Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Dusík

V kategorii: Hnojení

Gargamel - 15/04/2012

Dusík bývá častou příčinnou problémů s rostlinami a řasami. Jeho nedostatek brzdí růst rostlin, ty opadávají, chřadnou a nastupuje řasa. Dusík se do akvária dostává více způsoby. Prvním je rozklad organických nečistot (trusu ryb, opadaných listů rostlin, nespotřebovaného krmiva). Do akvária se může dostat i vodou, která je bohatá na dusičnany (NO3), které dusík (N) obsahují. Koncentrace dusičnanů ve vodovodní vodě nebývá téměř nikdy vyšší než 50 mg/l. Na většině míst je však koncentrace NO3 ve vodovodní vodě blížící se nule.

Dusík se v akvarijní vodě vyskytuje v několika sloučeninách.. Je to čpavek (NH4), který vzniká právě rozpadem rostlin, trusem ryb a rozkladem veškerých organických nečistot. Při pH nad 7,5 je pro ryby toxický a navíc bylo prokázáno, že je hlavním spouštěčem řas. Z těchto důvodů je nutné postarat se o to, aby z akvária zmizel. Jednak tomu pomáhají pravidelné výměny vody a druhak jsou to užitečné bakterie ve filtrech a substrátu, které jej konvertují na dusitany (NO2), které jsou pro ryby také toxické a následně na dusičnany (NO3), které jsou toxické pouze v hodnotách nad 70 mg/l.

Rostliny přijímají dusík ve formě dusičnanů (NO3), čpavku (NH4) nebo i z močoviny (CH4N2O). My se snažíme krmit rostliny dusíkem především pomocí dusičnanů (NO3), avšak rostliny s nadšením uvítají i čpavek (NH4). Čpavkem lze však hnojit jen v malých množstvích a v akváriích silně zarostlých rostlinami tak, aby byl spotřebován velmi rychle rostlinami. Jeho zvýšená koncentrace je toxická a způsobuje řasy. Čpavkem hnojí jen ti nejzkušenější rostlinkáři, protože vědí, co dělají. Mnoho rostlin totiž na přihnojení čpavkem reaguje opravdu pozitivně.

akva

Co je tedy našim cílem? Dodat dusík formou dusičnanů a snížit množství čpavku na minimum.

Koncentrace dusičnanů (NO3) by se měla pohybovat v rozmezí 5-30 mg/l. V akváriu budou dusičnany vznikat jednak přeměnou čpavku pomocí bakterií a také výměnou vody (pouze pokud máte vstupní vodu bohatou na dusičnany). Více ryb samozřejmě vyprodukuje více čpavku a následně z něj bakterie vytvoří i více NO3. Pořiďte si kvalitní testy na NO3 a pravidelně kontrolujte jeho množství v akváriu. Pokud bude vyšší než 30 mg/l, měňte více vody a omezte krmení ryb, pokud však bude nižší než 10 mg/l, dodejte jej pomocí KNO3 (dusičnan draselný), který dusičnany obsahuje. Můžete použít i některé z komerčních hnojiv obsahující NPK. NO3 bývá málo zejména v akváriích s málo rybami, čistých nádržích, v akváriích se vstupní vodou, která má nízké množství dusičnanů a v akváriích se silným osvětlením, ve kterých zrychlená fotosyntéza vyčerpá příliš rychle všechny dusičnany.

Je také dobré zmínit, že na množství dusičnanů závisí i vybarvení rostlin. Při nízkých hodnotách NO3 se rostliny lépe zbarvují do červena. Toto však opět nechejte zkušenějším rostlinkářům, protože při nízkých hodnotách NO3 vzniká riziko, že se dostane NO3 na nulu a rostliny přestanou růst úplně, což způdobí řasy.

Čpavek se naopak snažíme co nejvíce odstraňovat a to jednak pravidelnými velkými výměnami vody (čím více a častěji, tím lépe) a jednak podpořením bakterií - větší filtry, dostatek kyslíku - lehké čeření hladiny, zdravé rostliny produkující kyslík fotosyntézou. V žádném případě nenechávejte v akváriu jakoukoliv nečistotu - garantuji vám, že množství řas závisí více než si myslíte na organických nečistotách v akváriu, protože se z nich velmi rychle utvoří čpavek a následně řasy.

Příště budeme pokračovat článkem o fosforu.

ctom - 18/04/2012

Může někdo doporučit kvalitní test na NO3?

