Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Filtr s aktivním uhlím vs. špatný růst rostlin

V kategorii: Řasy

evajiraskova - 07/01/2016

Dobrý den, již několik měsíců se potýkám s bujným růstem zelené vláknité řasy a chabým růstem rostlin Věnuji se akvaristice 15 let a doposud jsem nic podobného nezažila. Stalo se tak po výměně filtru, kdy tento má navíc kazetu s aktivním uhlím. I přesto, že pravidelně a přiměřeně hnojím PMDD a CO2, voda je hladová a kytky jsou podvyživené. Po vyzkoušení snad úplně všeho mě napadá, že snad na vině může být ta chemická filtrační jednotka. Co myslíte, mám ji vysypat a nahradit náplní na biologickou filtraci, třeba nějaké ty křemičité kuličky nebo něco podobného?

Dejvwa - 08/01/2016

Problémy s růstem řas bývají často mnohem komplexnější, proto bych doporučoval napsat více informací o nádrži (švětlo, substrát, hnojení, CO2, objem filtračních hmot, výkon čerpadla, objem nádrže apod.) Nejlépe si zde založit svoji nádrž s fotografiemi, pak se dá mnohem lépe radit. Problém může být opravdu s novým filtrem, může mít nižší výkon a nestačí tak dopravit živiny (hlavně CO2) ke všem rostlinám, a ty pak strádají, nebo má filtr menší objem filtračních hmot. Pokud se jedná o nový filtr, nebudou v něm ještě dostatečně rozmoženy nitrifikační bakterie, což může být jeden z problémů. Hromadí se zde pravděpodobně amoniak, který řasy potřebují pro žačátek růstu. Vláknitá řasa bývá často spojována s nějakým problémem s CO2, ale není to pravidlo. Tady je článek o boji s řasou. https://www.rostlinna-akvaria.cz/problemy-s-rasami-12
Důležité je pravidelně řasy odstraňovat a porozovat, zda se dále objevují a doporučuji pravidelné výměny vody (U PMDD se doporučuje 1/3 objemu jednou za 14 dní, to je pro boj s řasou moc dlouho) Měnil bych teď 1/2 objemu jednou za 2-3 dny =)

evajiraskova - 08/01/2016

Dobrý večer, to s tím výkonem filtru mě už taky napadlo. Voda je ale čistá, čpavek 0, dusitany 0. Nádrž jsem zdokumentovala- "Loučenská skalka" a přidala foto. Je teď vypucovaná od řasy jak to šlo, ale fotit to neumím :-) Jinak děkuji za rady a budu zatím zkoušet alespoň častější výměnu vody, jak píšete.
Zdraví Eva Jirásková