 600 l/hod. Z filtru vede jeden vývod v pravém horním rohu nádrže; voda z filtru vytéká podél zadní stěny (zprava doleva). Všechny rostlinky v nádrži se mírně pohybují, takže nějaký proud tam určitě je. Nejvíce "slepé" místo s minimem proudu je pravá přední spodní část nádrže. Je mi jasné, že kdybych používal rozstřikovací rampu, byl by proud lepší (resp. byl by vyrovnaný po celé nádrži). Nevím ale, jestli je možné ty rampy použít i s mým stávajícím filtrem (a jak se na něj vlastně napojují), nebo jestli je nutné v mém případě koupit nějaký nový externí filtr. Pro mě by nový filtr znamanal velkou investici. Každopádně difuzor mám naprosti filtru (na levé stěně nádrže) a bublinky se docela dobře roznášejí do celé nádrže (tedy kromě již zmiňovaného pravého předního spodního rohu, kam se jich přímou cestou dostane jen minimum).

Gargamel - 27/05/2012

Nemusí to být nutně rozsřikovací rampy, ale jde o to, aby se ty proudy zbytečně nesrážely a nerušily se. Vždycky si ale můžeš koupit navíc vnitřní čerpadlo (investice 200,-Kč).

Sentinel - 28/05/2012

2Marcel:
Obdobnou věc reším také. Měl jsem ten samý problém, CO2 to docela řešilo (než jsem ho poslal na reklamaci - takže jsem to úplně nestihl vyladit ale pomohlo to dost - jen co se vrátí tak to dořeším :)) ). Co se proudu týká používám http://www.sklorex-akvarium.cz/cerpadla/atman/detail-cerpadlo-atman-at-305/ .. myslím že by Ti taky mohl dobře posloužit.

Ardjuna - 28/05/2012

Chci se zeptat na to čerpadlo: Má smysl si kupovat čerpadlo, když bych mohl tu rozstřikovací rampu napojit rovnou na vývod z filtru (600 l/hod.)? Pokud bych si totiž koupil čerpadlo, tak bych pak měl rozstřikovací rampu napojenou na čerpadlo a k tomu navíc ještě proud z vnitřního filtru, což by se pravděpodobně mlátilo.

A ještě jsem se chtěl zeptat k té rampě: Jak řešíte distribuci CO2 po nádrži? Mně teď proud v nádrži vytváří v podstatě jen ten vývod z vnitřního filtru (voda proudí z pravého horního zadního rohu směrem doleva). Difuzor mám pak na levé stěně dole u substrátu. Bublinky mi tak proud roznáší skoro do celé nádrže (s výjimkou pravého spodního dolního rohu, kam se dostávají bublinky jen ve velmi malém počtu - takové slepé místo, pokud jde o dosah proudu). Když bych ale používal rozstřikovací rampu s tím, že se mi voda bude v nádrži točit jako buben odzadu dopředu a dolů, tak podle mě k žádné lepší distribuci CO2 docházet nebude, protože bublinky budou kolovat pravděpodobně jen v té levé části nádrže (když přece proud nepůjde zleva doprava, ale zeshora dolů). Nebo se pletu?

Ardjuna - 28/05/2012

Ještě pro jistotu přikládám nákres těch proudů (kdyby to někomu z těch mých popisů nebylo jasné) ;)
PS: Prosím admina, aby dal ty obrázky k sobě (minule jsem nahrával obrázky, a co obrázek, to nový příspěvek). Díky!

Gargamel - 28/05/2012

Díky tomu, že máš celkem malé akvárium, tak bude stačit, když půjde ten proud z boku. V dlouhých nádržích je ale lepší ten druhý obrázek, co jsi nakreslil.
Rozstřikovací rampa není nutností. Já bych to udělal tak, že bych tam ten vnitřní filtr nechal (na tom samém místě) a vedle něj bych umístil to čerpadlo. Oba vývody budou směřovat k druhé straně akvária, tam proud posbírá CO2 bublinky a poputuje zpátky po dnu k čerpadlům. Ty do něj zase žduchnou (jakoby popostrčí už houpající se houpačku) a takto se vytvoří vír.