Gargamel - 18/04/2012

Já s ratajem nemám moc dobré zkušenosti, o tom jsem se tady už ale zmiňoval.
Na NO3 bych si rozhodně raději pořídil test buď od firmy SERA, TETRA nebo JBL - tyto testy jsou na NO3 zhruba kvalitativně stejné. Kvalita ratajových testů mi přijde strašně kolísavá. Jednou měří stejně dobře jako JBL a další jeho test měří úplné nesmysly a to není zdaleka prošlý. Použil jsem už několik balení jeho NO3 testů a mnohokrát mě zmátl - v tento jeho test jsem prostě ztratil důvěru. Výše uvedené testy naopak měří stále spolehlivě.
Na PO4 rozhodně JBL, ten je na fosforečnany nejlepší.
Myslím, že se vyplatí připlatit si stovku nebo dvě za kvalitu, než potom kroutit hlavou nad tím, jaktože rostliny nerostou, když test ukazuje pořád 20 mg/l NO3 (ve skutečnosti tam nemusí být nic). Toť moje zkušenost a osobní názor., který může mít samozřejmě každý jiný. ijak tady Rataje nechci očrňovat.

nanobot - 19/04/2012

Když jsem z počátku koupoval test NO3 od Rataje, něco měřily. Zhruba před rokem jsem koupil 2x a ani porovnávcí roztok 0,5 mg/L nenaměřil nic. Od té doby jako měřiče NO3 používám rostliny.:)

Gargamel - 19/04/2012

Jak říkám, jeden jeho test měří perfektně a další je tak maximálně na vyhození do koše. Nakonec utrácením za koupi toho, co měří, utratíš ještě víc, než když si koupíš napoprvé pořádný dražší. Toť moje zkušenost.

ctom - 19/04/2012

Chválu jsem neslyšel ani na testy SERA, které prý ukazují pořád stejně. Zkusím TETRU nebo JBL. Určitě si radši připlatím. Škoda, že není třeba dostupnější a přesnější fotometr na NO3.

nanobot - 22/04/2012

Porovnávací roztok Azotanu naměří 10mg, co potom může naměřit test s akva vodou, pokaždé nulu:@, děs běs.

nanobot - 23/04/2012

Jednou jsem navštívil obchod Rataj v Šumperku, hovořil jsem přímo s panem Ratajem o mém problému, tehda mě otravovala asi rok sinice a všechny druhy řas, doslova peklo. Přesto, že jsem akva držel v čistotě, doporučil mi, ať si CHSK zakoupím. Zakoupil, přijel domu, otestoval vodu a test ukázal, že voda je jako křišťálová studánka. Taky že byla, ale sinice si přesto doslova tuto vodu užívala. Byly to zbytečně vyhozené peníze. Celý problém byl ve špatném poměru všech živin a některých živin z takřka nolovou hodnotou. Jinak co se týče komunikace pana Rataje, mile mě překvapil a jeho obchod byl nejlepším, které jsem kdy navštívil.:)

Slavko - 26/04/2012

Zhodou okolností som včera a dnes podrobil test NO3 od Rataja malému výskumu. Privádza ma totiž do vytrženia jeho "odmerka" na prášok (činidlo). V návode je uvedené "naberačkou pridáme redukčné činidlo". Hmm, ale koľko?

Pripravil som teda šesť fľaštičiek a do každej pridal iné množstvo, od naozaj na špičku noža, po pomerne dosť (naberačka je plochá a nemá žiadne označenie koľko - alebo som slepý) no a samozrejme ,všetko ostatné rovnako. Výsledok bol, v poradí od najmenej činidla po najviac, relatívne zafarbenie vzhľadom k predošlému:

1, svetlá (< 10 mg/l)
2, tmavšia (nie viac ako 20 mg/l)
3, svetlejšia (trochu tmavšia ako 1)
4, svetlejšia
5, číra
6, sivá

Takže týmto testom veľkú presnosť nedosiahnete, pretože výsledok pokusu hovorí o koncentrácii cca 0 - 20 mg/l, podľa množstva prášku. Nehovoriac o tom, že v písanom návode je udané pôsobenie jednotlivých komponentov 10 min, v grafickom návode na krabičke po 5 min (ale v tomto prípade je výsledok meraní rovnaký).

Dosť nepríjemnú skúsenosť mám aj s testom KH, kde mi jeden test meral 2x vyššie hodnoty ako ostatné - žeby urobili menšiu dierku do kvapkátka?

