Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Fosfor

V kategorii: Hnojení

Gargamel - 29/04/2012

Fosfor


Fosfor je další důležitou živinou, bez které by rostliny nerostly a její nedostatek by způsoboval následně i růst řas.


Rostliny jej přijímají formou fosforečnanů (PO4). Ty vznikají v akváriu rozkladem organických nečistot, jako např. trusem ryb, opadanými rostlinami apod. Ideální koncentrace v akváriu je 0,1 až 1,5 mg/l.


Tato živina vzbuzuje mezi akvaristy snad největší emoce. Donedávna byla většina akvaristů přesvědčena, že fosforečnany (PO4) způsobují řasy. Není to však tak úplně pravda. Zvýšené množství PO4 způsobí řasy jen za určitých podmínek. Existují nádrže s PO4 nad 5 mg/l a řasa se v nich neobjeví. Proč? Osvětleme si toto pokusy z přírody:


Bylo prokázáno, že dávky fosforu, které jsou deštěm splaveny do přehrad a rybníků z polí způsobují řasy. Z toho bychom mohli jasně vyvodit, že PO4 způsobuje řasy, ovšem čtěte dál:


Zvýšené množství řas bylo zaznamenáno jen ve vodách, které jsou v mírném pásmu. Naopak v subtropech a tropech bylo přidáním fosforu zaznamenáno snížení množství řas a zlepšení růstu rostlin. V našich zeměpisných šířkách je totiž ze strany rostlin jen slabá konkurence - mají málo světla, je jich málo atd. Naproti tomu v tropech je to jako v našich akváriích. Co z toho plyne? Fosforečnany způsobují řasy jen v akváriích bez rostlin. Naopak dostatek PO4 je pro rostliny nezbytný. Řasy totiž rostou jen pokud se nedaří rostlinám. Dodáním PO4 však musíme dodat rostlinám i dostatek ostatních živin a CO2.


microsorium


Fosforečnany (PO4) by měly být udržovány v rozmezí 0,1 až 0,5 mg/l a mohou být i vyšší (1,5 mg/l při metodě Estimative index). Nikdy však nesmíme dopustit, aby se dostaly na nulu. V takovém případě by rostliny přestaly růst a prohrály by konkurenční boj s řasami. Hodnoty PO4 bychom měli pravidelně kontrolovat testy na PO4 (osobně doporučuji ten od JBL) a pokud se dostanou na nulu, okamžitě bychom měli zahájit přihnojování pomocí KH2PO4 tak, abychom se dostali na doporučené množství.


Poradím vám jednu vychytávku, jak poznat nedostatek PO4 i bez testu. Pokud se v akváriu objevuje GSA (zelená flekovitá řasa), je velmi pravděpodobné, že právě PO4 vašim rostlinám chybí. jsou to tečky na starších listech rostlin a na skle, které jdou jen těžko odstranit. Přidání PO4 formou KH2PO4 pak dodá rostlinám chybějící PO4 a ty vyhrajou boj s touto řasou, která poté zmizí. Ne vždy však musí být příčinou této řasy nedostatek PO4. Někdy se stává, že tato řasa roste i při vysokáých hodnotách. V takovém případě je pravděpodobné, že je ve vodě příliš NO3, nesprávný poměr mezi NO3 a PO4 tak v konečném důsledku vyvolá nedostatek PO4, i když ho je ve vodě fakticky dostatek.


honzek - 29/04/2012

Vzdycky pravidelne sleduji, kdy se tu objevi dalsi a dalsi clanek. Dalsi z velmi povedenych a ucitecnych clanku. Dik!


Gargamel - 29/04/2012

Bohužel čas je nepřítel č. 1, takže články nepřibývají tak často.


luckyxman - 29/04/2012

Ahoj, super clanek :) jentak dáál.


nanobot - 29/04/2012

Optimální množství fosforu ve vodě způsobí větvení stonkových rostlin.


Gargamel - 30/04/2012

Ahoj, kolik NO3 obsahuje vstupní voda?


