osvětlení do krytu od 599,- Kč
:: Články :: Problémy s rostlinami
Hnědá řasa   

Zelené údolí

MODERÁTOR
hdonoceni
clen Gargamel napsal 924 příspěvků
hodiny 31/07/2011 22:41:40

Hnědá řasa

Název: Hnědá řasa, rozsivka

Obtížnost odstranění: Velmi snadná

Pravděpodobná příčina: Čpavek po založení akvária a hodně světla

Charakteristika: Hnědé mapy na rostlinnách a substrátu

rozsivky

Hnědá řasa je velmi běžnou v prvních dvou až čtyřech týdnech po založení akvária. Je to však řasa, která je velice snadno odstranitelná. Tvoří se na skle, dekoracích, substrátu a rostlinách, kde vytváří hnědou prachovou vrstvu, která jde snadno setřít prsty.

Hnědá řasa se většinou vyskytuje v nově založených nádržích, které ještě nejsou dostatečně zaběhlé a vyskytuje se v nich tudíž čpavek. Může se však vyskytnout i v zaběhlých nádržích z důvodu nadbytku světla a špatné a nepravidelné údržby akvária. Spekuluje se také, že ji můžou způsobovat křemičitany ve vodovodní vodě.

diatoms

Tipy na odstranění

Ruční odstraňování

Zatímco měníte vodu, můžete setřít veškerou řasu z listů rostlin a skla. Jde to velice snadno i pomocí houby nebo papírového ubrousku.

Přizpůsobení osvětlení

Hnědé řase se dobře daří při vysokém stupni osvětlení. Proto snižte množství osvětlení. Nepřesahujte dobu osvětlení 10 hodin denně. Delší doba osvětlení by řase svědčila také.

Chemické odstranění

Toto řešení považuji za zbytečné, protože řasa při správných úpravách podmínek v akváriu zmizí sama. Raději udržujte vodu a filtry v čistotě.

Výměny vody

Velkým pomocníkem v boji s touto řasou jsou velké pravidelné výměny vody. Čím častější, tim lepší. Ty se postarají o eliminaci čpavku a organického odpadu.

otocinclus affinis

Živočichové

Šneci a Otocinclus affinis jsou velmi dobrými žrouty této řasy. Je lepší je však používat pouze jako prevenci, protože zamořené akvárium už jen těžko spasí.

Prevence

V mnoha případech se při založení akvária této řase nevyhnete. Po nějaké době a pravidelné údržbě by však měla sama odeznět. Nicméně je důležité udržovat v nádrži čistotu pravidelnými výměnami vody a čistěním filtrů. Vyplatí se také vysázet dostatek rostlin, které budou ve velkém eliminovat čpavek. Zbytečně nepřesvětlujte akvária.

Přeloženo z www.aquascapingworld.com

hdonoceni
clen napsal příspěvků
hodiny 06/04/2012 11:11:02

Zdravím, na jiných webech se u rozsivky doporučuje ZVÝŠIT intenzitu osvětlení, jenom tady jsem našel opak. Tak nějak to nechápu...

• estimative index tablety npk+mikroprvky

Zelené údolí

MODERÁTOR
hdonoceni
hodiny 06/04/2012 15:01:00

Záleží na více věcech. Např. jaké je současné množství světla atd. Všechno spolu souvisí.

hdonoceni
clen napsal příspěvků
hodiny 07/04/2012 19:57:23

Mám trochu problém s touto řasou. Mám aqua cca 740L, výška hladiny 70cm (http://rybicky.net/nadrze/14760), založené asi 1 měsíc. Od začátku jsem svítil 12h denně 2x 80W + reflektory (zářivky 860 a 840 – můžu až 4x 80W + reflektory) a hnojil mikroprvky 6ml denně hnojivem Start (Petrovo akvárium - http://akvarium.n... a rostliny rostly "jako blázen". Parametry vody jsou na mém profilu. Asi po 2 týdnech jsem objevil zelenou vláknitou řasu, místy i hnědou - přidal jsem mikroprvky na 10ml denně, přidal jsem 1x 80W zářivku, CO2 z burčáku a makroprvky podle kalkulačky tady na webu (KNO3 a KH2PO4). Kytky začaly asimilovat, ale řasa neustoupila a dostavil se zelený zákal. Ten jsem odstranil výměnou vody (2x) a zatemněním na 4 dny. Dnes, 5 dní po odtemnění, mám hnědou řasu, svítím 10h denně (12h s přestávkou 2 hodiny) opět 2x 80W a hnojím stále stejně. Už nevím jak mám svítit a hnojit. Budu rád za každou radu, díky.

