Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!
Expedujeme ihneddoprava zdarmasklad v OpavěDokážeme poradit

Dlouhodobý test na CO2 – výroba

V kategorii: Vyrob si sám

Gargamel - 01/10/2011

Dlouhodobý test na CO2 – výroba


Všude se diskutuje o tom, že by mělo být v akváriu dostatek rozpuštěného CO2 pro rostliny. Existuje však pouze jedna dostupná metoda na měření koncentrace CO2 v akvárku – je jí CO2 test nebo taky některými nazýván drop checker.


Drop checker jde buď koupit, neznámější je asi dropchecker od JBL. Já jsem trošku listoval nejrůznějšími stránkami a snažil se najít cestu, jak si podobný permanentní CO2 drop checker vyrobit. Narazil jsem na dva návody, které mě opravdu zaujaly a jeden z nich jsem realizoval. V následujícím článku bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti a návod na výrobu takovéhoto testu na CO2.


Pokud se v problematice drop-checkeru dostatečně neorientujete nebo dokonce stále nechápete, o co se jedná, přečtěte si užitečný článek měření CO2 pomocí dropcheckeru.


Samotná výroba dropcheckeru se skládá ze dvou částí. První je vytvoření roztoku, který se bude podle množství koncentrace CO2 zbarvovat a druhou části je vytvoření lahvičky, do které roztok umístíme.


Pokud se vám s roztokem nechce patlat, můžete si koupit již hotový roztok. Já jsem si jej ale namíchal sám. K výrobě roztoku budete potřebovat trochu destilované vody, jedlou sodu, kterou koupíte v každé sámošce a test na pH, který každý akvarista vlastní. Náklady jsou tedy v podstatě nulové. Základem je vyrobit roztok vody o tvrdosti 4°dKH – to můžete změřit pomocí testu na KH, který je v každé akvaristice. Do něj potom nakapeme asi 10 kapek roztoku na měření pH a je hotovo.


Roztok o hodnotě 4°dKH jsem udělal následovně: Do sklenice jsem nalil destilku a přidal trošinku jedlé sody, která zvyšuje KH. Destilka má totiž KH nula a pomocí sody se musíme pokusit hodnotu dostat na 4°. Toto jsem zamíchal a zkusil KH změřit testem – ten ukazoval asi 15°, takže jsem polovinu sklenice vylil a přidal čistou destiku. Takto jsem to ředil, dokud jsem nedosáhl koncentrace 4°dKH.


Na internetu jsem četl i další návod na výrobu tohoto roztoku. Vezměte 1 litr destilky a nasypejte do ní přesně 6 g jedlé sody, takto dostanete roztok o hodnotě 200°dKH. Následně vezměte 10 ml této vody nalijte ji do 490 ml nové a čisté destilky a je hotovo, dostanete tím roztok 4°dKH. Tento způsob jsem osobně nezkoušel, ale pro lidi, co nevlastní test na KH to bude asi ideální volba.


Následně už jen stačí nakapat do tohoto roztoku 10 kapek (nemusí to být přesně) roztoku z jakéhokoliv pH testu – všechny obsahují stejnou namodralou chemikálii. Následně je na čase vyrobit obal pro tento roztok.


Úkolem této nádobky bude udržet v sobě roztok a zároveň k němu nepustit vodu z akvária. Díky fyzikálním zákonům je to možné. Více lze vidět na obrázcích s drop checkery. Pokud bychom jednoduše lahvičku zazátkovali, neměli bychom jak změřit CO2, protože by se nedostalo do flaštičky. Tyto drop checkery jsou ale navrženy tak, aby byla v lahvičce vzduchová bublina, přes kterou bude proudit do našeh namíchaného roztoku CO2 z akvarijní vody(jakoby se vypařuje a proudí do vytvořeného roztoku – fyzikové prominou). Tady jsou dva návody na výrobu lahviček:


První je trošku jednodušší na výrobu, protože vůbec nepotřebujete lepidlo. Co potřebujete? Jenom nějaký vršek např. od tužidla na vlasy, zkumavku, která je skoro ve všech akvarijních testech – já jsem použil tu z ratajova testu na NO3 a nějakou přísavku – náklady nula nula nic.


1


Vystřihněte z vršku od tužidla na vlasy(nebo čehokoli podobného, co najdete v koupelně) tento tvar:


2


3


Prsty jednoduše vzniklé „křidélka“ vmáčkněte dovnitř.


4


Umístěte do ní menší zkumavku z akvarijního testu– bude držet výborně i bez lepidla.


5


Do zkumavky nalijte vytvořený roztok.


6


7


Barva se změnila z modrého původního roztoku na krásně světle zelenou – znamení, že je ve vodě 30 mg/l CO2, což je ideální koncentrace. Tmavě zelená by znamenala, že je CO2 málo a žlutá, že naopak hodně.


