Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
555 444 753(Po-Pá: 7-15h.)
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Draslík

V kategorii: Hnojení

Gargamel - 06/06/2012

Draslík

Draslík je hned po dusíku a fosforu třetí nejdůležitější živinou pro zdravý růst akvarijních rostlin. Rostlinami je využíván jako draselný ion K+.

Bez dostatečného množství draslíku v akvarijní vodě a substrátu by nemohla probíhat fotosyntéza. Draslík velmi často v akvarijích chybí. Ve vodovodní vodě je ho totiž pramálo a tato koncentrace rostlinám rozhodně nestačí. Každý, kdo má v akváriu nějaké rostliny, musí draslíkem přihnojovat. Když se řekne přihnojování draslíkem, není samozřejmě myšlena jeho kovová forma. Draslík můžeme dodat do akvária buď chemikálií zvanou K2SO4 tak, že ji rozpustíme v destilované vodě a následně tento roztok dávkujeme do akvária. K2SO4 je obsaženo i v balíčcích PMDD. Další možností je použít již namíchané hnojivo, jako např. Easy Life Kalium nebo Seachem Flourish Potassium, která draslík obsahují. Pokud hnojíte nějakými komplexními hnojivy jako např. Easy Life Profito, Sera Florena, TetraPlant Plantamin, hnojiva Dennerle apod., je draslík obsažen i v nich. Pokud však máte silné osvětlení a mnoho rostlin, může se stát, že draslík obsažený v těchto hnojivech jim nebude stačit a bude třeba přihnojit právě pomocí koncentrovaných hnojiv obsahujících draslík tj. K2SO4, Easy Life Kalium nebo Seachem Flourish Potassium.

V přírodě se koncentrace draslíku pohybují mezi 2 - 100 mg/l. Vodovodní voda nedosahuje ani této spodní hranice, proto je třeba přihnojovat. Největším problémem při přihnojování draslíkem je to, že na něj zatím neexistují akvarijní testy. Musíme se tedy spoléhat na svou intuici a dívat se na listy rostlin, které nám nedostatek draslíku prozradí.

akvarium

Pokud přihnojujete dusíkem (dodáváte NO3 - např. pomocí chemikálie KNO3, Easy Life Nitro, Seachem Flourish Nitrogen apod.), je vhodné dodávat stejné množství draslíku. Je to takové všeobecné pravidlo. Tzn., že pokud dodáte týdně 5 mg/l NO3(dusičnanů) formou těchto hnojiv, je třeba přidat i 5 mg/l draslíku. Každopádně přidávejte draslík i v případě, že NO3 nedodáváte. Jak už jsem napsal, ve vodovodní vodě chybí a nemá se tak do vody jak dostat. Tady platí pavidlo raději trošku více než méně.

Dalším způsobem, jak deficit draslíku můžeme zjistit, je pozorováním rostlin. Jakmile se začnou na starších listech rostlin tvořit dírky s hnědými okraji, je třeba vzít do rukou hnojivo a dát rostlinám najíst. Všimněte si těch dírek na starších listech mé hygrophily polyspermy na obrázku. Radikálně jsem totiž snížil přidávání K2SO4 a rostliny to, jak vidíte, nesly dosti nelibě. Dokonce se vyskytla i řasa, takže jsem musel draslík opět dodat, situace se poté znovu dostala do normálu. Ještě bych chtěl upozornit, že zlepšení nehledejte na již postižených listech, pro ty už je pozdě a můžete je odstranit.

potassium deficiency

Do průměrně zarostlé nádrže doporučuji přidávat 5 mg/l draslíku týdně s tím, že bych se snažil měnit alespoň 1x za dva týdny 1/3 vody, aby se předešlo jeho případnému hromadění. Nemějte obavy, ani jeho výrazné předávkování nic hrozného nezpůsobí.