Gargamel - 30/04/2012

Pokud měníš pravidelně 1/2 vody a dodržuješ přesně návod, tak k žádnému nepoměru nemůže docházet. Ta metoda už je prostě navržena tak, aby k tomuto nedocházelo. Spíš bych se zaměřil na zvýšení CO2, pravidelné číštění filtrů a čistotu nádrže.


budulinecek - 30/04/2012

Já zásadně jednotlivé složky hnojiv nemíchám dohromady. Pokud pak v akva je něčeho moc tak není problém dávat té složky méně nebo naopak při nedostatku jedinou složku přidat. Pravda těch "flaštiček" mám ve skříňce dost a musím toho víc odměřovat, ale mám to víc pod kontrolou.
Jinak to že se bude dodržovat Ei tak neporostou řasy bych neviděl jako něco jistého. Podle EI jsem v jednom akva hnojil cca 2měsíce a začala se objevovat sinice. Tak jsem přestal přidávat P a dával větší dávky N a za 14 dní byla sinice pryč. Pokud bych ale N a P měl v jednom roztoku tak si tohle dovolit nemůžu.


Gargamel - 30/04/2012

Ahoj, měl jsi špatné CO2. Ta příčina sinice při EI není špatný poměr N:P, ale nedostatek CO2. Máš totiž ve vodě jakoby přehnojeno a pokud to nepodpoříš i dostatkem CO2, tak rostou řasy a sinice.
Mě se objevila v akváriu při EI sinice mnohokrát a vždycky to bylo špatným CO2 a prouděním. Vždy stačilo jen toto napravit a byla opět pryč. Bylo to třeba když jsem měnil CO2 v láhvi, rostliny příliš blokovaly proud apod. Na EI je super, že když se něco podělá, tak je strašně jednoduché to napravit a jede se v podstatě jen podle kuchařky. Při jiných metodách musíš začít laborovat s poměry živin a to už je složitější.


Ardjuna - 26/06/2012

Je to už trochu starší diskuze, ale řeším teď jeden problém s řasami. Povedlo se mi do akvárka zavléct černou štětičkovou řasu (s jednou novou rostlinou). Hnojím metodou EI. Ve vstupní vodě mám asi 30 mg/l NO3. Fosforečnany přidávám 3x týdně (kolem 1 mg/l PO4 v jedné dávce). Železo 3x týdně (kolem 0,5 mg/l Fe v jedné dávce). Když ale po týdnu měřím hodnoty těchto látek, tak jsem téměř na nule (PO4 kolem 0,3 a Fe kolem 0,1 mg/l), což je mi divné. Mám sice docela dost zarostlé akvárko, ale že by toho rostliny sežraly za týden tolik, je mi divné. Navíc v místě, kam liju do vody hnojivo, se velmi daří té černé řase a taky se mi tam dělají zelené flíčky (GSA?), které mi vždy vyrostou v průměru tak na 0,5 až 1 cm. Taky je zajímavé, že té černé řase se daří i na starších listech echinodoru (hlavně po okrajích). Proud mám v akváriu dostatečný; bublinky CO2 mi krásně putují po celém akvárku. CO2 taky přidávám na doraz (hodně světle zelený drop checker; cca 4 bubl./sekundu, což je určitě dost). Řasa ale ne a ne zmizet. Čím to je? PS: Jednou se mi povedlo nalít do akvárka tak vysokou dávku PO4, že byla jeho koncentrace 28 mg/l. A po pár dnech mi to zázračně kleslo až někam na 0,3 mg/l. Tak nevím, kam mi ten fosfor mizí? Jako substrát používám ADA Aquasoil Amazonia. Ve filtru žádnou speciální náplň nepoužívám.


Gargamel - 26/06/2012

Podle mě je to právě tím substrátem. Tahá to živiny z vody do sebe a rostliny to pak můžou čerpat kořeny. Dávky bych nechal tak, jak jsou. Akorát bych si pohrál s CO2 - černá řasa vzniká nejčastěji, pokud hladina CO2 není po dobu osvitu rovnoměrná. Ve vodě musí být dostatek CO2 ihned po zapnutí světel. Já zapínám CO2 už 3 hodiny před světlem. V tom je podle mě chyba.