Tina Dwarf

hdonoceni
clen tommate napsal 161 příspěvků
hodiny 07/04/2012 21:22:58

kolik máš podle dropcheckeru co2 ve vodě?

hdonoceni
clen napsal příspěvků
hodiny 07/04/2012 23:04:58

Podle Tillmanovy tabulky 28

Zelené údolí

MODERÁTOR
hdonoceni
hodiny 08/04/2012 13:06:32

A co používáš za test na pH? Pokud to není elektronický pH metr, tak můžeš tu tabulku rovnou zahodit. S kapkovými testy to ukazuje naprosté nesmysly - liší se to v desítkách mg/l.
Doporučuji ti koupit si kvalitní testy na NO3, PO4 a udělat si dropchecker, náplň do něj si kup. Podle toho si potom uprav hnojení. NO3 potom udržuj mezi 5-25 mg/l, PO4 na 0,1-0,6 mg/l. Ani víc, ani míň. Drop-checker světle zelený. Nevím, z jakého důvodu tam škrtíš to čerpadlo, ale je to blbost. Pusť to na plný výkon, voda v akváriu se musí hýbat, jinak se to CO2 nedostane k rostlinám u dna a bude všechno prchat k hladině, kde to rostliny samozřejmě nevyužijí.
Hnědá řasa je po založení naprosto běžná. Profituje totiž z vytvořeného amoniaku v akváriu. Bakterie ještě nejsou přítomny, biofiltr zatím nefunguje a tak krmíš hnědou řasu N-látkama. Pokud se jí chceš zbavit, musíš měnit co nejčastěji co nejvíce vody a to až do doby, než se akvárium zaběhne. Když ty N-látky nejsou schopny přeměnit bakterie, musíš je prostě odstranit ty výměnami vody - čím víc jí budeš měnit a čím bude akvárium čistějším, tím méně řasy bude.
Pamatuj si, že pokud máš problém s řasami, nikdy nepřidávej světlo. Nejdřiv se musí dostat řasy pod kontrolu a teprve potom lze světlo přidat.

hdonoceni
clen napsal příspěvků
hodiny 08/04/2012 14:41:32

Díky za odpověď. To čerpadlo mám přiškrcený, protože CO2 dávám do filtru a je již rozpuštěno. Aqua běží už měsíc, kdy se asi namnoží bakterie? Ryby ještě nemám a krmení sypu cca 3x týdně. S těma testama máš pravdu, ať jsem CO2 dával nebo ne, stále podle Tilmana výcházelo na 28. Ještě jednou díky

Zelené údolí

MODERÁTOR
hdonoceni
hodiny 08/04/2012 19:25:26

Čerpadlo každopádně neškrť, jak už jsem napsal, je to největší nesmysl. Řekni mi jedinný důvod, proč to škrtit.
Proč krmíš, když tam nemáš ryby? Aby jsi to trochu zašpinil? Smile Krmíš jenom tu hnědou řasu.
Vodu měň klidně obden, časem můžeš intervaly prodlužovat. Jakmile řasa ustoupí, můžeš intervaly výměny začít prodlužovat a pomalu přidávat světlo. Kup si i ty testy a nehnoj takhle naslepo.

hdonoceni
clen napsal příspěvků
hodiny 08/04/2012 19:47:44

Krmím proto, aby se zaběhl filtr, cituji z www.discus.cz " A teď to nejdůležitější, Nenasadit žádné ryby ale denně krmit a sice přesně tak, jako když by tam ryby byly !! Voda je tímto způsobem organicky znečištěna tak,jak to odpovídá pozdějšímu provozu. Bakteriím ve filtru a jejich vývoji je celkem jedno, zda přidávaná potrava se ve vodě zkazí nebo jako výkaly oklikou přes trávicí ústrojí ryb znečistí vodu. V každém případě se v akvarijním filtru vyvine výkonná půda s mikroby, aniž by mohlo dojít mezitím k otravě ryb. Z počátku bude voda kalná. Když za 2 až 4 týdny je vrchol amoniaku a následný vrchol dusitanů pryč, tedy je ještě měřitelný obsah asi 0,2 mg/l NO2 , mohou se nyní bez nebezpečí vysadit ryby. Tato metoda záběhu je bezpečná, může ale ztroskotat jen když akvarista nemá pevnou vůli a nasadí ryby předčasně. Podrobnosti o chemických procesech ve vodě jsou již popsány ve filtračních procesech."