Toto byly fotky z internetu, já jsem se pokusil o něco podobného a výsledek byl podobný. Přísavku jsem připevnil pomocí drátku, takže jsem lepidlo vůbec nepotřeboval.


Druhý způsob vypadá daleko elegantněji a pokud si s výrobou pohrajete(ne jako já, který to spatlal za 3 minuty) může vypadat výsledek velice dekorativně. Návod je zde:


Budete potřebovat skleničku, štamprli, silikonové lepidlo a přísavky. Výroba není nijak složitá, prostě přilepte tu menší do větší podle obrázku. Pak už jen stačí přidělat lepidlem přísavky a je hotovo. Více na obrázcích.


8


9


10


Při nejasnostech se pokusím odpovědět v komentářích.


cheron - 04/10/2011

Kto má presné váhy, tak na 1 liter destilky stačí pridať 0,12 g sódy a je to ;)


Travis - 06/10/2011

U druhého provedení se trochu bojím, že by půlky mohly spadnout dolů, rozbít se, poranit ryby a následné rozlití roztoku do vody.


Vladik - 22/11/2011

Co jsem pouzil si uz presne nepamatuju. Ve skřínce mám tech testů víc, takže nevím který jsem tam tehdy nakapal. Pamatuju si ale, že s tím Ben-testem jsem měl taky problém, protože z něj vůbec nevznikla modrá barva, ale spis takova brčálová. . Zkus nějaký jiný, je možné, že jsem pouzil test od rataje, ale jistě ti to nereknu.


Gargamel - 22/11/2011

Chyba není v pH testu, ale v roztoku, který má být 4°dKH, ale stoprocentně není. Ten roztok se zbarví do zelena právě podle tvrdosti toho roztoku, na tom je ta metoda toho měření založena. Když to není 4° dKH tak to nemůže nikdy fungovat.
Jakmile to zezelená, indikuje to množství CO2 ve vodě 30 mg/l - to ale pouze v případě, že má roztok 4°. V zahraničí jsem viděl, že si někteří naschvál namíchají roztok o menší tvrdosti, protože jim potom drop-checker zezelená při jiné koncentraci CO2.
Takže uprav tu tvrdost roztoku a zkus to tam nakapat znovu. Roztok o hodnotě 4° namícháš následovně: Vezmi 1 litr destilky a nasypej do ní přesně 6 mg jedlé sody, takto dostaneš roztok o hodnotě 200°dKH. Potom vezmeš 10ml této vody a naliješ ji do 490ml nové čisté destilky a je to, dostaneš tím roztok 4°dKH.
Kdyby jsi měl zájem o tu modř, tak se dá sehnat třeba tady: http://www.mikrochem.com/produkty/
Hodně štěstí.;)


Miso - 30/01/2012

Matt: rozdiel je v sytosti farby, cim viac cinidla tym sytejsia farba. Riadil by som sa navodom k tomu tvojmu pH testu mas tam napisane do kolko ml kolko kvapiek.


tommate - 12/02/2012

ano, měří to průběžně, jen občas je třeba náplň vyměnit


honzaprouza77 - 22/02/2012

Ahoj, jelikož nemám etst na KH ani přesné váhy, zamlouvá se mi to s tím 1l destlik ya 6g sody....Ale, na 1náplň bude stačit tak 5-10ml, co s tím zbytkem? Mám si odlejt trochu tý destliky s tim 4KH a do toho nakapat test ph, nebo udělat 0.5l roztoku, do toho nalít to na ph? Nevím, jakou by to mělo trvanlivost, spíš si odleju a nakapu a ten roztok s těma 4KH si nechám na jindy


Gargamel - 22/02/2012

pH činidlo nalij jen do těch pár ml vody. Ten litr vody si můžeš schovat a používat do konce života. :D


LaXo - 01/03/2012

prave z tohoto dovodu a rovnakej osobnej skusenosti som presiel na komercny hotovy vyrobok ;)


aldo - 01/03/2012

koupil jsem test od rataje na co2, český návod je jiný než anglický. Šel jsem podle anglického, dal jsem roztok a zalil vodou z akvárka po rysku, barva je zelená pořád stejně i po 24 hodinách, a to jsme přidal na CO2. Po týdnu až budu něnit roztok, tak to namíchám s vodou z vodovodu (odstátou) a uvidím jestli vudec to změní barvu.


Honzis - 30/03/2013

Ten druhý panákový návod je vizualne hezci. Ale jak bezpecne dostat do mensiho panaka roztok? Nalitim do vetsiho a nasledným otocenim vzhuru nohama se nejspis nejaky roztok zachyti v mensim panaku, ale kdyz ho bude malo? Zkouset dokud se nepovede? Napad dobry, ale funkcnost nic moc.