🔥Osvětlení Sinkor v akci Více zde 02d 14h 21m 56s

Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

DSM pokus 30L

V kategorii: Deníky a diskuze našich

grunda - 04/11/2012

pokud dodáš dostatek CO2, tak se řasy konat nebudou


danyboy77 - 16/11/2012

Tak uz jsi to zalil? Cekame ;)


stephans - 19/11/2012

Takže dnes mi konečne prišiel atomizer a druhé svetlo. To znamená, že zajtra zalievam :)
Je to osem týždňov od založenia a je to fakt dosť zarastené.
Mám jeden poznatok, asi nie dobré tak dlho čakať (i keď ja som čakal na atomizer atď), lebo v spodnej vrstve hemianthusu lístky hnednú. Čo asi nie je moc dobré kvôli vzniku amoniaku z rozkladajúcich sa lístkov.
Hneď jedna otázka:
Mám to po zaliatí ostrihať aby som vyplavil hnedé listy?


Ardjuna - 20/11/2012

No, já bych to asi nestříhal, protože ty rostlinky ti vyrostly v podstatě emerzně a po zalití vodou se teprve budou muset přizpůsobit na život pod vodou. Když je hned po změně prostředí ostříháš, bude to (podle mě) pro ně hodně velký "zásek". Já bych jim dal pár týdnů na aklimatizace a přechod na submerzní formu příjmu živin, a teprve, až ti začnou růst i ve vodě, tak bych je teprve zastříhnul.

Na druhou stranu by ale asi bylo dobré ty uhnívající lístky odstranit, ale to bych asi řešil spíše trpělivým odkalováním menší hadičkou, až budou pod vodou (nebo je můžeš zkusit "pročistit" ještě teď, než to zaliješ vodou).


stephans - 20/11/2012

Ten koberec je dosť hustý a tie hnedé sú úplne na spodu a celkom dobre držia. Skúsim vyzberať čo sa dá a uvidím


Gargamel - 20/11/2012

Určitě bych to hned nestříhal. Udělej to takhle: https://www.rostlinna-akvaria.cz/video/cleaning-hc-in-an-aquarium-5


stephans - 20/11/2012

Zdravím všetkých v túto večernú hodinu.
Tak som to zalial, ešte sa musím trochu pohrať s atomizérom a bude to.
Ten hemianthus budem čistiť odsávačom a asi častejšie vymením vodu.
Mám tam nechať tento jenoduchý výpust z filtra, alebo tam mám dať rampu? Vyzerá to, že bublinky sú v celom akváriu, ten prúd je celkom silný. Asi by to mohlo byť takto.
A keď to všetko dobre dopadne, za odmenu si kúpim lily pipes :)


danyboy77 - 20/11/2012

Vypada to kraaasne ;) Tak snad se to brzy nezarasi. A urcite by to chtelo lily pipes ;) ten eheim nasavac to hyzdi :| Ale jinak krasna prace.


Bedna - 21/11/2012

Nádhera jen bych investoval do lily pipes a nějak bych pořešil ty kabely na zadní straně :) jinak paráda .)


Ardjuna - 21/11/2012

@Stephans: Nenech se od nich vyburcovat! :P
Důležitější je, aby ti všechno fungovalo. Vzhled můžeš pořešit později. Radši by sem investoval čas a finance do dobré kondice rostlin, než hned do lily pipes.


danyboy77 - 21/11/2012

Ale jooo nechej se vyburcovat :D;) bude to vypadat dokonale s lily pipes ;) Ale Kazdopadne ma Marcel pravdu,dulezitejsi je vitalita a zdravi rust rostlinek a hlavne aby tobe akva delalo radost.


stephans - 21/11/2012

Dík za pochvalu :)
Dnes som sa ešte trochu trápil s atomizérom. Všade sú videa ako z toho ide brutálna hmla, ale asi to nepúšťali pri dvoch alebo troch bublinkách za sekundu. Pri tomto počte sú tam úplne jemné bublinky. Počkám čo ukáže drop checker, ale zatiaľ je slabo zelený, takže asi dobre.
Zmeral som vodu sera testom a všetko vyzerá byť v poriadku, ale ešte to je asi krátky čas.
No2 je 0.
Včera večer som ešte nalial JBL Denitrol, ale predpokladám, že nitrifikačné baktérie už žijú ;)
Lily Pipes, keď to dobre dopadne.


stephans - 23/11/2012

Ako často sa u novozaloženého akvária čistí filter.
Mám eheim classic 2211 a vo vnútri je modrá špongia na väčšie nečistoty, nejaký granulát a biela špongia na menšie nečistoty.
Čistenie znamená rozobrať prepláchnuť špongie vo vode z akvária a zložiť?