Gargamel - 26/04/2012

JBL to řeší zase tak, že je v něm přibalena naběračka, která má jakési vybrání, takže jí naberete vždy stejné množství prášku: http://www.youtube.com/watch?v=amtECxL7OYo
Uvažuju o tom, že bych udělal takový report, kdy bych otestoval značky jako tetra, jbl, sera, rataj. Udělal bych si podle zdejší kalkulačky roztok destilky s KNO3, takže bych přesně věděl, kolik je v něm NO3 a postupně bych roztok testoval každým testem zvlášť několikrát a udělal bych nějaké zhodnocení. Trošku mě ale odrazuje nevyrovnanost hlavně ratajových testů, kdy jeden test měří poměrně přijatelně a další kus, který je vyroben o dva měsíce později háže úplně jiné hodnoty.
Chtěl bych tak vyzvat všechny, kdo mají zájem, aby vzali svůj test (jakékoliv značky) a změřili hodnotu vody, u které si jsou jistí, že znají její hodnotu. Může to být třeba ten vytvořený roztok z destilky smíchané s chemikálií podle kalkulačky nebo aspoň změření vodovodní vody, ke které vám dali z vodáren parametry.
Neplatí to jen pro NO3, klidně sem napište i výsledky dalších testů. Přihoďte i váš názor, jak pohodlné pro vás měření bylo, prostě pokusme se vybrat ten nejlepší a nejpřesnější test.
Díky Slavkovi za první příspěvek a když se nás, kteří zkusí provést měření sejde víc, můžeme eliminovat i kolísavost kvality těch testů. Pokud se to rozjede, tak bych potom sehnal co nejvíc testů i já a udělal bych několik článků, kde bych otestoval nejdřív testy na NO3, v dalším PO4 atd. Vítězný test na každou živinu pak zařadím za dobrou cenu do nabídky v e-shopu.

Miso - 27/04/2012

ja som takto testova Seru a JBL, vpodstate obydva odmerali cca spravne, akorat u sery bolo jednoznacnejsie odcitanie kedze tento test pri danej hodnote NO3 (tusim to bolo 20mg/l) uz isiel do cervenej farby, JBL bolo este v odtienoch zltej. Celkovo sa mi ale najlepsie robi s JBL testamy

Miso - 27/04/2012

Ked budem mat cas mozem to skusit este raz pri roznych hodnotach NO3

ctom - 27/04/2012

Taky se připojuji a souhlasím s takovým reportem. Předem ještě říkám, že jsem měl test i od Dajany a ten je na vyhození, buď vycházel čistý nebo rudý.
Teď jsem pořídil od Tetry a to je o něčem jiném, z vodárny mám parametry NO 27,8 mg/l. Testem odečítám zabarvení jako o něco málo tmavší než 25 mg/l na stupnici. Čili by to mohlo tak nějak odpovídat. Jinak bych chtěl příště vyzkoušet JBL.

Gargamel - 27/04/2012

Ta tetra je zrovna na NO3 opravdu super a sám ji používám. Navíc ten komfort oproti ratajovi je nenahraditelný. S ratajem kolem toho běhám snad půl hodiny a musím pořád myslet na to, že po deseti minutách musím zase něco přidat. Půl hodiny času je tak v háji. U tetry to prostě jen nakapu všechno do sebe a po deseti minutách se podivám na výslednou barvu.

Slavko - 27/04/2012

Myslím si, že urobiť porovnávací test testov (aké krásne spojenie) je výborný nápad. Sám som tie svoje pokusy s Ratajom nafotil, ale zafarbenie je na nich zle vidno.

Určite mnohým pomôže aj porovnanie farebnej stupnice, pretože odhadnúť hodnotu podľa farby Rataja (bez rozdielu testu) chce veľký cvik. Porovnanie komfortu je tiež zaujímavé a o porovnaní nameraných hodnôt ani nehovorím. Ceny si väčšinou dokáže porovnať už každý sám :-)

Určite sa prihováram za zaradenie aj rýchlych testov, ja im hovorím čúracie, pretože na podobné pásiky som svojho času u lekára čúral (pre čitateľky: cikal B))

nanobot - 28/04/2012

Dobrý nápad, neboť něco měřit a naměřit jiné hodnoty, než jsou, může být pro život v akváriu mezi životem a smrtí..........

Slavko - 10/06/2012

Tak som sa dal do hľadania informácií o týchto testoch (Salifert). Prakticky všetky odkazy (vrátane stránok výrobcu) píšu o niečo o morskej vode.

Sú tieto testy vhodné aj pre sladkú vodu?

Gargamel - 10/06/2012

Určitě se dají použít i pro sladkovodní akvaristiku. Není v tom rozdíl. Nikdy jsem je ale nezkoušel, pokud by je někdo už používal, může se podělit o zkušenosti.

Tom Kl - 15/07/2015

Test od Sery mi ukazuje stale nulové množství NO3 jak ve vstupní vodě tak v akváriu i při testu roztoku kde by mělo být cca 100mg/l. Test proběhl podle návodu několikrát a stále stejný výsledek tak snad JBL bude lepší :)