Zelené údolí

MODERÁTOR
hdonoceni
hodiny 08/04/2012 19:54:16

Já vím, toto jsem četl už dávno a taky jsem to takto kdysi praktikoval. Problémem jsou ale např. právě ty řasy. Toto není vůbec dobrá metoda. Dělat špínu v akváriu je na hlavu postavené, řasy profitují právě z tohoto. Čím čistší je akvárium, tím méně řas poroste. Vůbec se nemusíš bát, že by se bakterie nevytvořily. Toto to možná urychlí, ale ve výsledku budeš mít tak maximálně nádrž plnou řas. Rozhodně bych toto nedělal, na internetu je všude dost nesmyslů. Jsi z toho docela zblblý, já jsem byl kdysi takySmile , těch bludů je na netu opravdu hodně a mnoha selháními jsem na mnoho z nich přišel. Později jsem si to potvrdil od zkušených borců ze zahraničí. Neopakuj ty samé chyby, kterými jsem si prošel já.

hdonoceni
clen napsal příspěvků
hodiny 08/04/2012 20:13:42

OK, zkusím tedy jet podle tebe, ještě dnes vyměním vodu (je to docela záhul při 700L Smile) a uvidím. Ještě jednou díky

hdonoceni
clen napsal příspěvků
hodiny 14/04/2012 13:29:15

Ahoj, pořídili jsme si akvárko 54L s 11W zářivkou, máme jej asi 3týdny a právě se nám rozmnožila hnedá řasa plus je i voda tak nějak zažloutlá, akvárko máme rozsvícené denně asi tak těch 15hod. Tak jestli jsem to pochopila dobře měli bychmo jej zahsínat dříve aby se nesvítilo, tak dlouho a častěji dokalovat abycho se té řasy zbavili? Je ještě nějakmá možnost jak se jí zbavit, protože otec nechce tak často odkalovat, dalsi naspod pod rostlinky nějakou spešl hlínu, aby tam dobře rostli rostlinky a kdyby tam prý často odkaloval, tak tu hlínu rozvíří a zničí ráz celého akvária, tak jestli je ještě nějaká možnos? Pak by mě zajímalo, jsem úplnej laik jak poznám jestli rybičky kremím dost, abych je nepřekrmovala a jestli ta watáž co méme není pro toto akvárko moc nebo málo? ... Děkuji Smile

Miso 240l

hdonoceni
clen Miso napsal 59 příspěvků
hodiny 14/04/2012 18:51:16

@Lenka: a na tej hline je este vrstva strku? intenzitu svetla treba min zdvojnasobit a svietit tak 10hod. Kupne casovac ktory to bude zazinat a zhasinat automaticky. Vymena vody teraz aspon 2x tyzdenne 50%. Otec mal predtym akvarko?

hdonoceni
clen maprach napsal 1 příspěvků
hodiny 12/02/2017 21:48:19

Ve většině článků o hnědé řase - o rozsivkách - čtu , že se vyskytuje hlavně při nedostatku světla. Toto je zatím jediný článek, kde se píše, že vznika při nadbytku světla. Snažím se pochopit, jak to tedy je - a zda intenzitu světla spíš zvýšit, nebo snížit - což jsou pochopitelně dost protichůdné zákroky. Poradíte mi, co je správně?

Two worlds

hdonoceni
clen grunda napsal 852 příspěvků
hodiny 12/02/2017 23:49:00

řasy obecně, je spousta druhů, na každou platí něco jiného, hnědá řasa je převážně způsobena nedostatkem světla, ale může se stát ......, dál už víšPfft

hdonoceni
clen Hanz napsal 1 příspěvků
hodiny 09/04/2017 23:32:05

Už pár dní bojují s rozsivkou v akváriu, nicméně jsem se chtěl zeptat pouze v tomto článku je uvedeno že je způsobena nejen čpavkem, ale nadbytkem světla. Většinou se uvádí že se objevuje v nedostatečné osvětlených akváriích. Tak kde je pravda? Chtěl jsem zkrátit periodu osvětlení.
Edit: z diskuze vidim, že nejsem sam, kdo toto řeší. Momentálně svitim 6W ledkou (AquaEL leddy smart) do nádrže 30x30x30 což si myslím, že je spíš víc než min.
Upravil/a Hanz dne 09/04/2017 23:58:58

hdonoceni
clen Oniko napsal 3 příspěvků
hodiny 26/04/2017 18:00:50

Ahojte, viete mi poradiť prečo sa mi robia tieto hnede škvrny na listoch?

Oniko   |   26/04/2017 18:00:50

Přejít na fórum:

Máte zájem abychom Vás informovali o nových článcích na webu, nových trendech v akvaristice a slevách? Tak se přihlašte do odběru novinek.

Table 'rostlinn_eshop2.fusion_errors' doesn't existTable 'rostlinn_eshop2.fusion_errors' doesn't exist