Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

EI - v čem je trik?

V kategorii: Hnojení

Tom K - 09/09/2013

Teď jsem na něco narazil... Měnil jsem zrovna zase vodu a na akvaregulátoru člu složení: disodium fosfát ... Naposledy jsem tam dal při výměně 4 víčka cca po 15-20 ml.
Že bych tam naměřil i to druhý den?

Vyghum - 09/09/2013

No to je opravdu povzbudivá zpráva, že v takovém přípravku jsou fosfáty.... Osobně doporučuji nic podobného do akvária nelít. Funkčnost je pochybná (kdo z nás umí doma změřit obsah chloru ve vodě, že...) a i při týdenní výměně 50 % vody bych obavy z chloru neměl. V pitné vodě ani nemůže být nadlimitní množství těžkých kovů a podobných věcí, které mají podobné přípravky eliminovat. Když je voda pitná pro lidi, tak ryby si s tím určitě také poradí, pro ně je důležitější spíše celková tvrdost, obsah huminových látek a podobně...
Zkus to změřit po výměně s aquaregulátorem a za týden bez akvaregulátoru. Pokud zjistíš, že ten fosfor je z toho přípravku, tak by na tom mělo být napsáno velkým písmem, že obsahuje fosfor a tím pádem to má vliv na řasy a rostliny v akváriu!

makra - 09/09/2013

S tim akvaregulátorem už to asi měřit nemusíš, to už jsou ty poslední výměny.
Zkus to bez něj. A nebo jedno akvárko bez něj a druhé s ním - pak se ti budou lišit hodnoty, ktere se předtím překvapivě nelišily.

Já měním taky 50% bez nějakých připravků. Už to ani nedávám do barelu, nacvaknu hadici na kohoutek ve vaně (Gardena má takový udělátor) a napustím přímo do akva. A ryby schválně plujou do toho proudu - kdyby s tím měly problém, tak se někam uklidí.

Tom K - 09/09/2013

Já jsme si právě nechal udělat redukci na závit ke kohoutku v koupelně takže to samé. Natáhnu hadici a jedu. když jen vypouštím vodu a neodkaluji tak se to dá i vypustit stačí zapumpovat nebo udělat podtlak voda už vytéká sama

Tom K - 10/09/2013

makra: Tak beru vše co jsme tu řešili zpět. Učinil jsem převratný objev :-D Jak jsem měnil vodu v pátek asi 55% a v sobotu naměřil 3 mg/l PO4 tak jsem měnil včera znova asi 45-50%. Dnes měřím PO4 které by mělo by´t už v rozsahu do 1.8, ale nebylo ! Říkám si to je divné. Že by nefungovala matematika? nebo test?
Nakonec jsem přemýšlel a jak jsem včera (čistě náhodou) četl na etiketě akvaregulátoru od firmy Hü-ben hned jako první složku složeni disodium fosfát. Dneska mi to nedalo napustil jsem si do kbelíku vodu z vodovodu. Do jedné zkumavky jsem dal jen tu vodu a do druhé i s přidaným akvaregulátorem a hádej co se dělo... Ta s vodovodní vodou je pořád stejně zbarvená a ta s přidaným akvaregulátorem se okamžitě začala barvit do modra :@
Takže ty mé testy po výměny vody mi vůbec neřekli kolik tam mám PO4, ale nějaké jiné formy fosfátu... Hlavně, že jsem záhadu rozluštil. Nicméně to znamená, že nemusím mít v akváriu vůbec nadbytek nebo dokonce dostatek PO4 a proto možná ten staghorn najednou po začátku hnojení. Musím počkat na několik výměn vody.... jen nevím jestli mohu hned když jsem měnil včera a v pátek. A co rybičky na poměrně dost chlorovanou vodu.

PS: Varování pro všechny co chtějí měřit PO4. Nepoužívejte akvaregulátor !!!

makra - 12/09/2013

Tak to je dobra zprava. Jen si pohlidej PO4 pri dalsich vzmenach, abys neskoncil pro zmenu na nule.

tonof - 15/12/2013

Hnojím 3/4 EI, bude problém ak po výmene 50% vody v Nedeľu dám celotýždennu dávku microprvkov+Fe naraz a na druhý deň dám celotýždennú dávku macro (NPK)? Vopred vďaka.

makra - 16/12/2013

Myslim ze problem nebude.
Na zahranicnich forech jsem narazil na lidi, kteri takto hnoji, casto v tomto pripade sypou nektera hnojiva nerozpustena v destilce lzickou do akva.
Rozdil je hlavne v tomto: Po vymene mas ve vode treba 10mg/l. Pokud hnojis klasicky denne, postupne se dostavas az na 20mg/l v sobotu. Tj. koncentrace prubezne stoupa. Ve tvem pripade to bude naopak - v nedeli jednorazove vyhnojis na treba 35mg/l a cely tyden to bude klesat az na sobotnich 20mg/l. (ty hodnoty ber jen jako priklad, ne jako doporucene koncentrace).
Idealni by asi bylo nadavkovat napr. pul tydenni davky v nedeli a druhou pulku rozdelit po dnech - kolisani hodnoty koncentrace by bylo mensi. Ale asi to tak nikdo nedela. :)

Předchozí stránka