LaXo - 23/11/2012

Filter sa čistí podľa potreby, spravidla vtedy keď je o poznanie menší ťah. Pričasté čistenie nemá dobrý vplyv na vnútornú mikroflóru a v podstate celkovo ani na mechaniku filtra (hlavne na tesnenia) Nezáleží pritom či sa jedná o novozaložené akvárium. Tam by som dokonca odporúčal aspoň dva-tri mesiace nechať ho tak, aby sa vytvorili kolónie baktérií v dostatočnom množstve.
Btw. u Teba ani nepredpokladám nejaké skoré zanesenie filtra, čím by sa asi zaniesol, všakže?
:)


stephans - 24/11/2012

Dnes som menil vodu a skúsil som odsať tie hnedé lístky.
Zatiaľ to nešlo.
Keď som rozhrnul rotalu, tiež dole v tej húšťave bolo veľa žltých lístkov.
Inač rastliny rastú celkom rýchlo. NO2 je stále 0.
Neviem či tomu dobre chápem, takže otázka.
Pokiaľ sú vytvorené nitrifikáčné baktérie a pridávam CO2, mohlo by to vydržať pokiaľ sa tie lístky začnú rozpadáva a bude sa to dať odsať. Samozrejme pri pravidelnej výmene vody.

Druhá otázka:
Známy mi ponúka 20 krevetiek. Myslíte, že by som ich mohol nasadiť ako proti riasovú prvú pomoc? Keby náhodou. Jedine čo ma odrádza je, či to nie skoro. I keď niekto mi tu už písal, že pri tejto metóde, keď mám NO2 nula môžem dať po dvoch dňoch ryby.


danyboy77 - 24/11/2012

Vubec bych se nebal nasadit zivocichy. Pripadne pokud mas obavy,tak hned nedavej vsech 20 ale dej treba 3ks a uvidis. Moje zkusenost s krevetkama je,ze mi neumreli ve vode ale ty potvurky vylezli na vyztuhy akva a nez jsem to zjistil tak uz byli suche. Bud je nahaneli Tercovci a nebo proste chteli zdrhnout :D


Ardjuna - 25/11/2012

Já osobně jsem sice tuto metodu (DSM) ještě nezkoušel, ale Tom Barr (který ji zpopularizoval mezi akvaristy) opravdu psal, že při této metodě se mikroorganismy v substrátu rozmnoží už během těch prvních 4 týdnů (což je logické). Takže on sám doporučuje zalít substrát vodou a krevetky tam dát týden nato ... ryby pak další týden nato. Během toho týdne, kdy bude akvárium kompletně pod vodou, by se případné problémy určitě projevily. Osobně bych tedy naplnil akvárium vodou, a po týdnu bych změřil NO2. Pokud to bude OK, tak bych nasadil krevetky. A pokud ti krevetky bez problémů vydrží další týden, tak můžeš nasadit rybky. Tento postup mi připadá rozumný. Uvědom si ještě, že i když mikroorganismy v substrátu už budou zcela jistě ve velkém počtu, ve filtru nebudeš mít nic. Sice to není tvůj případ, ale pokud bys při této metodě nepoužil porézní substrát (např. ADA), tak by se ti v substrátu nemuselo vytvořit dostatečné množství mikroorganismů. Jak známo, třeba v písku moc velké kolonie nitrifikačních bakterií nebývají (oproti jílovitým, porézním substrátům). To jen tak na okraj.

PS: Jinak mám zkušenosti s tím, že krevetky obvykle vydrží mnohem vyšší koncentrace CO2 než razborky. I když jsem měl ale občas koncentraci CO2 dost vysokou (sytě žlutý drop checker), nikdy mi krevetky z vody neutekly => pouze se začaly podivně chovat (hlavně prudké trhavé pohyby nebo naopak malátnost).


grunda - 25/11/2012

ryby můžeš dát hned, akva už je usazené, jen je třeba dodržet postupné přidávání živočichů, tak jako u každého nového akva


stephans - 25/11/2012

Dík za odpovede.
Tak v utorok tam skúsim dať tie krevetky a počkám aspoň týždeň.
Keď to pôjde chcem dať asi 10 rasboriek.


stephans - 28/11/2012

Takto to vyzerá týždeň po založení.


Předchozí stránka

Další stránka

Získejte výhody

Přidejte se na naši Facebookovou stránku a získejte slevy, informaci o nových článcích a návodech, praktické tipy, inspirace a mnoho dalšího

Přidat se můžete zde

Jsme i na INSTAGRAMU

Na náš Instagram, stejně jako na naši FB stránku, pravidelně každý den přidáváme zajímavý obsah, jako slevy, tipy, videa a mnoho dalšího. Přidejte se i na náš IG a nic Vám neunikne.

Přidat se můžete zde