Abychom dodali 5 mg/l draslíku(K), musíme použít buď:

1) K2SO4 - namíchejte si roztok a následně jej přidávejte do akvária podle této kalkulačky: kalkulačka výpočtu chemikálií

2) pokud zrovna neholdujete chemii, je vhodnou alternativou použití hnojiva Easy Life Kalium - k přidání 5 mg/l je nutno týdně dodat 12ml tohoto hnojiva na 100 litrů vody

3 vhodným hnojivem je i Seachem Flourish Potassium, kterého je třeba do 100 litrového akvária nutno dodat týdně 10 ml pro dosažení koncentrace 5 mg/l.

Chtěl bych jen upozornit, že koncentrace 5 mg/l je jen orientační a startovací. Akvárium silně osvětlené, s přidáváním CO2 a hustě osázené může spotřebovat klidně i 20 mg/l draslíku.

Draslík je jednoznačně velmi důležitou živinou pro růst rostlin a nevyplácí se ho do akvária nedodávat.

budulinecek - 07/06/2012

Nemohu si pomoci, ale vidím tu trochu rozpor s články o EI. Tam je dokonce uvedeno že postačuje množství K obsaženého v KNO3 a KH2PO4 a nemusí se přidávat již K2SO4. Zde se zase udává, že by se mělo dát tolik K kolik hnojím N. A co s tím? Co je dobře? Zkušenější rostlinkář to vezme podle stavu rostlin, ale jak se v těchto informacích má orientovat začátečník?

Gargamel - 07/06/2012

Ahoj, díky za komentář.
Je to myšleno tak, že když přidáme např. 5 mg/l NO3 formou např. KNO3, musíme dodat i 5 mg/l K. To ale neznamená, že k tomu KNO3 máme přidat dalších 5 mg/l z K2SO4, ale je to celkový součet draslíku z KNO3 i z K2SO4. KNO3 totiž obsahuje jak draslík, tak NO3.
Hodně lidí je z těch chemikálií zmatených a vidím to na zprávách, které mi chodí. Proto jsem se rozhodl, že budu uvádět příklady i na komerčních hnojivech, protože ne každý si chce míchat chemikálie doma.

budulinecek - 07/06/2012

Ale to co popisuješ je právě proti tomu co je v článku o EI nebo v diskuzi pod ním (bohužel už nevím kde přesně jsem to tady četl).
Ale mám pocit že někdo se ptal jak to že v konečném návodu co namíchat a jak to dávkovat chybí u EI právě K2SO4 a tam jako odpověď zaznělo, že stačí množství K z KNO3 a z KH2PO4.
Přitom zase záleží na pohledu, někdo řekne stačí jiný řekne nestačí. Je to různé akvárium od akvária. Obávám se že další vysvětlování zde již může být kontraproduktivní a místo lepšího vysvětlení se to začíná pro začátečníky víc a víc zamotávat a ti naprosto rezignují na pochopení a prostě budou lít do akva tamtu vodičku co jim v akvaristice poradili :-(

Gargamel - 07/06/2012

Já si na tu diskuzi pamatuju a taky si pamatuju, že se tam psalo, že někteří preferují pro jistotu ještě trochu K2SO4 přidat, jiní dávají jenom KNO3. Při EI se ale dává naschvál více KNO3 než můžou rostliny spotřebovat - to je princip EI, aby se náhodou nestalo, že bude někdy něčeho deficit. Tzn., že když dodáváme nadbytek KNO3, bude tam z něj zákonitě dostatek draslíku. Tady by pomohl možná nějaký graf pro lepší představivost. Nedokážu to líp popsat slovy. Prostě je rozdíl, jestli přidáme NO3 formou KNO3 5 mg/l nebo 30 mg/l, protože rostliny mají určité hranice, kolik toho za týden mohou spotřebovat.
Nevím, jestli jsem to dostatečně srozumitelně vysvětlil, ale dává mi to logiku.

Venny - 07/06/2012

Pokud někdo nechce míchat a nebo mu to připadá složité, doporučím komerční hnojiva např. Easy Life. Pro začátečníka možná i lepší, jelikož dělit či násobit doporučené dávkování je přeci jen jednodušší. A abych se bez testů nebál, že tam je něčeho málo, dám radši víc. Na konci týdne stejně vyměním 50% vody. Je to dražší než chemie, ale nebudu si lámat tolik hlavu. Časem až pochopím princip přírody můžu přejít do chemie, ale ze začátku si ušetřím spoustu nezdarů, zklamání a možná i celkovou rezignaci :)

Gargamel - 07/06/2012

Venny: Naprostý souhlas. Já to vidím na začátečnících, kteří mi píšou. Nemůžu na ně hned vybalit jaké chemikálie si sehnat a jak a co míchat. Když už na to jednou přijdete, je to levnější a přesnější, ale pokud se máte vžít do role začátečníka, je pro něj namíchat např. roztok z KNO3 nepřekonatelný problém.
Proto se budu snažit uvádět jako alternativy komerční hnojiva, jejichž dávkování je velmi snadné. Easy Life jsou dobrá hnojiva, sám používám s tenso cocktailem i Easy Life Profito.

Slavko - 10/06/2012

KNO3 obsahuje cca 39 % K a 61 % NO3. Takže, ak pridáš do 1 l vody 100 mg KNO3 (príklad), bude tento liter vody obsahovať 39 mg/l K a 61 mg/l NO3. Inými slovami, bude pridané o 22 mg/l K menej ako NO3.

K2SO4 obsahuje (oi) cca 45 % K. Ak pridáš do 1 l vody 100 mg K2SO4, bude voda obsahovať 45 mg/l K.

Ak do litra vsypeš po 100 mg každého, bude výsledkom 84 mg/l (39 + 45) K a spomínaných 61 mg/l NO3. Čiže o 23 mg/l K viac ako NO3.

Teraz už len trojčlenku (alebo priamu úmeru) a z uvedeného príkladu vypočítať koľko pridať jednotlivých práškov tak, aby bolo pridané rovnako K aj NO3… ;)

kvetak84 - 19/01/2013

Pokud bych chtěl do akvária přidávat jenom draslík pomocí K2SO4 podle této kalkulačky, http://akva.wu.cz/index.php?id=kalkulator#hnojeni , tam přidám ještě větší množství síranů. Není to trochu moc, pokud bych chtěl použít jako substrát ADA aqua soil a hlavně ze začátku budu muset hnojit pouze draslíkem a mikro?

kvetak84 - 20/01/2013

Má někdo názor?

grunda - 20/01/2013

v tom není žádný problém, aspoň jsem zatím žádný problém nezaznamenal

Gargamel - 20/01/2013

Sírany bych neřešil.

kvetak84 - 20/01/2013

Nebylo by třeba vhodnější KCL místo K2SO4 ?

Gargamel - 20/01/2013

ADA používá KCL - ADA brighty K není v podstatě nic jiného než voda + v ní rozpuštěné KCL.

kvetak84 - 21/01/2013

Já jsem se zase na Marcelovo stránkách dočetl že ADA používá v brighty K K2CO3 neboli uhličitan draselný.

Ardjuna - 21/01/2013

Ono je možné, že to Amano změnil. Každopádně není problém si nechat udělat laboratorní rozbor. Amano je známý tím, že přesné složení svých výrobků nezveřejňuje a spíše "mlží". Stěží v tom ale bude něco jiného, než nějaká obyčejná, běžně dostupná chemikálie. Jeho výrobky jsou extrémně předražené ani né tak kvůli mimořádné kvalitě, jako spíše "obchodní značce". Přirovnal bych to k cenám výrobků "Apple". Za stejné peníze jako "MacBook Pro" si koupíte pět jiných, výkonově ještě našláplejších notebooků, ale určitá skupina lidí (high-society) si prostě potrpí na luxusu a značce, která je odlišuje od běžných plebejců (jako jsme my).

kvetak84 - 21/01/2013

Pěkně jsi to popsal :) každopádně díky za názory.